Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
AMP Nedir ? Nasıl Çalışır ?

AMP Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Bu yazımda yine teknolojiye yön veren Google tarafından başlatılmış ve halen geliştirilmekte olan AMP projesinden bahsedeceğim. Günümüzde artık her şeyimizi İnternet üzerinden yapıyor ve bütün işlemlerimizi mobil cihazlarımız ile yapıyoruz.

İnternet üzerinden yaptığımız tüm işlemlerin hızlı ve güvenli olmasını istiyoruz. Bunun üzerine bir çok teknoloji geliştirildi ve çoğu sitenin kullandığı responsive (duyarlı) tasarımlara geçiş yapıldı. Siteler tasarımlarını mobil cihazlara uygun hale getirdiler getirmesine de yine istenen o hız faktörü, hızlı açılma ve hızlı işlem bir türlü istenildiği düzeyde gerçekleştirilemedi. Bunun üzerine şirketler dahi kuruldu. Sitenizi bize gönderin inceleyelim ve hızlandıralım gibisinden sloglanlar ile şirketler ortaya çıkmaya başladı.

Böyle bir ortam tüm İnternet sitelerinin ortak paydası olan Google tarafından AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) projesi ortaya çıktı ve Google tarafından 2012 yılından itibaren geliştirilmeye başlandı ve 2015 yılın ekim ayında resmi olarak duyuruldu ve tanıtıldı. Google, bu projesini bir dönem sadece belli bölgelerde aktif olarak kullandı ve gelen geri bildirimlere göre projeyi daha da geliştirdi.

AMP Nedir ?

AMP, İngilizcede ki Accelerated Mobile Pages‘in baş harflerinden oluşmuş, Türkçesi Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olan, İnternet sitelerinin mobil cihazlarda daha hızlı çalışması ve daha az veri kullanmasını amaçlayan Google tarafından geliştirilen bir projedir.

Bir AMP Sayfası Nasıl Oluşturulur ?

AMP Nedir ? AMP Nasıl Çalışır ?

AMP sayfalarının bu kadar hızlı olması ve anında yüklenmesinin nedeni aşağıda ki optimizasyonların bir araya gelmesidir. Birazdan anlatacaklarımı okumak yerine dinlemeyi tercih ediyorsanız AMP projesinin baş mühendisi Malte Ubl tarafından hazırlanan aşağıda ki videoyu izleyebilirsiniz. Video, aşağıda ki başlıklara benzer konuları özet geçmektedir.

AMP yalnızca eşzamansız çalışan komutlara izin verir;

İnternet sitelerinin çoğunun bel kemiğini oluşturan JavaScript çok güçlü bir programlama dilidir. Bu yüzden Javascript bir sayfanın tüm özelliklerini değiştirebilir ancak bunu yaparken İnternet sitesinin çalışmasını engelleyebilir veyahut yavaşlatabilir.

Bu sebepten ötürü AMP sayfalarında eşzamansız olarak çalışan AMP JavaScript kütüphanesinin kullanılmasına izin verir. Sitenin yazarı tarafından oluşturulan JavaScript komutları veya üçüncül taraf JavaScript dosyaları geçersiz ve işlevsiz haldedir. AMP kendisine ait JavaScript dosyasını en iyi şekilde optimize ettiği için ve eşzamansız çalışabildiği için AMP sayfaları oldukça hızlı çalışmaktadır.

AMP ögeleri belli bir boyutta kullanır;

AMP kendi içerisinde bir takım kuralları mevcuttur. Standart HTML kodlaması dışında kendine has bir kodlama yapısı ve kuralları olan AMP, içerisine ekleyeceğiniz görsel, reklam vb ögeleri belli bir boyutta ve AMP’nin yazım kurallarına göre ekleyebilirsiniz. AMP’nin izin verdiği yazım kuralları dışında kalan tüm HTML ögeleri geçersiz sayılmaktadır ve böylelikle internet siteleri daha hızlı çalışmaktadır.

AMP üçüncü part uygulamalara izin vermez;

AMP’nin temel amacı bir İnternet sitesini olabildiğince sade hale getirmek ve gereksiz ögelerden kurtarmaktadır. Böylelikle sayfalar daha hızlı yüklenecek ve daha az mobil internet verisi kullanacaktır.

Bundan dolayı AMP üçüncü part uygulamalara izin vermemektedir. Yani, internet sitenize instagram,twitter,facebook gibi sosyal medya araçlarının widget (bileşenler)’ini ekleyemezsiniz, ekleseniz dahi AMP yazım kurallarına aykırı olduğu için geçerli sayfa bir HTML sayfası olarak görülecek ve AMP olarak adlandırılmayacaktır.

AMP tüm üçüncü şahıs JavaScript dosyalarını dışarıda tutar;

AMP sayfalarınızda illa bir JavaScript kodu kullanmak istiyorsanız bunu AMP sayfasının içerisine satır halinde yazmanız gerekiyor. Ayrı bir javascript dosyası (.js) halinde eklemeniz halinde AMP bu tarz üçüncü şahıs Javascript dosyalarını kabul etmeyip, işleme almayacaktır.

AMP CSS kodlarını satır içi yazıldığı takdirde kabul eder;

HTML kodlaması yaparken dışarıdan veya başka sayfalardan CSS dosyası ekleyebiliyor, harici CSS dosyaları oluşturarak İnternet sayfamızı oluşturabiliyorduk ancak AMP’de yazılacak olan tüm CSS kodları satır içinde yazılmalı, harici bir CSS dosyası kullanılması o dosyanın AMP tarafından geçersiz sayılacaktır.

Bunun başlıca sebebi satır içi yazılan CSS kodları internet tarayıcıları tarafından çok daha rahat okunup, işlenmesidir. Harici bir CSS dosyasının ilk önce indirilmesi daha sonra okunması ve işlenmesi gerektiğinden oldukça uzun süren bir HTTP isteği yaratır. Bu AMP için sorun teşkil ettiğinden, yazım kuralları gereği CSS kodlarınız satır içinde yazılmalıdır.

Bir internet sitesinin AMP kullanıp, kullanmadığını nasıl anlarım ?

Bir internet sitesine eriştiniz ancak mobil cihazınız ile bu internet sitesini görüntülerken zorluk  çekiyorsunuz ve bu sitenin bir AMP sayfası olup olmadığını anlamanız için internet sitesinin adres satırının sonuna /amp/ yazmanız yeterlidir.

Siteye girmeden önce bunu nasıl anlarım ? diyorsanız eğer Google üzerinden yaptığınız arama sonucunda listelenen sitelerin alt kısmında işareti bulunmaktadır.

Örnek benim kişisel blog sayfamın bir örnek arama sonuçlarında ki görüntüsü gibi;

AMP Nedir ? Nasıl Çalışır ?
AMP Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Arama yaptığınız bir internet sitesinin AMP hizmetini sunup,sunmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz. Bu yazımda AMP Nedir ? Nasıl Çalışır ? sorusuna cevap verdim. Bir sonra ki yazımda ise AMP’nin nasıl kullanılacağı ve nasıl amp sayfaları oluşturabileceğiniz ile ilgili detaylı bir yazı hazırlayacağım.

Şimdilik hoşcakalın, kolay gelsin.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Her internet sitesi sahibi hiç olmazsa en az bir kez karşısına bu tarz bir seo terimi çıkabiliyor. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında belli bir kural çerçevesinde sıralamasına biz seo diyoruz. Türkçesi "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Biz seo yaparken bir takım aşamalar gerçekleştiriyoruz, seo için gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların sonrasında sitemiz bir…
 • Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Progressive Web App, internete erişimi olan kullanıcıların internet deneyimlerini iyileştirmek ve kolaylaştırmak için Google tarafından geliştirilen bir teknolojidir. Kısaca, PWA olarak adlandırılan bu yeni nesil teknoloji Google'nin daha önce kullanıma sunduğu AMP'nin daha da gelişmiş hali diyebiliriz. PWA Nedir? PWA, Google tarafından geliştirilen, modern teknolojiler ile bir internet sitesinin mobil…
 • Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir? Nasıl Düşürülür?

  Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir? Nasıl Düşürülür?

  İnternet sitesi sahipleri sitelerini ziyaret eden kullanıcıları hakkında detaylı bilgi edinmek ister. Sitede ne yapıyorlar, ne kadar süre boyunca sitede dolaşıyorlar veya en basit bilgi olan ne ile ilgileniyorlar? Bütün bu analiz verilerini elde edebilmek için çeşitli üçüncü taraf uygulamalar kullanıyoruz. Bunlardan en popüler ve en çok tercih edilen ise…
 • CDN Kullanımı Google Sıralamanızı Nasıl Geliştirebilir?

  CDN Kullanımı Google Sıralamanızı Nasıl Geliştirebilir?

  Daha önce CDN hakkında birkaç tane blog yazısı yazmıştım. CDN - Content Delivery Network (İçerik Dağıtım Ağı) en yeni SEO tekniklerinden biridir ancak CDN, Google sıralamanızı nasıl etkilemektedir? CDN, sitenizin önbelleğe alınmış bir kopyasını kullanıcıya en yakın bir noktadan sunar ve bu da ortalama sayfa yüklenme sürelerini önemli ölçüde düşürür.Böylelikle…
AMP Nedir ? Nasıl Çalışır ? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.