Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Başarılı Bir Proje İçin Ne Gerekli ?

Başarılı Bir Proje İçin Ne Gerekli ?

Başarılı Bir Proje İçin Ne Gerekli ?

Merhaba,

Bu yazımda başarılı bir proje için gerekli olan temel etkenlerden bahsedeceğim. Yazıda biraz benden biraz sizden bahsedeceğim eminim birçoğunuz kendinizden bir pay bulacaksınız.

Başka bir yazım olan Sürekli Proje Üretip Bu Projeden Vazgeçme Nedenleri adlı yazımda bu konunun farklı bir penceresine ele almıştım, bu yazımda da başarılı bir projeyi oluşturan temel etkenleri anlatmaya çalışacağım.Hepimiz sürekli proje üretmek ve başarılı olma peşindeyiz.Hergün yeni fikirler, düşünceler geliyor aklımıza. Aklımıza gelen bu projelerden birini seçip kolları sıvıyoruz, alanadını seçiyor,kaydediyoruz. Hosting oda tamam, kısıtlı bir bütçe ile bir web sitesi projesini hayata geçiriyoruz. Peki, ne bekliyoruz biz bu projeden ? Para mı ? ün mü? yoksa sadece hobi mi ?

Eminim birçoğunuzun ilk cevabı “para” olacaktır. Elbette, biz bu işi belli bir maddi gelir elde etmek için yapıyoruz, harcadığımız emeğin,vaktin karşılığını almak istiyoruz. Peki, alıyor muyuz ? Başarılı bir projeyi sadece web sitesi ile sınırlandırmamak gerekiyor, bizim ilgi alanımız internet olduğu için web sitesi örneği üzerinden bazı şeyleri aktarıyorum.

Benim bir gPanel adında bir projem mevcut, yaklaşık 2 yıldır hiçbirşey yapmadığım ilk başta çok güzel gelip daha sonra bir köşeye atıp,unuttuğum bir proje idi. gPanel nasıl bir projeydi ? diye soracak olanlara kısaca anlatayım.Web site sahiplerinin neredeyse birçok sosyal medya sitesinde hesabı vardır, benimde var. Sitelerimiz için, kullanıcılara ulaşabilmek için günümüzün en önemli etkileşim araçlarından bir tanesidir sosyal medya.

Her sosyal medya hesabına tek tek girip, sitelerimiz,projelerimiz hakkında bilgi girmek dışardan bakan birisi için çok kolay gibi gözükebilir ama zaman alan bir süreçtir.Biz webmasterlar için “zaman” en değerli değerimizdir. gPanel fikride böyle aklıma geldi, tek bir panel oluşturayım,android,ios,web uygulamasıyla tek bir panelden ücretsiz tüm sosyal medya hesaplarına tek bir yerden yönetim ve durum gönderim yapmak için düşünmüştüm. Mobilde bu tarz bir uygulama yoktu o zamanlar, web site uygulaması olarakta pek görmemiştim o zamanlar iyi gibi gelmişti 🙂

Şimdi, “Ya,zaten var bu!” diyenleri duyar gibiyim 🙂 Başarılı olan birçok proje sahibi sizin bu düşüncenizi dikkate alsaydı emin olun başarılı olamazlardı. Bunu şu şekilde anlatayım, bir cep telefonu üreticisi olun, başkası telefon üretmiş ya zaten var bu!  ben neden yapayım ki ? deseydi.Günümüzde ki mobil telefon teknoloji seviyesine ulaşılabilir miydi ? Bu örneği günlük hayatınızda ki birçok şeye göre yorumlayabilirsiniz. Misal, birisi lokanta açtı diye sen lokanta açmayacak mısın ? Ne yazık ki, bu düşünce bizim toplumumuzda halen devam etmektedir, birçok girişimci bu düşünceden dolayı heves kaybı yaşıyor.

heves
Başarılı Bir Proje İçin Ne Gerekli ?

Lafı açılmışken başarılı bir proje için gerekli olanlardan bir taneside “Heves,İlgi ve Merak”.   Birşey yapmak için o şey için bir hevesinizin,ilginizin vede merakınızın olması gerekiyor. Eğer sizde bunlar yok ise en ufak olumsuz bir yorumda demin yukarda bahsettiğim gibi herşeyi bilen egomanların söyledikleri sizin hevesinizi kıracak,ilgi ve merakınızı kaybettirecektir.

Başarılı bir proje için gerekli olanlardan bir taneside hiç şüphesiz ki “Maddiyat” tır.  Maddiyat desteği olmayan bir proje eninde sonunda proje ya öylece unutuluyor benim ki gibi ya da şartlar zorlanarak devam ettirilmeye çalışılır.

Yukarıda ki şeyler tamam onlar bende var fakat yine başarı sağlayamıyorum diyenlerden misin ? O zaman sen birazdan anlatacağım diğer başarı adımlarından ya eksiksin ya da hiç sahibi değilsin.

cok-calismak
Başarılı Bir Proje İçin Ne Gerekli ?

Başarılı bir proje sahibi olmak için “çok çalışmak” gereklidir. Hayır, yazımda sizi çok çalışmak için kamçılayan ve çalışmaya şevk eden ipuçlarından bahsetmeyeceğim. Bunu zaten diğer yazılarımda yapmıştım. Hadi itiraf edelim, Webmaster olmamız zaten üşengeçliğimizin en kuvvetli belirtilerinden biri. Hatta daha da öteye gideyim, Webmaster olmak üşengeçlikle karışık bir ruh hali harmanlamasıdır.

Dışarıdan bakınca bu tanımlama oldukça havalı görünüyor olsa bile hayatın bazı acı gerçekleri var. Mesela; çalışmak. İster inanın ister inanmayın ama çalışmadan istediğiniz şeyleri elde etmek gerçekten zor. Özellikle günümüz açısından ve şartlarından olaya bakacak olursak belki imkansız bile diyebiliriz.

Heves var, para var, çokta çalışıyorum ama yine olmuyor. İşte budurumda başarılı bir proje ile sizin aranızda çok ince bir çizgi yatıyor, bu ince çizgiyi oluşturan iki şey var; Birisi “Zaman” diğeri “Araştırma“dır.

Bir projenin başarılı olabilmesi için gerekli en temel şeylerden birisidir “Zaman“. O olmadan ne paranız olur, ne hevesinizi olur ne de çalışma. Zaman soyut bir kavramdır, tahmin edilemez bir olgudur. Bir projenin ne zaman başarılı olacağını kimse bilemez, sen bile bilemezsin. Ancak bunu zamanla görebilirsin/görebiliriz.

zaman
Başarılı Bir Proje İçin Ne Gerekli ?

Zamanın yanı sıra projemiz için sürekli araştırmamız gerekiyor. Sürekli yeniliklerin, yeni şeylerin peşinden gitmeli,araştırmalıyız. Araştırmadan kendinizi geliştiremezsiniz, siz gelişmezseniz, projenizde gelişmez! Herşeyden önce araştırarak kendini geliştireceksin, bilgi sahibi olacaksın, gerisini zamana, hevesine, çok çalışmana ve maddiyatına bırakacaksın.

Bütün bunlara sahibim kardeşim ama yine olmuyor ne anlatıyor bana iki saatir diyenler görüyor gibiyim. başarılı olmak sadece bu saydıklarımla olmuyor ne yazık ki. Bütün bunların hepsinin bir meyve verebilmesi için sende olması gereken şey “Sabır” dır. Sabretmesini, sabırlı olmayı bilmeden başarılı olamazsın. Hemen saniyesine başarılı olacağını sanıyorsan çok yanlış yoldasın, sen başka yoldan devam etmeye başla derim. İnternet sektöründe yer alacağım diyorsan en başta sahip olman gereken şey sabırdır.

Bütün bunlara sahipsen er ya da geç uğruna savaştığın projen başarılı olacaktır. Unutmadan sabırın yanına kendine inanmayıda eklemeliyiz aslında kendinize güvenmezseniz hepsi olsa bile başarılı olamazsınız.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Google Adsense Mobil Uygulama Desteğini Sonlandırıyor!

  Google Adsense Mobil Uygulama Desteğini Sonlandırıyor!

  İnternet sitelerinde kullanılan teknolojiler gün geçtikçe daha da güçlenmesinden dolayı cep telefonları için oluşturulan mobil uygulamalara olan ihtiyaç azalıyor. Son olarak Google, Adsense hizmeti için mobil kullanıcılarının kullanımına sunduğu Google Adsense Mobil uygulamasını rafa kaldırıyor. Google Adsense Mobil Uygulamasını Kaldırıyor Google, her alanda olduğu gibi Adsense içinde bir takım geliştirmeler…
 • Mobil Sayfa Hızının Google Sıralamasında ki Etkisi Nedir?

  Mobil Sayfa Hızının Google Sıralamasında ki Etkisi Nedir?

  Günümüzde mobil cihaz kullanımı oldukça artmış durumda ve artık mobil cihazlar hayatın vazgeçilmezi haline geldi.Durum böyle olunca mobil sektörü daha da bir önem arz eder hale geldi. Birçok girişim artık mobil sektöre yönelik gerçekleştiriliyor, mobile yönelik araçlar, yatırımlar yapılmaya başlandı. Özellikle İnternet sitesi sahipleri için sitelerinin mobil cihazlar ile uyumlu…
 • Çerez Politikası Nedir? Neden Gereklidir?

  Çerez Politikası Nedir? Neden Gereklidir?

  Son günlerde İnternet sitelerine vermiş olduğumuz kişisel bilgilerimiz konusunda bir takım bilgiler, uyarılar ve öneriler paylaşılıyor. Özellikle sosyal medya kullanımının giderek arttığı bir dönemde bilgi güvenliği konusu, bilişim dünyasının en önemli konusu haline geldi. Facebook'u Silelim mi yani? Sosyal medya devi Facebook'un kullanıcılarının kişisel bilgilerini izinsiz bir şekilde bir analiz…
 • İnternet Tarayıcınız Ne Kadar Güvenli ?

  İnternet Tarayıcınız Ne Kadar Güvenli ?

  Çağımızın en yaygın terimi olan "Güvenli İnternet" terimini artık bilmeyenimiz yoktur. İnternetin devleri tarafından başlatılan bu akım beraberinde birçok soruyu getirdi. İnternet sitelerini güvenli hale getirerek internet dünyasını daha da güvenli kılmayı amaçlayan bu akım gerek kullanıcılar için gerek içerik üreticiler için birçok şeyi sorgulamaya itti. Güvenli internet ortamını oluşturmaya…
Başarılı Bir Proje İçin Ne Gerekli ? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor