Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Alan Adı (Domain) Uzantısının Önemi Nedir ?

Alan Adı (Domain) Uzantısının Önemi Nedir ?

İnternet sitelerinin oluşturulmasında ki aşamaların ilk basamağında alan adları ve alan adlarının uzantılarını belirlemek geliyor. Oluşturacağınız internet sitesine veya projesine uygun isim ve uzantı belirlemek durumundasınız. Kafanızda projeniz için bir isim var ve alan adı uzantısı seçmeniz gerekiyor, alan adı kayıt firmalarına girdiğiniz de yüzlerce uzantı olduğunu fark ediyorsunuz ve bu alan adlarının hepsinin ayrı bir fiyatı mevcut. Kimisi çok pahalı iken diğeri oldukça ucuz geliyor.

Peki, bu alan adı uzantısının önemi nedir ? yani bu alan adlarının fiyat konusunda birbirleri arasında büyük uçurumların nedeni ne ? Neye göre bu alan adları fiyatları belirleniyor gibi bir takım soruları sormanız doğal çünkü; ben de kendime sürekli bu soruları soruyorum ve yaptığım araştırmalar neticesinde, arada ki bu fiyat farkının neden olduğunu öğrendim ve bu yazımda bu öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Alan Adı (Domain) Nedir ?

Alan adı uzantılarından  bahsetmeden önce alan adının ne olduğunu kısaca açıklamam gerek. Alan adının ne olduğunu bilmeden uzantısının önemini anlayamazsınız diye düşünüyorum.

Alan adı, bir internet sitesinin sanal dünya da ki adı ve adresidir. Bir internet sitesinin alan adı yok ise o siteye ulaşmak için IP kullanılır ve sadece IP üzerinden erişim sağlanır. Bu yüzden akılda kalıcı ve kolay kullanabilmek adına alan adları ortaya çıktı ve İngilizce de domain(s) olarak bilinen sistem geliştirildi. Örneğin şuan bulunduğunuz kişisel blog sitemin alan adı huseyinkorbalta.com dur.

Alan Adı Uzantısı Nedir ?

Alan Adı Uzantısı Nedir ?
Alan Adı Uzantısı Nedir ?

Alan adının ne olduğunu ne amaçla ortaya çıktığını öğrendik. Yazımın kaynağını oluşturan kısım olan alan adı uzantıları konusunda bir takım bilgileri vermek durumundayım. Alan adları tek başlarına bir anlam ifade etmezler onları anlamlı kılan ve çalışabilmesine olanak sağlayan alan adı uzantılarıdır. Alan adı uzantıları olmadığı takdirde çalışmayacaktır.

Birçok alan adları aslında kısaltılmış kelimelerdir. İngilizce veya diğer dillerde uzun anlamı olan kelimeler kısaltılarak alan adı uzantısı haline getirilmiş. Şöyle ki hepinizin ve hatta insanların en çok bildiği alan adı uzantısı olan “.com” bu bahsettiğim şekilde kısaltılmış bir uzantıdır. İngilizce de “commercial” kelimesinin kısaltılmış halidir.

En bilinen ve popüler olan alan adı uzantısı “.com”  bir ticari uzantıdır. Ticari alanlarda kullanılmak üzere tasarlanan “.com” günümüzde her türlü internet sitesi için kullanılmaktadır. Buda onun ilk tercih edilen alan adı uzantısı olmasını sağlıyor.

Bir diğer alan adı uzantısı olan “.net” ise İngilizce de ağ uzantısı anlamına gelen “network” kelimesinin ilk üç harfi alınarak kısaltılmış bir alan adı uzantısıdır. Bu alan adı ise tamamen teknik konular için üretilmiş bir alan adı idi. Ağ ve ağ sistemleri ile alakalı siteler için kullanılması öngörüldü ancak zamanla bu alan adı uzantısı da “.com” gibi her türlü internet sitesi için kullanılabilir hale geldi.

İki tane uzantı hakkında ki bu bilgiler yeterli olur sizin için. Yüzlerce alan adı uzantısı mevcut ve son dönemlerde de bu sayı katlanarak arttı diyebilirim. Bütün alan adlarının uzantıları bir kelimenin kısaltılması ya da belli bir kısmının alınması ile oluşturulmuştur. Hepsinin çıkış amaçları farklı olsa da günümüzde o amaç dışında da kullanılmaktadır.

 Alan Adı (Domain) Uzantısının Önemi Nedir ?

Alan Adı Uzantısı Önemi Nedir ?
Alan Adı Uzantısı Önemi Nedir ?

Yukarıda bahsettiğim iki alan adının amaçları birbirinden farklı olduğunu öğrendiniz fakat zamanla bu iki alan adı da amacı dışında kullanılmaya neredeyse her türlü site için kullanıldığını görüyoruz. Eğer bu alan adları amacı dışında kullanılmasa idi o zaman bu alan adlarının bir önemi olacaktı.

Bir ticari firmanız için en uygun ve önemi olan alan adı uzantısı “.com” olacaktı. Eğer bir ağ,network ile ilgili bir iş yapan kişi olsaydınız sizin için önemli ve uygun olan alan adı “.net” olacaktı. Ancak günümüzde bu alan adlarının uzantılarının artık bir önemi yok. Tek önemli nokta insanların aklında kalıcı olan daha ön planda olması.

Hemen hemen bütün insanların bir internet sayfasının adresini yazarken uzantısını unutması durumunda ya da bilmediğin de akıllarına gelen ilk uzantı” .com” oluyor. Hal böyle olunca insan düşünüyor “.com” uzantısı diğer uzantılardan daha iyi mi diye ?  Bu soruya cevabım teknik olarak diğer alan adı uzantılarından üstün olmadığı yönünde olacaktır, kullanıcı bakış açısına göre ise “.com” veya “.net” uzantısı diğer uzantılardan kullanıcılar nezdinde daha önemli ve iyi diyebiliriz.

Yazımda örnek olarak “.com” ve .”net” uzantılarını verdim ancak tek tek sayamayacağım kadar alan adı uzantısı mevcut. Bu alan adlarının birbirlerinden hiçbir farkı veya üstünlüğü yoktur. Kullanıcı bazlı olarak ön plana çıkan üç tane alan adı mevcut bunlar “.com” , “.net” ve “.org” uzantılarıdır.  Bu üç alan adı internet sitesi sahipleri ve internet sitelerini kullanan kullanıcılar arasında en çok bilinen ve tercih edilen alan adı uzantısı olmalarından ötürü diğer alan adı uzantılarından bir tık fazla öneme sahiptir diyebiliriz -ki yapılan testler,araştırmalarda bunu gösteriyor.

Alan Adı (Domain) Uzantılarında Fiyatlar Neden Bu Kadar Farklı ?

Bunun belli başlı sebepleri var fakat tek nedeni bir pazarlama stratejisi olmasından kaynaklıdır. Çok böyle spesifik bir nedenden dolayı alan adı uzantılarının fiyatlarının birbirlerinden bu kadar farklı olmasının elde tutulur bir nedeni bulunmuyor. Alan adı uzantısını oluşturan kurum veya şahısların belirledikleri pazarlama stratejisinden dolayı alan adı uzantıları arasında fiyat farkları oluşmaktadır.

Son olarak alan adı uzantısı seçerken ilk önce kullanıcı bazlı ve daha sonra fiyat bazlı düşünmenizi tavsiye ederim. Kullanıcının aklında tutamayacağı bir uzantının fiyatı ucuz ya da pahalı olabilir ancak böyle bir yanlış tercih size kullanıcı kaybına yol açacaktır.Fiyatının ucuz veya pahalı olması o alan adının uzantısının önemini etkilemeyecektir.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
Alan Adı (Domain) Uzantısının Önemi Nedir ? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor