İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


10 Şub 2017

Selamlar herkese,

Yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yazı dizimizin birinci bölümünde yapacağınız, oluşturacağınız bir web sitesinin fikir sürecini anlatmıştım, ne yapmanız gerektiğini ya da ne yapmamanız gerektiği ile ilgili kendi tecrübelerime dayanarak anlatmıştım. Bu ikinci bölümde ise hedefleri konu alacağız. Bir site projesini oluşturmakta ki hedefinizi ve bu siteyi açtıktan sonra neyi hedeflediğinizi ya da neyi hedeflemeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Daha önce ki bölümde fikrinizin ne amaçla ortaya çıktığını belirlemeniz gerektiğinden bahsetmiştim. Yani, oluşturacağınız internet sitesinin amacı para kazanmak mı ? yoksa merak mı ? Ya da işiniz gereği açmak durumunda kaldığınız bir site mi ? Bunu fikir sürecinde belirlemeniz gerektiğini söylemiştim. Bu konu aslında fikir süreci ile de bağlantılı. Fikir sürecinde eğer siz amacınızı para kazanmak olarak belirlediyseniz hedeflerinizi de ona göre belirleyeceksiniz demektir.

Bir bakıma şöyle de diyebiliriz fikir süreci ile hedefler bir yapbozun iki parçası gibidir.

Bir Websitesi’nin Anatomisi Bölüm 2: Hedefler

Bölüm 2: Hedefler

Hedeflerimizi belirlerken öncelikle içerisine gireceğimiz bu internet sektörü hakkında bilgi sahibi olmalı ve yakından takip ediyor olmalıyız. Oluşturacağımız projemizin bu sektörde yer alan kişiler ve bu sektörden faydalanan kullanıcıların ne istediğini, ne beklediklerini bilmemiz bizim hedefimizi belirlememizde yardımcı olacaktır. Amacımız oluşturacağımız bu internet sitesinden para kazanmaksa eğer projenizi kısa sürede para kazandıran sektörlere yönelik oluşturmanızda fayda vardır diyebilirim.

En çok para kazandıran sektörler ya da kategoriler diyelim biz ona nelerdir diye soracak olursanız inanın hiç bilmiyorum. Ben, internet sitelerimi oluştururken ilk hedefim para kazanmak, gelir elde etmek olmuyor, o alanda belli bir konuma gelmek için projeler üretiyorum diyebilirim daha sonra da para kazandırırsa ne güzel deyip, sakalıma sürerek projeme devam ediyorum. Açıkcası ben hedeflerimi belirlerken genelde tecrübe sahibi olduğum, bildiğim ve yapabileceğim ya da yapabilme ihtimalimin olduğu kategorileri hedef olarak belirliyorum. Siz de öyle yapabilirsiniz.

Var olan, binlerce örneği olan siteler açmayın!

İnternet’e biz okyanus diyoruz ve bu okyanusu kirleten şey ise var olan, daha önce aynı amaç ile açılmış siteleri tekrar tekrar açan başarısız girişimcilerden kaynaklıdır. Sen de okyanusu kirleten birisin diyenleri duyar gibiyim binlerce kişisel blog var sen niye açtın o zaman hı ? diyenlere cevabım senin tecrübenle benim tecrübem aynı değil, aynı konularda yazıyor olabiliriz ama ben A dediğime sen B diyebilirsin, sen A yolundan gitmişsen ben B yolunda gitmişimdir. Benim anlatmak istediğim olgu şu gardaş lan haber sitesi çok tutuyormuş, paralar gani gani geliyormuş deyip pata küte haber sitesi açıp, ondan bundan çarpıp haber sitesi oluşturup, para kazanma hevesi içerisine girip, ortalığı çöp edip giden insanlardan bahsediyorum. Yapmayın!

Çok para kazanıyorlar lan, ay da 5 bin tl geliyormuş

Daha önce habercilik adına hiçbir bilgisi olmayan ama arkadaşından duymuş çok para kazanıyorlar deyip, haber sitesi vb siteler açanlardan olmayın. Orijinal olun, özgün olun ve daha önce yapılmamış olanı yapın.

Tecrübe ve bilgi sahibi olduğunuz kategorileri hedefleyin!

Evet yazım boyunca anlatmak istediğim konu aslında bu tecrübe sahibi olduğun veya olabileceğin kategorileri hedefleyin. Hiçbir bilginizin olmadığı ya da bilgi sahibi olamayacağınız bir kategoride internet sitesi açarsanız ve hedefiniz para kazanmak ise duvara toslamanız kaçınılmaz birşeydir.

Tecrübe ve bilgi sahibi olduğunuz konuda para kazanma hedefinizi kolay gerçekleştirebilirsiniz. Neden mi ? Zaten o kategoride neye ihtiyaç olduğunu biliyorsunuz, insanların ne istediğini bildiğinizden ötürü site içeriğinizi ona göre hazırlarsınız ve haliyle kazanç sağlamış olursunuz. Zamanla da üzerine koya koya ilerlersiniz. Ama dediğim gibi bilgi sahibi olabileceğiniz bir konuda da siteler oluşturabilirsiniz. Hedeflerinizi belirlerken yazımın ilk başında da dediğim gibi para mı ? merak mı ? sorusuna fikir sürecinde kesin karar vermeniz gerekiyor.

Sonuç olarak hedeflerinizi belirlerlerken öncelikli amacınızı belirlemeniz ve sitenizi oluşturacağınız kategori hakkında bilgi sahibi veya bilgi sahibi olabileceğiniz kategoriler seçmeniz,kategorinizi belirledikten sonra o kategoride ki insanların ihtiyaçlarını,beklentilerini bilmeniz gerekiyor. Bütün bunları yapabildiğiniz takdirde hem para kazanmanız hem de sitenizin yüksek konumlara gelmesi hiçte zor değil.

Şimdilik benden bu kadar yazı dizimizin bir bölümüne daha geldik, bir sonra ki bölümde görüşmek dileği ile hoşcakalın efenim ^^


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir