Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Bitcoin Nedir ? Bitcoin Türevleri Nelerdir ?

Bitcoin Nedir ? Bitcoin Türevleri Nelerdir ?

Teknolojide son günlerde en çok konuşulan konu olan dijital para birimi olan bitcoin hakkında, yaptığım bir kaç araştırma sonucu edindiğim bilgileri sizlere aktarmak istedim. Gün geçmesin ki teknoloji dünyasında yeni bir ürün ya da icat ortaya çıkmasın, bitcoin bu icatlar arasında popüler bi’ hale geldi.

Uzun zamandır var aslında bitcoin, yeni çıkmış bir şey değil, yeni yeni insanlar tarafından kullanılmaya başlandı ve bu sayede teknolojinin gündeminde yer almaya başladı. Özellikle finansal açıdan ülkelerin para birimlerinin değer kaybetmesi, insanların ülkelerin para birimlerine olan saygısının,güvenin azalmasından ötürü alternatif para birimlerine yönelmelerine neden oldu. Bu yönlenme sonucunda insanların karşısına dijital bir para birimi olan bitcoin çıktı, biraz korkarak’ta olsa insanlar bu para birimine yatırım yapmaya, bu para birimini kullanmaya başladılar. Eee.. haliyle yaptıkları yatırımın iki katını almaya başlayınca bir anda bitcoin piyasası yükselmeye, değerine değer katmaya başladı.

Bu ani yükseliş ve değer artışı, kesesi büyük finansal kuruluşlar ve finans ile ilgilenen insanların dikkatini çekti, haliyle dijital medyanın’da dikkatini çekti, haliyle bir anda finans gündemine bomba etkisi yaratarak giriş yaptı. Dünya’da ki bu gelişmeler her zaman olduğu gibi ülkemiz de genç yansıdı ve bir anda ülkede dijital para birimlerini konuşur hale geldik.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin, herhangi bir ülkeye,bankaya veya resmi kuruluşlara vs. ait olmayan, kendi içerisinde finansal bir değeri olan dijital bir para birimidir. Başka bir değiş ile elektronik para birimi.

Bitcoin, hiçbir kuruma bağlı olmadığı için bu sanal para biriminin kaynak kodlarına herkes ulaşabilir, görebilir. Açık kaynak kodlu bir dijital yazılımdır bitcoin. Daha net anlamanız açısından şu video işinizi görecektir.

Bitcoin Nasıl Kazanabilirim ?

Bitcoin elde etmek oldukça basit. Bitcoin üretmek için mining yapmanız gerekiyor, Türkçe olarak bitcoin madenciliği yapmanız gerekiyor. Bu madenciliği yapabilmek için kişisel bilgisayarınızın yani kullandığınız bilgisayarınızın özellikleri yetmeyecektir, çünkü oldukça performans isteyen bir yöntemdir. Bundan dolayı bitcoin üretebilmek için özel olarak tasarlanmış sanal sunucular kullanabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Nedir ? Nasıl Yapılır ?
Bitcoin Madenciliği Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Dünya’nın dört bir tarafında bu işlem için özel bitcoin sunucuları ya da bir başka değiş işle bitcoin tarlaları oluşturulmuştur, bunlardan birini satın alarak bitcoin madenciliği yapmaya başlayabilirsiniz.Yok ben sanal sunucu vs alamam diyorsanız, kişisel bilgisayarınızda madencilik yapabilmek için iyi bir ekran kartına ve güçlü bir cpu işlemcisine sahip olmanız gerekiyor. Bu madencilik işi bitcoin türevlerine göre değişim göstermektedir.

Bitcoin Türevleri Nelerdir ?

Bitcoin Türevleri Nelerdir ? Bitcoin Benzeri Kripto Paralar
Bitcoin Türevleri Nelerdir ? Bitcoin Benzeri Kripto Paralar

Bitcoin’nin bir açık kaynak yazılımı olduğunu söylemiştim. Yani, isteyen herkes bitcoin yazılım kodlarına ulaşabilir ve bitcoine benzer kripto paralar üretebilir. İşte bitcoin türevleri konusuda burada başlıyor. Büyüyen bir dijital para birimi olan bitcoin’e benzer ama tam olarak bitcoin eş değerlere sahip olmayan alt dijital para birimleridir.

İnternette her gördüğünüz bitcoin sitesine güvenmeyin, bunlar bitcoin açık kaynak kodları yapılmış bir süre size kazanç getirirken bir süre sonra çöküş yaşamanızı sağlayan ve hatta dolandırılmanızı bile sağlayabilecek türden para birimleridir. Şimdiye kadar yüzlerce bitcoin türevi ortaya çıktı ancak bunlardan bir çoğu bitcoin temelinde olan şifreleme algoritmasını tam olarak yansıtamadıkları için kısa sürede yükselip sonra yok oldular. Şuan ciddi kullanıcısı olan ve halen kazandırmaya devam eden bitcoin türevleri yok değil. Bunlar; Ethereum, Rpples, Stellar, Litecoin gibi önemli sanal para birimlerini örnek gösterebiliriz.

Peki bu bitcoinlerin bize ne gibi avantajları var. Bitcoinin avantajları nelerdir ?

Bitcoinin Avantajları Nelerdir ?

 • Dijital para birimidir. Maddesel/fiziki bir karşılığı şuan için yoktur. (gümüş,altın vb.)
 • Bitcoin bir sanal para birimidir. Bu yüzden herhangi bir merkezi yoktur. Bilgisayardan bilgisayara, bir ağdan bir diğer ağa para transferi imkanı sağlar.
 • İnternetin olduğu her yerde kullanılabilir.
 • Diğer para birimleri gibi bir aracısı, komisyoncusu yoktur. Bu yüzden oldukça masrafsız bir para birimidir.
 • Bitcoin açık kaynak bir yazılımdır, isteyen herkes kaynak kodlarına ulaşabilir ve kendi para birimini oluşturabilir -ki buna sizde dahilsiniz.
 • Bitcoin tüm ülkelerde kullanılır ve kabul edilir. Ancak herhangi bir hesap bilgisi ,kişi bilgisi barındırmadığı için hesabınız kapatılamaz, verilerinize erişim sağlanamaz bu yüzden İsviçre bankalarından daha güvenlidir.
 • Bitcoin ile bir ürün alırken veya ürün satarken size herhangi bir sözleşme ya da ön koşul sunulmaz ve ekstra bir ücret istemez, böylelikle alış-verişlerinizi çok daha ucuza mal edebilirsiniz.
 • QR kodları ile mobil cihazlarınızda bitcoin ödemesi yapabilir veya alabilirsiniz.
 • Bitcoin diğer para birimleri gibi hafta sonu ya da tatil günlerinde durmaz her gün çalışır. Böylelikle sürekli çalışan ve değişen bir sanal ekonomiye sahiptir.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
Bitcoin Nedir ? Bitcoin Türevleri Nelerdir ? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor