İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


25 Eki 2017

İnternet sitelerinin oluşturulmasında ki aşamaların ilk basamağında alan adları ve alan adlarının uzantılarını belirlemek geliyor. Oluşturacağınız internet sitesine veya projesine uygun isim ve uzantı belirlemek durumundasınız. Kafanızda projeniz için bir isim var ve alan adı uzantısı seçmeniz gerekiyor, alan adı kayıt firmalarına girdiğiniz de yüzlerce uzantı olduğunu fark ediyorsunuz ve bu alan adlarının hepsinin ayrı bir fiyatı mevcut. Kimisi çok pahalı iken diğeri oldukça ucuz geliyor.

Peki, bu alan adı uzantısının önemi nedir ? yani bu alan adlarının fiyat konusunda birbirleri arasında büyük uçurumların nedeni ne ? Neye göre bu alan adları fiyatları belirleniyor gibi bir takım soruları sormanız doğal çünkü; ben de kendime sürekli bu soruları soruyorum ve yaptığım araştırmalar neticesinde, arada ki bu fiyat farkının neden olduğunu öğrendim ve bu yazımda bu öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Alan Adı (Domain) Nedir ?

Alan adı uzantılarından  bahsetmeden önce alan adının ne olduğunu kısaca açıklamam gerek. Alan adının ne olduğunu bilmeden uzantısının önemini anlayamazsınız diye düşünüyorum.

Alan adı, bir internet sitesinin sanal dünya da ki adı ve adresidir. Bir internet sitesinin alan adı yok ise o siteye ulaşmak için IP kullanılır ve sadece IP üzerinden erişim sağlanır. Bu yüzden akılda kalıcı ve kolay kullanabilmek adına alan adları ortaya çıktı ve İngilizce de domain(s) olarak bilinen sistem geliştirildi. Örneğin şuan bulunduğunuz kişisel blog sitemin alan adı huseyinkorbalta.com dur.

Alan Adı Uzantısı Nedir ?

Alan Adı Uzantısı Nedir ?
Alan Adı Uzantısı Nedir ?

Alan adının ne olduğunu ne amaçla ortaya çıktığını öğrendik. Yazımın kaynağını oluşturan kısım olan alan adı uzantıları konusunda bir takım bilgileri vermek durumundayım. Alan adları tek başlarına bir anlam ifade etmezler onları anlamlı kılan ve çalışabilmesine olanak sağlayan alan adı uzantılarıdır. Alan adı uzantıları olmadığı takdirde çalışmayacaktır.

Birçok alan adları aslında kısaltılmış kelimelerdir. İngilizce veya diğer dillerde uzun anlamı olan kelimeler kısaltılarak alan adı uzantısı haline getirilmiş. Şöyle ki hepinizin ve hatta insanların en çok bildiği alan adı uzantısı olan “.com” bu bahsettiğim şekilde kısaltılmış bir uzantıdır. İngilizce de “commercial” kelimesinin kısaltılmış halidir.

En bilinen ve popüler olan alan adı uzantısı “.com”  bir ticari uzantıdır. Ticari alanlarda kullanılmak üzere tasarlanan “.com” günümüzde her türlü internet sitesi için kullanılmaktadır. Buda onun ilk tercih edilen alan adı uzantısı olmasını sağlıyor.

Bir diğer alan adı uzantısı olan “.net” ise İngilizce de ağ uzantısı anlamına gelen “network” kelimesinin ilk üç harfi alınarak kısaltılmış bir alan adı uzantısıdır. Bu alan adı ise tamamen teknik konular için üretilmiş bir alan adı idi. Ağ ve ağ sistemleri ile alakalı siteler için kullanılması öngörüldü ancak zamanla bu alan adı uzantısı da “.com” gibi her türlü internet sitesi için kullanılabilir hale geldi.

İki tane uzantı hakkında ki bu bilgiler yeterli olur sizin için. Yüzlerce alan adı uzantısı mevcut ve son dönemlerde de bu sayı katlanarak arttı diyebilirim. Bütün alan adlarının uzantıları bir kelimenin kısaltılması ya da belli bir kısmının alınması ile oluşturulmuştur. Hepsinin çıkış amaçları farklı olsa da günümüzde o amaç dışında da kullanılmaktadır.

 Alan Adı (Domain) Uzantısının Önemi Nedir ?

Alan Adı Uzantısı Önemi Nedir ?
Alan Adı Uzantısı Önemi Nedir ?

Yukarıda bahsettiğim iki alan adının amaçları birbirinden farklı olduğunu öğrendiniz fakat zamanla bu iki alan adı da amacı dışında kullanılmaya neredeyse her türlü site için kullanıldığını görüyoruz. Eğer bu alan adları amacı dışında kullanılmasa idi o zaman bu alan adlarının bir önemi olacaktı.

Bir ticari firmanız için en uygun ve önemi olan alan adı uzantısı “.com” olacaktı. Eğer bir ağ,network ile ilgili bir iş yapan kişi olsaydınız sizin için önemli ve uygun olan alan adı “.net” olacaktı. Ancak günümüzde bu alan adlarının uzantılarının artık bir önemi yok. Tek önemli nokta insanların aklında kalıcı olan daha ön planda olması.

Hemen hemen bütün insanların bir internet sayfasının adresini yazarken uzantısını unutması durumunda ya da bilmediğin de akıllarına gelen ilk uzantı” .com” oluyor. Hal böyle olunca insan düşünüyor “.com” uzantısı diğer uzantılardan daha iyi mi diye ?  Bu soruya cevabım teknik olarak diğer alan adı uzantılarından üstün olmadığı yönünde olacaktır, kullanıcı bakış açısına göre ise “.com” veya “.net” uzantısı diğer uzantılardan kullanıcılar nezdinde daha önemli ve iyi diyebiliriz.

Yazımda örnek olarak “.com” ve .”net” uzantılarını verdim ancak tek tek sayamayacağım kadar alan adı uzantısı mevcut. Bu alan adlarının birbirlerinden hiçbir farkı veya üstünlüğü yoktur. Kullanıcı bazlı olarak ön plana çıkan üç tane alan adı mevcut bunlar “.com” , “.net” ve “.org” uzantılarıdır.  Bu üç alan adı internet sitesi sahipleri ve internet sitelerini kullanan kullanıcılar arasında en çok bilinen ve tercih edilen alan adı uzantısı olmalarından ötürü diğer alan adı uzantılarından bir tık fazla öneme sahiptir diyebiliriz -ki yapılan testler,araştırmalarda bunu gösteriyor.

Alan Adı (Domain) Uzantılarında Fiyatlar Neden Bu Kadar Farklı ?

Bunun belli başlı sebepleri var fakat tek nedeni bir pazarlama stratejisi olmasından kaynaklıdır. Çok böyle spesifik bir nedenden dolayı alan adı uzantılarının fiyatlarının birbirlerinden bu kadar farklı olmasının elde tutulur bir nedeni bulunmuyor. Alan adı uzantısını oluşturan kurum veya şahısların belirledikleri pazarlama stratejisinden dolayı alan adı uzantıları arasında fiyat farkları oluşmaktadır.

Son olarak alan adı uzantısı seçerken ilk önce kullanıcı bazlı ve daha sonra fiyat bazlı düşünmenizi tavsiye ederim. Kullanıcının aklında tutamayacağı bir uzantının fiyatı ucuz ya da pahalı olabilir ancak böyle bir yanlış tercih size kullanıcı kaybına yol açacaktır.Fiyatının ucuz veya pahalı olması o alan adının uzantısının önemini etkilemeyecektir.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir