Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
AMP Conf 2018 Özeti – AMP’de Neler Değişti?

AMP Conf 2018 Özeti – AMP’de Neler Değişti?

13-14 Şubat 2018 tarihlerinde Hollanda’nın Amsterdam şehrinde AMP Conf 2018 etkinliği gerçekleştirildi. Bu etkinliğe Dünya’dan birçok tasarımcı, yazılımcı, geliştirici ve girişimcilerin katıldı ve bu etkinlikte AMP’nin geldiği son nokta ve yapılan/yapılacak olan geliştirmeler konuşuldu.

AMP Conf 2018

Bugün ve dün Hollanda’nın Amsterdam şehrinde gerçekleştirilen AMP Conf 2018 etkinliğinde AMP’nin geleceği ve yapılan geliştirmeler hakkında çok önemli bilgiler paylaşıldı. Bu etkinlik Youtube üzerinden canlı olarak yayınlandı ve bu etkinliğin olduğu 2 gün boyunca youtube üzerinden canlı yayını izledim ve birkaç nokta aldım. Aldığım bu notları başlıklar halinde sizlere aktaracağım ve bu yıl düzenlenen AMP Conf 2018 ile ilgili düşüncülerimi aktaracağım.

Bu etkinliğin ilki 2017 yılında yapılmıştı, bu yıl ikincisi düzenlendi ve oldukça büyük bir katılımın olduğunu söyleyebilirim. İki gün boyunca süren bu etkinlikte aldığım notlardan öne çıkan bazı başlıklar şunlar;

 • AMP Stories özelliğinde geliştirmeler.
 • Gmail için AMP desteği.
 • Masaüstü için AMP desteği
 • AMP sayfalarında artık JavaScript kullanılabilecek, JS Desteği geliyor.
 • Adwords için AMP desteği
 • Ve birkaç ufak-tefek bilgiler

AMP Stories Özelliğinde Yapılan Geliştirmeler

Google AMP Stories Özelliği
Google AMP Stories Özelliği

Artık günümüzde ki her sosyal medya araçlarına bir hikayeler özelliği getiriliyor ve neredeyse tüm araçlarda bu özellik eklenmeden olmuyor. Başta Instagram’da gördüğümüz daha sonra facebook, whatsapp gibi yazılımlara da yayılan stories (hikayeler) özelliğinden Google geri kalır mı ? kalmaz tabii.

AMP Stories özelliğini ilk duyurduklarında beklenilenden çok daha az ilgi görmüşlerdi. Çünkü; bu özellik tam istenildiği gibi değildi. Ancak bu yıl ki yapılan AMP Conf 2018’de açıklanan özellikler bunu değiştireceği yönünde. Peki, AMP Stories özelliğinde ne değişti?

 • AMP sayfalarınızda birden fazla katman kullanarak animasyonlu, görsel efektler ile hızlandırılmış mobil sayfalar (amp) oluşturabilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz bu sayfalara ses,video eklemesi yapabileceksiniz.
 • AMP’nin temel amacı mobilde sayfaları hızlı çalıştırmak olduğu için bu özelliğin bunu etkilememesi için delaylı (gecikmeli) animasyon özelliği eklenecek.
 • AMP Stories özelliğini kullanarak dikkat çekici reklamlar, bannerlar hazırlayabileceksiniz.

Gmail için AMP Desteği Geliyor

Hiç şüphesiz ki Dünya’nın en çok kullanılan mail servislerinden biri olan Gmail için AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) desteği getirerek rakiplerinin arasında ki farkı artırmak niyetinde. Google, bugün yapılan AMP Conf 2018‘de mailler için artık AMP desteğini olacağını ve artık mobilde daha hızlı e-posta alıp-gönderimi yapabileceğiz.

Google, yaptığı bu yenilikle dinamik, güncel ve işlem yapılabilir bir mail hizmeti vermek istiyor.Bu yenilikle artık mail içerisinde verilen bağlantılar yeni bir tarayıcı sekmesi açarak gösterilmek yerine aynı pencere içerisinde AMP altyapısı kullanan bir sayfada açılacak ve böylelikle kullanıcılar bir mail gönderim işlemi için sayfadan sayfaya atlama olmayacak, zaman kaybı ortadan kalkmış olacak.

Masaüstü İçin AMP Desteği

Bildiğiniz üzere AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) sadece mobil cihazlar için kullanılması amaçlanıyordu. Adında anlaşılacağı üzere öncelikli hedef mobil cihazlar idi. Artık sadece mobil için kullanılmayacak, masaüstü içinde kullanılabilir yapmayı amaçlıyorlar.

AMP Conf 2018‘de en çok dikkatimi çeken nokta bu oldu. Yapılan konuşmalarda hep AMP’nin bir mobil tasarım aracı olmadığını, yeni bir programlama dili olduğundan bahsettiler. AMP bir internet standartı haline getirmeye çalışıyorlar yani bir nevi AMP’yi HTML, CSS, JavaScript gibi internet sitelerin omurgasını oluşturan yapıya dönüştürmeyi amaçlıyorlar, bu doğrultuda yaptıkları ilk şey AMP’yi masaüstü içinde kullanılabilir hale getirmek.

AMP için JavaScript Desteği!

Web geliştiricilerin en çok yakındığı nokta AMP’nin JavaScript desteğinin olmaması idi. AMP’de javascript kullanılmamasının en büyük sebebi hız. AMP’nin ana amacı sadeleştirilmiş, gereksiz kodlardan arındırılmış ve hızlı çalışan mobil sayfalar oluşturmaktı ve javascript gibi ağır sorgular içeren bir kodlamayı kullanmak ilk başlarda doğru gelmemişti.

Ancak gelinen son noktada artık AMP sayfalarında JavaScript kodlarımızı kullanabileceğiz, böylelikle daha dinamik, daha iyi etkileşime girebilen mobil sayfalar oluşturabileceğiz.

Google Adwords için AMP Desteği

Google’nin ekmek kapısı olan Adwords için artık AMP desteği geliyor. Google’nın reklam ağı olan Adwords’de reklam verenler artık AMP destekli reklamlarını oluşturabilecek, AMP temelli dinamik,güncel ve etkileşimi fazla olan reklamlar oluşturabilecek, bannerlar yayınlayabilecekler.

Daha önce Adsense için amp desteğini getiren Google, şimdi de Adwords hizmeti için AMP desteğini getirerek çok önemli bir yeniliğe imza atıyor. Mobil reklamcılık için oldukça büyük bir yenilik olan bu değişim Adwords kullanıcılarını, özellikle müşterilerinin çoğunu mobil platformlar üzerinde kazanan e-ticaret siteleri için oldukça yararlı bir yenilik olacak.

Ufak Tefek Notlar:

Yapılan bu etkinliği Youtube üzerinden canlı izlediğimi söylemiştim, bu canlı yayın sırasında aldığım birkaç ufak notlar var bunlar;

AMP artık daha hızlı. 

Yapılan konuşmalarda AMP’nin daha önceki sürümlerinden oldukça önde olduğunu vurgulandı. Yapılan yenilikler ve getirilen özellikler AMP’nin yavaşlayacağı, çıkış noktası olan hızlı mobil sayfa özelliğini kaybedeceği düşünüldü ancak aksine daha da hızlı oldu.

Tarayıcı bazlı önbellekleme, sunucu taraflı ön bellekleme ve mobil önbellekleme özelliklerinde iyileştirmeler yapılarak ortalama bir internet sitesinin mobil cihazlarda açılma oranını 8 saniyeye kadar indirildiği konuşuldu.

Daha kolay programlanabilir olacak.

Bazı yazılımcılar AMP’nin kolay anlaşılabilir yapısı olmadığından dolayı daha anlaşılabilir bir yapıya sahip olması gerektiğini söylediler. Yapılan etkinlikle AMP’nin diğer web programlama dilleri ile daha kolay entegre olabileceğini, AMP’nin yazım kurallarında iyileştirmeler yapıldığını, format yapısında değişiklikler yapıldığını belirttiler. Bu sayede geliştiriciler tarafından AMP daha kolay anlaşılabilir olacağı için AMP’nin gelişim süreci hızlanacağı düşünülmekte.

AMP sayfasında görsel boyutları artırıldı.

Geliştiricilerin yakındığı bir diğer nokta ise AMP sayfalarında kullanacağımız görsellerin boyutları idi. Sayfaların daha hızlı açılması için AMP görsel boyutlarını belli bir limitte tutuyordu ve o limitin dışında resim eklenemiyordu, ekleseniz bile o resmi amp sayfasında göstermiyor, çalışmıyordu.

Geliştiricilerden gelen geri bildirimleri dikkate alarak AMP sayfalarında kullanılan görsellerin boyutunu iki katına çıkardılar. Böylelikle daha görsel tasarıma sahip siteler görseller ile ilgili sıkıntılar yaşamayacak, görsellerini daha kolay bir şekilde AMP sayfalarına dahil edebilecekler.

AMP hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız AMP’nin Youtube sayfasına abone olabilirsiniz. Youtube sayfasında AMP Conf 2018 ile ilgili canlı yayın kaydını bulabilirsiniz. Bkz: The AMP Channel

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
 • Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

  Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

  Cloudflare ücretsiz olarak kullanıcılarının kullanımına sunduğu Accelerated Mobile Links özelliğine verdiği geliştirme desteğini 30 Nisan 2019'da bitireceğini duyurdu. Dünya'nın en çok tercih edilen güvenlik ve CDN hizmeti olan Cloudflare, Google'ın geliştirmekte olduğu AMP teknolojisine AML adında ki teknolojisiyle destek sağlıyordu. Cloudflare üzerinden sitesini yayınlayan kullanıcılar AMP sayfalarının daha hızlı ve…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
AMP Conf 2018 Özeti – AMP’de Neler Değişti? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor