Android’de SeekBar Kullanımı

android_seekbar_kullanimi

Android’de SeekBar Kullanımı

Merhaba,

Android’de bir uygulama yapıyorsanız sıkça karşınıza çıkan bir özellik olan SeekBar’ı duymuşunuzdur ya da görmüşsünüzdür. Bu SeekBar nedir ? nasıl kullanılır gibi düşünceye sahipseniz benimle aynı şeyi düşünüyorsunuz demektedir.

SeekBar Nedir?

SeekBar, android uygulamanızı kullanan kullanıcıya bir seviye belirlemesini sağlayan Progressbar (İşlem Barı) bir değişik halidir.Bu özellik genellikle ses, media(müzik, video vb.) gibi ortamların kontrolü için kullanılır ya da özel ihtiyaç durumlarda örneğin 30 ile 40 TL arasında bir ürün araştırmak istediğinizde karşınıza SeekBar çıkacaktır.

Bilmemiz Gereken Public Metodları

Örneklerde, seekBar ismindeki değişkenin oluşturulduğunu varsaydım. Örnek Uygulama kısmında bu değişkenin nasıl oluşturulduğunu görebilirsiniz.

1- void setMax(int max)

Bu metod, SeekBar‘ın maximum değerini belirlememizi sağlar. Maximum değer, varsayılan olarak 100’dür. Değiştirmek için bu metod kullanılır. Kullanımı şu şekildedir;

2- void setOnSeekBarChangeListener(SeekBar.OnSeekBarChangeListener)

Bu metod, SeekBar‘da gerçekleşen değişiklikleri yakalamak için kullanılır. Kullanımı şu şekildedir;

Örnek Uygulama

Yazı için internette bulduğum bir örnek uygulamayıda sizinle paylaşmak istedim. Aşağıda ki butona tıklayarak örnek uygulamayı indirebilirsiniz.

[button-green url=”https://drive.google.com/file/d/0B_fJePIVvU37OUNCUkh1VHJOQTg/view?usp=sharing” target=”_blank” position=”left”]ÖRNEK UYGULAMAYI İNDİR[/button-green]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir