Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası28 Oca 2017

Selamlar,

Yazı dizisi olarak paylaşacağımı söylediğim Bir Websitesi’nin Anatomisi adlı yazı dizisinin ilk bölümünü yazmaya başladım bakalım, hakkımızda hayırlısı olsun.

Bölüm 1 İçeriği

Fikir Sürecinde Yapılması Gerekenler

Fikrin İçin Zaman Yarat!

Bunu uzun uzun anlatabilirim aslında ancak gerek var mı ? Uzun uzun anlatsam okumaya zamanınız var mı ki ? Günümüzde zaman çok çabuk biten bir kavramdır ya da olgudur mu demeliyim. Hiçbirimizin yeterli zamanı  yok ve elimizde bulunan zamanı da ideal bir şekilde kullanamıyoruz veyahut kullanmayı bilmiyoruz. Neden? bu soruyu kendine sorarak cevaplayabilirsin, hayatını, yaşayış tarzını ben bilemem değil mi ? Kendine göre neden zamanının olmadığını bul ve o soruna çözüm üretip, fikrin için kendine zaman yarat.

Fikrin ile alakalı her şeyi not et!

Eğer, bir fikriniz var ise o fikri hayata geçirmeden önce olabilecek ,yapılabilecek her şeyi not etmeniz lazım. Fikir

Fikir Sürecinde Yapılması Gerekenler Nedir ?

sürecinde sizin en fazla ihtiyaç duyacağınız ve yapmanız gereken şey not almaktır. Sokakta,evde,okulda, iş yerinde, ormanda, parkta artık aklınıza fikir nerede geldiyse hemen o fikri not almanız gerekiyor. Cep telefonlarınız artık herkesin akıllı telefon ve her akıllı telefonda da bir not alabileceğiniz uygulamalar standart olarak geliyor, fikir geldiği zaman hemen telefonunuzu açıp o fikri telefonunuza kaydetmeniz  fikir sürecinde yapılması gerekenlerin başında geliyor.

Akıllı telefonun yok mu ? Kağıt, kalem al kardeşim bunu da ben mi söyleyeceğim ? Okuma,yazma bilmiyorsan biraz sıkıntı var demektir 🙂

Fikirlerini Çevrendeki İnsanlarla Paylaş ve Eleme Yap!

Aklınıza onlarca fikir geliyor, gelmiş olabilir. Ne yapacaksınız ? Tek tek bütün fikirlerinizi değerlendireceksiniz, çevrenizdeki insanlara fikirlerinizi paylaşıp bunlardan hangisini beğendiklerini ya da onlar için ne anlam ifade ettiklerini öğreneceksin daha sonra oturup tek tek o fikirleri kendi düşüncen ve bilgini de katarak eleme yapacaksın.

Fikirlerini eleme aşamasında ki işin bitti mi kardeşim ? Elinde ki o eleği şöyle bir kenara koyda yanlışlıkla elinde kalan o son fikrini de eleme.

Amacını Belirle! Para için mi yoksa hobi için mi ? 

Para için mi yoksa hobi için mi ?

Para için diyenleri duyar gibiyim ? Eğer, bir fikri öncelikli amacı para kazanmak ise başarısız bir girişimin ilk nedenini yapmış olursunuz. Başarılı birçok girişimci öncelikli amaçları para kazanmak olmamıştır, nereden biliyorsun bunu diyenler için sizi yormadan cevaplayayım. Biyografilerinden, onların hayatlarını anlatan biyografi filmleri ve yaptıkları röportajlardan biliyorum. Öncelikli amaçları para kazanmak değildi onların, fikirlerini hayata geçirmekti amaçları sonra parada kazanırsa değmeyin onların keyfine.

Fikrinizin öncelikli amacını belirleyin. Para kazanmak için mi o fikri seçtin, ortaya çıkardın yoksa bir soruna cevap olması için mi ? Fikirlerin, girişimlerin buluştuğu ortak payda şudur; Bir sorun var ve bu sorunu en iyi nasıl çözebiliriz ? Bu sorunu çözdükten sonra bu işten nasıl para kazanırız ? Birçok başarılı girişimin temelinde bu ana amaç yatmaktadır.

Bulduğunuz fikir insanların bir sorununa çözüm bulmalıdır. Misal kanseri tedavi edebilecek bir ilaç fikri mi geldi aklınıza ? O fikri para için mi yoksa hastalığı tedavi etmek için mi  kullanacaksınız ? önce bunu belirlemen lazım ondan sonra fikrin başarıya mı yoksa başarısızlığıma gideceğini zamanla göreceksin. 3 paragraflık yazı yazdım ancak kısaca özetlemem gerekirse; İlk hedefiniz para kazanmak olmasın!

İlham arayın, başarılı girişimcilerden feyz alın!

Bulduğunuz fikre en yakın fikir üretmiş ve bunda başarılı olmuş başarılı girişimcilere kulak verin onların başarı hikayelerini, fikirlerini hayata geçirirken attıkları adımları, başarısızlıklarını, hayal kırıklıklarını onların fikirleri hakkında hemen hemen her şeyi okuyun,araştırın ve not alın!  Onların başarılarını örnek alın, başarısızlıklarından da ders çıkartın.

Steve Jobs

Daha önce ilham almak ve hedeflerinizi en yükseğe koymanız gerektiğini söylediğim Yıldızları hedef al, ulaşamasanda göğe yükselirsin adlı yazımda başarılı bir girişimci olan Alibaba Group‘un kurucusu olan  Jack Ma‘nın başarısını özetlediği maddeleri paylaşmıştım, ilham vermesi için bi bakın derim.

Sabırlı olun, acele etmeyin!

Yavaş yavaş yazı dizisinin ilk bölümünün son satırlarına gelirken her zaman doğru bulduğum ve söylediğim şey ile yazıyı bitirmek istiyorum. Fikrinizi hayata geçirmek için acele etmeyin, sabır olun. Acele işe şeytan karışır derler atalarımız gerçekten de öyle acele etmeden sabırla, yavaş yavaş fikrinizi hayata geçirmeye çalışın, emin olun sağlam temellere oturttulmuş fikirler başarılı oluyor.

Bir sonra ki bölümde görüşmek dileği ile hoşcakalın efenim.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

4
 Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yazıdaki Yorumlar
2 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Vasip
Ziyaretçi
Vasip

Merakla beklediğim yazı dizisinin birinci bölümü 🙂 Ellerine sağlık kardeşim vallaha ufkumu açtın resmen, ikinci bölümü ible çekiyorum diyebilirim

Volkan Taser
Ziyaretçi
Volkan Taser

Ellerine sağlık baya yararlı oldu bu yazı benim için, not alma olayını kesinlikle yapacam o kadar fikir geliyor ki aklıma ve çoğunlukla yatıp, uyuyamadığım zaman düşünmeye başladığım zaman çok güzel fikirler geliyor ama işte not alma olayı olmadığı için sabah yaparım deyip ,sabahleyin fikri unutuyoru yazında dediğini yapacam not alacam bundan sonra 😀