Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza “iş” olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol olmadığı zaman kendimizi rahatsız hissediyoruz. Bu yüzden hepimiz bir şeyleri yapmak, bir şeyleri adım adım öğreten rehberler, nasıl yapılırlar hazırlamak istiyoruz.

Bu tür rehber ve kılavuzlar hazırlamak belirli teorilere, bilgiye ve deneyime dayanmaktadır. Bu yüzden size bir internet sitesi nasıl hızlandırılır, nasıl performans elde edilir konusunda teknik ve yapısal bir cevap vermeyeceğim, bu yazımda bizi bu yola sürükleyen “zaman algısı“nı gerçek hayattan örnekler vererek betimlemeye, “neden böyle” sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Şu üç soru ile başlamak doğru olacaktır:

 • Neden zaman ve performans önemli?
 • Neden beklemek istemiyoruz?
 • Neden daha hızlı olan bir şey iyi anlamına geliyor?

Neden Zaman ve Performans Önemli?

Neden Zaman ve Performans Önemli?

Neden Zaman ve Performans Önemli?

Bizim için zamanın önemi her zaman olmuştur ancak zaman ve performans ikilisini bir araya getiren ve bizim için önemli olmasını sağlayan şey “teknoloji” olmuştur. Öyle ki her şeyi zamana ve performansa dayalı hale getirildi. Yeni bir teknoloji geliştirildiğinde ilk vurgulanan nokta “zaman” oluyor. Zamanı’da hıza endekslendi.

“Yeni bir teknoloji geliştirdik, eskisinden daha da hızlı, çok hızlı, zamanınızı iyi değerlendirmenizi sağlayacak”


İşte zamanla bizde oluşturulan “zaman algısı”, hızlı olmak ile eş değer hale getirildi. Her şeyin hızlı olmasını istiyoruz; bilgisayarımızın hızlı çalışmasını, internet sitemizin hızlı açılmasını, telefonlarımızın hızlı olmasını, instagrama yüklediğimiz resmin hızlı bir şekilde yüklenmesini, hız, hız hız… Peki, hız her şey midir? ya da bir başka şekilde sorayım neden beklemek istemiyoruz?

Neden Beklemek İstemiyoruz?

Bu yazının ana konusu bir internet sitesini nasıl hızlandırılacağı gibi görünebilir ama başta da söylediğim gibi bu bir rehber yazısı değil, bir teknik blog yazısı değildir, tamamen olayın kullanıcı boyutunu ele alıyoruz, internet sitelerimizde yaptığımız her şey, hazırladığımız her yazı kullanıcı için öyle değil mi? o zaman bir internet sitesini neden hızlandırmak gerektiğini anlamamız için önce kullanıcı gözüyle bakmak gerekiyor, kullanıcı bir internet sitesinin neden hızlı açılmasını bekliyor? neden beklemek istemiyor?

İnsan için zaman önemli bir kavramdır, her şeyimizi zamana göre yapıyoruz, zamanın temelini oluşturan ise hız, hız = zaman algısı oluştuğundan beri insanlar hep hızlı olmaya çalışıyorlar, işe gitmek için hızlı olmalıyız, bir işi bitirmek için hızlı olmalıyız, yemek yemek için hızlı olmalıyız, otobüse yetişmek için hızlı olmalıyız… Arabamız hızlı olmalı, bilgisayarımız hızlı olmalı, internet sitemiz hızlı olmalı, peki ama hız her zaman iyi midir?

Çoğu zaman hız iyidir, örneğin bir kazazedenin hayatını kurtarmak için hastaneye gitmek için hızlanmak, hızlı olmak iyidir. Çünkü; bir insanın hayatını kurtaracaksın, bunun için hız iyidir. Ama, bir internet sitesi için hız böyle bir şey mi? birçoğunuz içinizden bu soruya evet cevabını verdiğini, birçoğunuzun da hayır cevabını verdiğini ve hatta aranızda kararsız kalanlarınızın olduğunu biliyorum.

Neden Beklemek İstemiyoruz?
Neden Beklemek İstemiyoruz?

Kullanıcı, aradığı şeye hızlı ulaşmak istemesinin bir sebebi zamanının değerli olduğunu düşünmesi, kim bir internet sitesinin açılmasını 5 dakika boyunca bekler ki? Bilgiye daha hızlı ulaşmak, daha çabuk problemini çözmek zamanından tasarruf etmesi demektir. Bu yüzden “zaman algısı” insanlara bu isteğin oluşmasını sağlıyor, istek ise; siten hızlı açılsın.

Neden daha hızlı olan bir şey iyi anlamına geliyor?

Hız her zaman için iyi midir? Hayır. Bir arabayı hızlı kullanmak size trafik kazası yaşatabilir, kendi canınız veya bir başkasının canını almanıza sebebiyet verebilir. Vücudunuz yeteri kadar hazır değil ise spor yapmak adına hızlı koşmak, hızlı yürümek bile hayatınızı kaybetmenize neden olabilir. Önemli olan sonuçtur. Arabayı normal bir hızla kullanarak, olması gerektiği gibi kullanarak varmak istediğin yere varabilirsin, tempolu koşarak, yürüyerek vermek istediğiniz kilolarınızı verebilirsiniz. Hız her zaman iyi değildir.

Bir internet sitesinin hızlı olması onun iyi olduğu anlamına gelmiyor. Kullanıcı sitenin hızlı açılmasından memnun olacaktır kesinlikle ancak aradığı şeyi, yani “bilgiyi” sitenizde bulamazsa ise tekrar sizi ziyaret etmeyecektir. Yani, siteniz hızlı açıldı diye kullanıcıyı kazandığınızı mı sandınız? hayır. Önemli olan içeriktir, kullanıcı kendisini tatmin edecek, doyuracak bilgiyi aldığı siteleri severler, en azından ben öyleyim.

Bir internet sitesi yavaş dahi açılsa, kullanıcı kazanabilir. Yeter ki sunduğu içerik kullanıcıyı tatmin etsin, onun bilgi açlığını giderebilsin yeterli, bunun yanında bir de hızlı tepki verirse internet sitesi kullanıcı oldukça hoş bir haz duygusuna erişecektir.

İnternet sitelerinizi hızlı açılmasını sağlamak için odaklandığınızda, aynı odaklanmayı içeriklerinize de vermeniz gerekiyor, tek başına “hız” yeterli değildir. Kullanıcıyı zaman algısından kurtarmanın yolu ona bilgi açlığını doyuracak içerik sunmaktan geçiyor, yeter ki kullanıcı aradığı şeyin çözümünü ya da bilgisini içerikleriniz de bolca bulabilsin, bunu sağladığınızda kullanıcı için zaman algısını değiştirmiş olacaksınız.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı) için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor