Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası10 Kas 2017

Söze nasıl başlayacağımı bir türlü bulamadım… Çok düşündüm nasıl girsem diye ama bulamadım. Bu yazının başlığını atıp tam yarım saat düşündüm, sürekli onunla ilgili ne hissettiğimi anlamaya çalıştım. Neden onun resmini görünce, sesini duyunca ondan bahsedildiğinde duygulandığımı, tüylerimin diken diken olduğu o hissi kelimelere dökmek zormuş.

10 Kasım 1938: Bitmeyen Özlem

10 Kasım 1938: Bitmeyen Özlem Atatürk -1
10 Kasım 1938: Bitmeyen Özlem Atatürk -1

Her kasım ayı geldiğinde ister istemez içimde bir burukluk oluşuyor.O burukluğun sebebi ise 10 Kasım 1938‘de hiç bitmeyecek bir özlem duygusu… Öğrenim gördüğüm dönemler de okul da yapılan anma etkinliklerinde yapılan şeyler bana zor gelirdi, sevmezdim. Bunun sebebi ise Atatürk‘ü tam olarak tanımıyor oluşumdu. Tam olarak bize Atatürk’ü anlatamadılar, onu hissetmemizi sağlamadılar veya sağlayamadılar. Hep bize onun yaptığı savaşları,kazandığı zaferleri, yaptığı devrimleri anlattılar ama nedense bize onu neden,niçin sevmemiz veyahut ona saygı duymamız gerektiğini hiç anlatmadılar ya da anlatamadılar.

Bu yüzden bir tarafımız hep eksik yetiştik ve ona duyduğumuz o garip duygu hep yarım kaldı… Zaman geçti ve o küçücük olan bizler büyüdük ve yaşamın içerisine karıştık. Yaşam ile öğrendik biz onu… Ona duyduğumuz o garip duygunun adını yaşamın içerisindeyken öğrendik adı özlem idi. Ne zaman Atatürk’ü özlediğimi anladım, hissettim işte o zaman öğretmenlerimizin neden bize Atatürk’ü tam olarak anlatamamadıklarını anladım. Çünkü; Onlar’da benim gibi daha öğrenememişti, hissedememişlerdi Atatürk’e duydukları özlemi, minneti. Bu yüzden bize anlatamadılar Atatürk’ü neden sevmemiz gerektiğini,o hissi yeni yaşadılar ve o hissi kelimelere döküp bizlere anlatmak kolay değildi.

Şuan o hissi bende yaşadım ona duyduğum hissi kelimelere dökmek zor, çok zor…

Seni Unutturmayacağız!

10 Kasım 1938: Bitmeyen Özlem Atatürk -2
10 Kasım 1938: Bitmeyen Özlem Atatürk -2

Şu son 5-6 senede gerek siyasi gerek toplumsal olarak Atatürk’e karşı bir nefret, kin güdüldü hala da güdülüyor. Onun Türk milleti’nin üzerinde ki etkisi ve değerini kırmak için yapılan bu eylemler ve söylemler O’na duyulan özlemi ve sevgiyi azaltmak yerine aksine daha da çok artırdı. Türk milleti Atası’na daha çok kenetlendi, daha çok sahip çıktı.

Dönem dönem ona saygımızdan ötürü yapılan heykellerine,anıtlarına saldırılar yapıldı. Anasına sövüldü, dinine sövüldü. Hakaretler bini bin para… Ne oldu ? Bu millet Ata’sını unutur mu sandınız ? Unutturabileceğinizi veya onun değerini düşürebileceğinizi mi sandınız ? Her zaman olduğu gibi yanıldınız!

Heykellerini yıkabilirsiniz, ismini tarih kitaplarından silebilirsiniz ancak bir milletin kalbinden onu asla silemezsiniz. Ona duyulan sevgi ve minneti silecek icat yapılmadı, yapılamayacaktırda.

Son Olarak…

10 Kasım 1938: Bitmeyen Özlem Atatürk -3
10 Kasım 1938: Bitmeyen Özlem Atatürk -3

Yazacak çok şeyim var seninle ilgili,söyleyecek çok şeyim var seninle ilgili. Ama ne kağıt yeter seni anlatmaya ne de nefesim yeter. Her geçen gün seni daha çok özlüyorum. Fikirlerini, düşüncelerini, ufkunu daha çok özlüyorum. Zaman geçtikçe ve ben büyüdükçe senin değerini ve fikirlerini daha net anlıyorum Atam. Nurlar içerisinde yatasın, saygı,sevgi ve minnetle…

 


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir