Blog Yazarken Yazım Kurallarına Dikkat Etmeli miyiz ?

Blog Yazarken Yazım Kurallarına Dikkat Etmeli miyiz ?

Selamlar,

Eminim birçoğunuz bu soruma “Evet,dikkat etmeliyiz.” demiştir, aradan birkaçınız da “Hayır, pekte dikkat etmeye gerek yok bence.” dediniz. Bu yazımda bu konuya kendi düşüncelerim ve tecrübelerimle deyinmeye çalışacağım şuan bu yazıyı yazarken yazım kurallarına nedense dikkat etme kaygısı oluştu içimde… Blog yazılarımı yazarken çoğunlukla yazım kurallarına dikkat eden birisi değilimdir, o an nasıl yazmam gerekiyorsa ya da yazabiliyorsam o şekilde yazarım. Elimden geldiğince göze batan yazım hatalarımı da düzeltmiyor değilim hani…

Blog açmak ve yazmaya başlamak çok kolay. Fakat bazı bloglar konuşma dilini yazı dili olarak kullanıyorlar. Yani nasıl konuşuyorlarsa o şekilde yazıyorlar.

Öncelikle yazı dili ile konuşma dili birbirinden farklıdır. Eğer konuşma dili ile yazacak olursak, yazım kılavuzu denen şeye ihtiyacımız olmazdı. Bu arada hemen yeri gelmişken belirteyim. Burada arkadaşlarınızla internet üzerinden yaptığınız yazışmalarınızdan bahsetmiyorum. Yazılarını, herkesin okuması için blogunda yayımlayan kişilerden bahsediyorum.

Blog yazarının okuyucu kitlesine önem vermesi gerekir. Günümüzde internet kullanım oranı artarken, internet kullanmaya başlama yaşı da bir o kadar düşüyor. Şöyle düşünün. Siz sürekli lan, aq gibi veya buna benzer daha ağır kelimeler kullanarak yazdığınız yazıları küçük çocukların okuduğunu düşünün. Ondan sonra ailelerin söylediği şey şu olur. “Bu çocuklar nereden öğreniyor bu kelimeleri?”. Yaşı küçük olan kardeşlerimizin de yazdığımız yazıları okuyacağını düşünerek biraz daha dikkat etmemiz gerekir diye düşünüyorum.blog-yaz

Ayrıca yazım hatası yapan bir sürü kişi var. Ben de olabildiğince dikkat etmeye çalışıyorum. Mesela ne yazık ki hala “orijinal” kelimesini “orjinal” yazan bir sürü kişi var. Sizler ya da ben bu ve buna benzer kelimeleri yanlış yazdığımızda, yazılarımızı okuyan kişiler, ister istemez yazdığımız gibi yazmaya başlayacak.

Peki, yazım kurallarına dikkat etmeli miyiz ? yok sa etmemeli miyiz?

ne yazım kuralında bahsediyorsun karşimm, burası benim kalemim ve benim kağıdım nasıl yazarsam yazarım, okuyan okur okumayan çıkar gider “diye mi düşünüyorsun ? Sence böyle düşünmek doğru mu?.

Birçoğunuz içinizden bana şu soruyu yöneltiyorsunuz; Sence, yazım kurallarına dikkat etmeli miyim?. Bu sorunun cevabını yazımın giriş kısmında kendim için vermiştim…

Bu soruyu isterseniz başka bir soruyla cevaplayım..

Hedef kitleniz kim, kime yazıyorsunuz?

Bu soruyu blog yazısı yazarken iyi cevaplayın. Benim asıl hedefim içinde bulunduğum bu  internet sektörüne girmek, kariyerinde ilerlemek ya da gelişmek isteyen kişilere yararlı olabilecek,fayda sağlayabileyecek ve de kendi tecrübelerimi,bilgilerimi aktarmaktı hedefim ve tabii, arada sırada ilgilendiğim,merak ettiğim konularda araştırıp daha sonra araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgileri derleyip bu bilgileri belki birileri okur düşüncesiyle blogumda paylaşmaktı. (Bkz: Bilim, Uzay Bilimi) Sevgili dostlar,herkes hedef kitleniz olamaz. Herkesi, herşeyi hedef kitleniz belirlerseniz bir süre sonra  asıl hedef kitlenizi kaybetmiş olursunuz. Kime yazıyorsunuz? Bu soruyu iyi cevaplarsanız yazım kurallarına dikkat etmeli miyim ? ya da etmemeli miyim?. Sorusuna cevap vermiş olacaksınız.

Şimdilik hoşcakalın dostlar…

esen-kalin

2 Yorum

  1. Bence dikkat edilmeli, okuyan kitle sadece belirlediğimiz hedef kitlemiz olmayabiliyor içeriğinizle hiç alakası olmayan bir kelime ile sitenizi bulabiliyor ve yazılarınızı okuyabiliyor insanlar bu yüzden olabildiğinde dikkat edilmeli.

    1. Yorumun için teşekkür ederim yunus, yazdığımız yazılarda imla kurallarına olabildiğince dikkat etmemiz gerekiyor ama bazı durumlar oluyor ki imla kurallını dikkate alınca anlatmak istediğini tam anlatamıyorsun, o yüzden yazın genele hitap etmiyorsa azami dikkat yeterlidir ama genele hitap eden bir yazı yazıyorsan o zaman çok daha dikkatli ve kelimelerini özenle seçmelisin 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir