Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası20 Eyl 2017

Haber sitelerinde son zamanlarda çok fazla karşınıza çıkan, halk arasında bir çok ortamda konuşulan bu Bitcoin nedir diye merak ediyor olabilirsiniz. Paranın gözle görülemeyen, elle tutulamayan, gerçek olarak bir karşılığı olmayan ancak internet ortamında alışverişlerde kullanabileceğiniz, başka türlü paralara çevirebileceğiniz ve farklı yatırımlar yapabileceğiniz sanal paraya bitcoin denir. Bitcoinleri almak mükün değilken bunun için bilgisayara kurulu bir işletim sistemi üzerinden üretebilirsiniz. Bilgisayara kurulu bir programla bitcon üretmeye bitcoin madenciliği adı veriliyor. Ancak bitcoinin sınırlı bir para olması ve gün geçtikçe zorlaşan algoritmik yapısı nedeniyle bu parayı bulmak oldukça zor. Ancak sanal olarak dönüşümü oldukça kolay ve kullanışlı. Yatırımcıların yeni gözdesi olan bitcoinlere sizde yatırım yapabilirsiniz.

Bitcoin Türevleri

Sanal paranın kullanımı insanlara oldukça cazip geldi, para taşıma derdi olmadan üstelik her geçen gün daha fazla kazandırması sebebiyle bitcoin ve kripto paraya olan ilgi artıyor. İlk olarak 2008 yılında hayatımıza giren kripto paraların çok ilgi görmesi ve sana olarak büyük kazançlar sağlaması nedeniyle birçok alt türevi ortaya çıktı. Ancak bu paranın ne olduğunun tam olarak anlaşılamaması nedeniyle bir balon gibi şişen kripto para türevleri bir süre sonra büyük çöküşler yaşadı. Çünkü kripto para için yeterli alt sisteme ve şifrelemeye sahip olmaması ve insanlara yeteri kadar güven vermemesi nedeniyle birçok alt sistemi çöktü.

Aynı mantıkla çalışan bitcoin benzeri paraların kazandırma oranlarına göre önemli birkaç kripto parayı saymak mümkün. Bitcoin benzeri olan bu paralar Ethereum, Rpples, Stellar, Litecoin gibi önemli kripto paralardır. Kripto paralar son zamanlarda insanlar tarafından bir yatırım aracı olarak da görülmeye başladılar.

Bitcoinden Sonra Neden Farklı Kripto Paralar Ortaya Çıktı

Bitcoin sınırlı olarak üretilen bir paradır. Bu sebeple bu parayı bulmak her geçen gün yatırımcılar için zorlaşırken aynı zamanda paranın sahtesinin üretilememesi dolayısıyla bir güven sebebidir. Sınırlı olarak üretilmesi enflasyon riskini sıfıra indirmiştir. Bu sebeplede bitcoin benzeri ve aynı mantıkla çalışan paralar ortaya çıkmıştır. Bitcoini bulmak zor olduğu kadar bir yerde sona ereceği için kullanıcıları aynı kazancı sağlayan ancak daha kolay bulunabilen yeni paralar aramaya yöneltmiştir. Bitcoin yatırımcılar için en çok tercih edilen para olsa da diğer paralara da yatırımcılar yönelmeye başlamıştır.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir