İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


06 Eki 2016

Merhaba,

Programlama ile ilgili ilk yazımızdan sonra programlama için en önemli olan yere geldik. Algoritma Nedir ? sorusuna bu yazıda cevap bulacağız ve birkaç tane Algoritma Örnekleri yaparak programlama ile ilgili önemli bir kısmıda anlatmış olacağız.

Daha önce ki programlama yazımız olan Programlama’ya Giriş: Programlama Nedir ? adlı konumuzda Programlama ile ilgili detaylı ön bilgiler vermiş bulunuyorum, programlama ile ilgili birşey bilmiyorsanız eğer bu yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Gel gelelim asıl konumuz olan Algoritma Nedir ? sorusununun cevabına.

Algoritma Nedir ?

Bir sorunu yada bir problemi çözmek veya belirli bir amaca ulaşmak için gerekli olan sıralı mantıksal adımların tümüne algoritma denir.

Tüm programlama dillerinin temeli algoritmaya dayanmaktadır. Algoritma bilmeden gerçek manada bir programcı olamazsınız.  Bunu yaparken 3 temel bileşenimiz vardır. Biz problemleri çözerken bu basamakları takip edeceğiz.

  • Değişkenler
  • Algoritma
  • Akış Diyagramı

Akış Diyagramı Nedir ?

Akış diyagramı, bir problemin çözümüne yönelik izlenecek yöntemlerin şekil ve sembollerle ifade edilmesidir.Akış şemasında her adım birbirinden farklı anlamlar taşıyan şekillerden oluşur ve adımlar arasındaki ilişki oklar ile tayin edilir.

Akış Diyagramı Nedir ?
Akış Diyagramı Örneği – Örnekleri

Akış diyagramı ile ilgili şimdilik bu bilgi yeterlidir. Başka bir yazıda daha detaylı bir şekilde akış diyagramını anlatırım.

Kısaca algoritma mevcut bilgilerden istenilenlere erişme yöntemidir.  Programlamanın en önemli kısmı problemin çözümü için algoritma hazırlayabilmek, geliştirmektir.

Bir Algoritma Nasıl Olmalıdır ?

  •  Her adım son derece belirleyici olmalıdır. Hiç bir şey şansa bağlı olmamalıdır.
  •  Belirli bir sayıda adım sonunda algoritma sonlanmalıdır.
  •  Algoritmalar karşılaşılabilecek tüm ihtimalleri ele alabilecek kadar genel olmalıdır.

Algoritma Örnekleri

Algoritma’nın ne olduğunu tam olarak anlamadıysanız birkaç tane örnek yaparak daha net anlamanızı sağlayalım.

Örneğin klavyeden girilen iki sayının toplamını bulan ve sonucu ekrana yazdıran programın algoritması ve akış diyagramı istenseydi.

Yazının başında sizlere algoritma basamaklar halinde oluşturulur demiştim. Değişkenler ve programın ne yapacağı belli ise algoritma oluşturulabilir. Eğer, programın ne yapacağı tam olarak belirtilmemişse oluşturacağınız algoritma çok kapsamlı ve bütün ihtimalleri dikkate almalıdır.

1. Değişkenler

birinci sayı: x
ikinci sayı :y
iki sayının toplamı:toplam

2.Algoritma

Adım 1 :Başla
Adım 2:Birinci sayıyı oku ve x değişkenine aktar.
Adım 3: ikinci sayıyı oku ve y değişkenine aktar.
Adım 4:x ve y sayılarını topla sonucu toplam değişkenine aktar.
Adım 5:Toplam değerini ekrana yazdır.
Adım 6:Dur

Akış Diyagramı Örnekleri
Algoritma Nedir ? Algoritma Örneği

Yukarıdaki örnekte basit bir problemin nasıl çözüleceği anlatılmıştır.Burada değişkenler dışarıdan girilen ve bizim oluşturduğumuz değerleri tutan elemanlardır. Algoritma ise problemin çözümünün adımlar halinde oluşturulmasıdır.Akış Diyagramı (Flowing Diagram) ise çözümün şekiller ile tasviridir.Akış Diyagramları diğer makalemizde anlatılacaktır.

Ayrıca burada ki makaleler de çizim amacıyla EDraw programı kullanılmıştır.Algoritma ile ilgili anlatacaklarımız bu kadar bir sonra ki yazımda Akış Diyagramını anlatacağım, iyi çalışmalar…


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir