Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası10 Şub 2018

Yaklaşık iki hafta önce bilgisayarımın performansını daha da artırmak için SSD satın aldım ve temiz bir format atarak yeni aldığım bu harddiske işletim sistemimi kurmak istedim ancak format atmak için gerekli olan dosyalar elimde bulunmuyordu. Bildiğiniz üzere yeni nesil bilgisayarlarda size format için ve bilgisayarınızın driverları için gerekli olan yazılımları barındıran bir CD vermiyorlar artık. Yeni nesil bilgisayarlarda artık ya ana kartınıza ya da mevcut harddiskinize gömülü bir şekilde size sunuyorlar.

Uzun uğraşlar sonucu bilgisayarıma format atmaya ve orijinal Windows 10 kurmayı başardım. Orijinal bir windows kurabilmemi sağlayan en büyük etken Windows 10 lisans anahtarımın bir dijital lisan olması idi yani Microsoft hesabıma bağlı olan mail adresimi formattan girmem yeterli oldu, hemen lisansım aktif olmuştu. Velhasılı kelam bütün yazılımları kurdum ancak bir şey fark ettim benim bios sürümüm oldukça eskiydi yani baya eski bir bios sürümü mevcuttu. Eski sürüm olmasının yanı sıra bios için gelen güvenlik güncellemeleri de yoktu yani işletim sistemim ne kadar güncel olsa da bios güncel değilse yine saldırganlara karşı zaafı bulunuyor demekti.

ASUS’un resmi internet sitesinden bilgisayarımın marka modeline uygun olan en son bios sürümünü indirdim bu 301 sürümü idi. Daha önce hiç bios güncellemesi yapmadığım için biraz tedirgin oldum diyebilirim ancak çokta korkulacak bir şey olmadı. Basit birkaç adım ile bios sürümümü 201’den 301 sürümüne güncelleme yaptım ve performans farkını gözle görür oldum. Bilgisayarın bios açılışı oldukça hızlandı diyebilirim. Gel gelelim asıl konumuz olan bios güncellemesini nasıl yapacağımıza…

ASUS X555UB BIOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Adım adım anlatacağım, adımları dikkatli bir şekilde ve dahi eksiksiz yaptığınızda bios sürümünüzü güncellemiş olacaksınız.

1.Adım:  Buraya tıklayarak ASUS X555UB notebook modeline ait en son sürüm olan 301 BIOS sürümünü bilgisayarınıza indirin.

2.Adım: İndirdiğiniz dosyayı WinRar yardımı ile sıkıştırılmış dosyayı açın ve içinden çıkan X555UBAS.301 uzantılı dosyayı C ya da D yerel diskinize kopyalayın, tercihim D diskidir. D’ye bu dosyayı kopyalayın.

3.Adım: Bilgisayarınızın şarj aletinin kablosunu bilgisayarınızdan çekin ve bilgisayarınızı batarya üzerinden çalışır hale getirin. Önemli: Bataryanızın dolu olduğundan emin olun. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ESC tuşuna sürekli basıp, bırakın.

4.Adım: Karşınıza aşağıda ki resim gibi bir ekran gelecektir. Buradan “Enter Setup” seçeneğini seçip, bilgisayarımızın BIOS ekranına giriş yapalım.

ASUS X555UB BIOS 301 Güncellemesi Nasıl Yapılır?
ASUS X555UB BIOS Ekranı

5.Adım: Karşınıza gelen bios ekranından Advanced sekmesine gelin ve aşağıda ki resime benzer bir ekran ile karşılacaksınız. Buradan kırmızı çerçeve ile işaretlediğim “Start Easy Flash” seçeneğini seçin ve bekleyin.

ASUS X555UB BIOS 301 Güncellemesi Nasıl Yapılır?
ASUS X555UB BIOS Advanced Ekranı

Bu seçeneği seçtikten sonra karşınıza bir mavi ekran gelecek ve size bataryanızın fişini takmanızı ve klavyeden herhangi bir tuşa basmanızı isteyecektir. Bilgisayarınızın güç adaptörünü bilgisayarınıza takın ve bekleyin. Daha sonra 6.adımda ki ekran görüntüsüne benzer bir ekran görüntüsü gelecek karşınıza.

ASUS X555UB BIOS 301 Güncellemesini Başlatma

6.Adım:  Aşağıda ki resime benzer hardisklerinizin ve flash belleklerinizin listelendiği bir ekran karşılayacak sizi. Kırmızı çerçeve ile belirttiğim yerde 1.Adım‘da indirdiğiniz dosyanın bulunduğu sürücü seçeceksiniz. Hani size D sürücüsüne kopyalayın dediğim dosya, o dosyayı burada ki sürücülere tıklayarak sağ taraftan bulmaya çalışın.

ASUS X555UB BIOS 301 Güncellemesi Nasıl Yapılır?
ASUS X555UB BIOS 301 Disk Seçim Ekranı

7.Adım: Güncel BIOS sürümüne güncellemek için gerekli olan dosyayı bulduysanız eğer o dosyayı seçip enter tuşuna basın ve karşınıza aşağıda ki resime benzer bir ekran çıkacak ve sorulan soruya evet (yes) diyerek devam edin.

ASUS X555UB BIOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?
ASUS X555UB BIOS Güncellemesi

Son Adım: Bu işlemden sonra yaklaşık olarak 2-3 dakika sürecek olan bir bios güncellemesi yapılacak ve karşınıza aşağıda ki resimde ki gibi bir ekran olacak. Bu süreçte lütfen bilgisayarınızı kapatmayın, bilgisayarınızın güç kablosunu çıkarmayın. Sadece bekleyin ve işlem bittikten sonra bilgisayarınız otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

ASUS X555UB BIOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?
ASUS X555UB BIOS Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Tebrikler! Artık ASUS X555UB modeline sahip bilgisayarınızın en güncel bios sürümüne güncellemiş oldunuz. 

Yazıda kullandığım görsellerde sürüm farkı olabilir onlar internetten bulduğum görseller, kendim çekemedim kusura bakmayın ancak görüntüler birebir aynıdır, yani farklılık yok aynı işlemler mevcut.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir