Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası12 Eki 2016

Backlink Analiz Sitesi “Linkody”

Merhabalar,

Seo ile ilgili yaptığım bir araştırma sırasında denk geldiğim bir backlink analiz sitesi olan Linkody‘i sizlere tanıtacağım. Yaklaşık 2 günlük bir kullanım sonucunda sunduğu analiz sistemini kaliteli ve düzgün bulduğumdan bu yazıyı yazma gereği duydum. Bilmeyenleriniz var ise bu yazı ile öğrenmiş olacaklar. Hepimiz web sitelerimizi analiz edebilmek için bir takım website analiz araçlarını kullanıyoruz fakat bu araçlar bazen yetersiz kalabiliyor ya da sunduğu özellikleri o kadar kısıtlıyorlar ki ücretsiz sürümlerinde hiçbirşey analiz edemez oluyorsunuz. En meşhur ve bilindik olan Alexa, şimdilerde kendisi tamamen ücretli oldu ve parayı veren düdüğü çalar hesabı analiz hizmeti sunuyor.

Birçoğumuz ücretli olarak site analizi yaptıracak bütçeye sahip değiliz ve bizde birçok webmaster sitesinin sunduğu analiz araçlarını kullanarak web sitemizin gelişimini takip ediyoruz ancak bu verilerden en önemlisi olan backlink Baclink Analiz Sitesi "Linkody"değerlerimizi tam olarak ölçümleyemiyoruz. Sadece rakamsal olarak kaç backlink aldığımızı gösteriyorlar, bu
linklerin spam olup olmadığını bilmiyoruz, ya da sitemize yarar sağlayıp sağlamayacağını bilemiyoruz. Bu yüzden de alternatif backlink analiz sitesi arıyoruz. Bu arama sonucunda karşınıza çıkmadıysa ki benim çıktı Linkody tüm bu aklımızda sorulara cevap veren bir backlink analiz sitesi.

Backlink Nedir ? Backlink Ne İşe Yarar ?

backlink-nedir
backlink analiz sitesi

Backlink’in ne olduğunu bilmeyen acemi web site sahiplerinide unutmadım elbette. Kısaca backlink’in ne olduğunu anlatayım.

Backlink, bir sitenin başka bir siteye vermiş olduğu, anasayfasında veya herhangi bir sayfasında bannerinin veya text linkinin bulunması durumunda arama motoru sonuçlarındaki sıralamasının yükselmesi için önemli olan bir link sistemidir.

Backlinkin ne olduğunu kısaca bu şekilde tanımlayabiliriz. Backlinkler web siteleri için çok önemlidir ve arama sonuçlarında sitenizin sırasını belirleyen önemli seo kriterlerinden bir tanesidir.

Peki, aldığımız bu backlinkleri nasıl analiz edeceğiz ? Bu aldığımız backlinkleri analiz edebileceğimiz bir yer var mıdır ? Elbette, bu yazımda o sitelerden başarılı bulduğum Linkody’i tanıtıyorum.

Backlink Analiz Sitesi “Linkody” Nedir ?

Linkody,  sitenizi ya da sitelerinizi eklemeniz ardından hemen güncel olan tüm linklerinizi analiz ediyor ve bunları size web sitesi üzerinden raporluyor. Yeni bir backlink aldığınızda ya da varolan backlinkleriniz değiştiğinde,silindiğinde size mail yoluyla bildirim yapıyor. Ücretsiz olarak 30 gün boyunca denemenize fırsat veren Linkody, diğer analiz sitelerinde olduğu gibi özelliklerini kısıtlayarak size sunmuyor. Bütün özeliklerini ücretsiz sürüm boyunca herhangi bir kısıtlama olmadan özgürce kullanabiliyorsunuz.Ayrıca, istediğiniz kadar site ekleyebiliyor ve bu siteleri ayrı ayrı olarak backlinklerini analiz edebiliyorsunuz.

Birçok backlink analiz sitesi mevcut ancak  birçoğu belli bir sınırlama ile bu verileri ölçüyor ve birçoğuda ücretli olarak bu hizmeti size sunmaktadır.Yazımda tanıttığım Linkody ‘de aynı mantıkta çalışıyor ancak 30 günlük bir deneme fırsatı sunuyor size gerçekten de başarılı bir hizmet sunuyor tanıtmak istememin bir sebebide budur.

Baclink Analizi ve Backlink Takibi Nasıl Yapılır ?
Backlink Analizi Nedir ?

Kısa süre içerisinde birden fazla link kaldırılmışsa veya değiştirilmişse, arama motorları bunu doğal olmayan linklerin temin edildiği şeklinde yorumlar.

Penguin güncellemesinden beri Google bu tür linkleri bulma konusunda kendisini geliştirdi. Bu nedenle sadece sahip olduğunuz birkaç link doğal olmayan şekilde etiketlenmiş olsa bile hepsi için değer kaybı yaşarsınız.

Hangi linklerin değiştirildiğini veya hangi linklerin kaldırıldığını sürekli takip ederseniz Google hamle yapmadan önce hamle yapma şansına sahip olursunuz. Peki mevcut linklerin takibini etkili bir biçimde nasıl gerçekleştirebilirsiniz?  Bu sorunun cevabı Linkody’dir.

Linkody Linkleri Nasıl Analiz Ediyor ve Bu Verileri Nasıl Aktarıyor ?

Linkody, sitenizi eklemenizin ardından yaklaşık 1 ile 3 dakika arasında sitenizi analiz ediyor ve bu süre içerisinde tespit ettiği linkleri size listeliyor. Bu listelemeyi yaparken backlinkleriniz hangi siteden geldiğini, link çıkışının Dofollow mu Nofollow mu ? olduğunu, link aldığınız sitenin spam score değerini, mozrank, domain otoritesinin değerini vb birçok bilgiyi size sunarak linklerinizi listeliyor.

Aynı zamanda aldığınız backlinklerin spam değerlerinide gösteriyor ve bu siteleri seçmenizi, bir txt dosyası olarak çıkarmanızı dahi sağlıyor. Bu sayede Google’nin Webmaster sayfasından istenmeyen url kısmına bu backlinkleri takip etmemesini sağlayabiliyorsunuz.

Aynı zamanda web sitenizin spam score’nu vs birçok bilgiyi size sunuyor.Benim blogumda Linkody’de. Aşağıda sitemin backlinkleriyle alakalı analizleri görebilirsiniz.

backlin-analizi

backlink analiz sitesi
backlink analiz sitesi

Aşağıda ki butona tıklayarak 30 Günlük Ücretsiz Deneme sürümünü kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha sonra ki yazılarımda backlink analizi ve backlink hakkında detaylı yazılar yazacağım.

[button url=”http://www.linkody.com/en/signup?utm_source=blog&utm_medium=promobar&utm_campaign=register-trial” block=”true” style=”darkred” target=”_blank”]Linkody’e Kayıt Olmak İçin Tıklayın![/button]

 


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

4
 Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yazıdaki Yorumlar
2 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Merhaba,

Yazını sonuna kadar okudum ve linkody kullanmaya başladım, backlinklerimizi nasıl analiz ediyor göreceğiz bakalım. Linkody’e alternatif olarak ahrefs.com’uda öneririm kısıtlı şekilde analiz sunuyor ancak detaylı ve doğru olduğu biliniyor herkesçe.

Yunus Çimen
Ziyaretçi
Yunus Çimen

Çok detaylı bir analiz yapmıyor ancak yinede kullanışlı tek bir yere bağlı kalmadan alternatif sitelerden analiz yapmak en sağlıklısı