Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
C#’da Sınıf (Class) Yapısı

C#’da Sınıf (Class) Yapısı

C#’da Sınıf (Class) Yapısı

Merhaba,

Bu yazımda sizlere C# programlama dilinde Sınıf (Class) Yapısı hakkında bilgiler vereceğim ve örneklerle açıklamaya çalışacağım.

Sınıf (Class) Yapısı Nedir ?

Sınıf (class) bir nesnenin şeklini tanımlayan bir şablondur. Sınıf, verileri ve bu verileri işleyecek kodları içerir. Sınıf (class), Nesneleri oluşturmak için temel özellikleri içerir. Nesne(object) ‘ler sınıfların birer örneğidirler. Bu durumda sınıf, nesnelerin nasıl inşa edileceğini tanımlayan bir kılavuzdur diyebiliriz. Gerçek hayatta birçok nesne bulunur. Kitap, kalem, TV, araba vs. bunların hepsi birer nesnedir. Programlar için de bu durum farksızdır.Yani hayatımızı modelleyerek programlara aktarabiliriz. İşte bu nesnelerin belirli  özellikleri ve fonksiyonları vardır. Her evin kapısı olması veya her arabanın hareket etmesi gibi. Örneğin yemek kitabı bir sınıftır, bu kitabın yardımıyla yapılacak olan yemekler ise birer nesnedir.

Sınıf (class) soyut bir ifadedir, nesneler oluşuncaya kadar fiziksel olarak bellekte yer almazlar. Sınıfta veriler veri değişkeninde, kod ise fonksiyon değişkeninde saklanır. Veri üyeleri örnek değişkenleri ve statik değişkenleri içerir. Fonksiyon üyeleri ise metot, yapılandırıcı, yok edici, indeksleyici, olaylar, operatörler ve özellikleri içerirler. Şimdi bir sınıfta örnek değişken ve metot nasıl tanımlar bunu anlatmaya çalışayım.

Örnek Değişken Tanımlama

erişim tip değişken1;

Görüldüğü gibi değişkeni tanımlarken sırayla önce erişim türünü, sonra veri tipini en sonunda ise değişken ismini belirtiyoruz.

public class araba
	{

		public String yakit;// Arabanın yakıt tipi
		public int hiz; // Arabanın Maximum hızı 
		public String renk; // Arabanın rengi
		public String marka; // Arabanın markası

	}

Örnek Metot Tanımlama

erişim dönüş-tipi metot1(parametreler){}

Yine metodu tanımlarken öncelikle erişim türünü, daha sonra döndüreceği değerin tipini  (bazen döndürmeyebilir-void) en sonunda ise metodun ismini belirtiyoruz.

 public void arabaInfo() {
             String araba = "Arabanın markası: " + marka + " rengi: " + renk + " yakıt tipi: " + yakit + " maximum hızı: " + hiz;
 
             System.Console.WriteLine (araba);
         }

Bir sınıfın mantıksal bir bütünlüğünün olması önemlidir. Yani birbiriyle ilişkili bilgilerin bir arada bulunduğu bir sınıf yapısı daha iyi tasarlanmasını sağlar. Birbiriyle alakasız bilgiler sınıf yapısının bozulmasına neden olur. Yani, örneğimizde biz bir araba’nınz özelliklerini listeliyoruz burada 2+1 evin değerlerini girmek mantıksız olacaktır. Tanımlayacağımız sınıfın özelliklerini, doğru tanımlamamız yazdığımız programın doğru çalışmasını sağlayacaktır.

Peki burada bahsedilen erişim belirteçleri nedir, ne işe yarar? Bunlara daha sonra değineceğiz ama kısaca private; sınıf üyelerini kendi sınıfına özel erişime,public ise tüm sınıflardan erişime açık olarak tanımlar. Erişim belirteci opsiyonel bir belirteçtir. Kullanılmaması halinde metot varsayılan olarak private olur.

Sınıf tanımı, yeni bir veri tipi oluşturur. Yani biz nasıl Integer(int) sınıfından bir değişken tanımlaya biliyorsak, kendi oluşturduğumuz sınıfları da veri tipi olarak kullanabiliriz. Bir sonraki yazıda yeni bir nesne tanımlarken Tasit veri tipinde tanımlayacağız.

En basit haliyle bir sınıf yapısı aşağıdaki örnekte gösterilmektedir. Nesne yönelimli programlamada kapsülleme ve yapılandırıcı gibi konulara daha değinmediğim için kodları daha basit yazmaya çalıştım. Önerilen kod yazımı bu değildir. 

namespace OOP
{
	public class Tasit
	{

		public String yakit;// Taşıtın yakıt tipi
		public int hiz; // Taşıtın Maximum hızı 
		public String renk; // Taşıtın rengi
		public String marka; // Taşıtın markası

		// Taşıtın bilgilerini ekrana yazdıran metot
		public void tasitInfo() {
			String tasit = "Taşıtın markası: " + marka + " rengi: " + renk + " yakıt tipi: " + yakit + " maximum hızı: " + hiz;

			System.Console.WriteLine (tasit);
		}
	}

	class MainClass
	{
		public static void Main (string[] args)
		{
			// Taşıt tipinden otomobil nesnesini oluşturuyoruz
			Tasit otomobil = new Tasit ();

			// nesnemize özellik değerlerini giriyoruz
			otomobil.hiz = 220;
			otomobil.yakit = "LPG";
			otomobil.renk = "Siyah";
			otomobil.marka = "Renault";


			// Bilgileri ekrana yazdıracak metodu çağırıyoruz
			otomobil.tasitInfo();

		}
	}
}

Umarım yazı açıklayıcı ve anlaşılır olmuştur. Elimden geldiğince basite indirgemeye ve örneklendirmeye çalıştım. Bir sonra ki C# yazımda görüşmek üzere, kolay gelsin.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code

  Web Geliştiricileri İçin Kod Editörü: Microsoft Visual Studio Code

  Web geliştiricilerinden biriyseniz eğer kodlama yapmak için çeşitli araçlar kullanıyorsunuzdur. Her web geliştiricisinin ilk kullandığı editör not defteri. Herkesin ilk kodlarını yazdığı editör odur. Ancak zamanla not defteri artık o kadar ilkel kalmaya başladı ki geliştiriciler yeni editör arayışına girişti ve haliyle bunu bilen girişimciler de geliştiricilerin aradığı bu kod…
 • C#’da Sayısal Değer Kontrolü

  C#’da Sayısal Değer Kontrolü

  Selamlar, C# diliyle programlama yapıyorsanız eğer program içerisinde yer alan string ifadelerin yani harflerin sayısal bir değer olup olmadığını anlamak ya da bir başka değiş ile bulmak isteyebilirsiniz. Bu yazımda da bu sayısal değer kontrolünü nasıl yapacağımızı aşağıda ki örnek uygulama ile görebilirsiniz. C#'da Sayısal Değer Kontrolü C# dilinde, gelen…
 • Algoritma Nedir ? Algoritma Örnekleri

  Algoritma Nedir ? Algoritma Örnekleri

  Merhaba, Programlama ile ilgili ilk yazımızdan sonra programlama için en önemli olan yere geldik. Algoritma Nedir ? sorusuna bu yazıda cevap bulacağız ve birkaç tane Algoritma Örnekleri yaparak programlama ile ilgili önemli bir kısmıda anlatmış olacağız. Daha önce ki programlama yazımız olan Programlama’ya Giriş: Programlama Nedir ? adlı konumuzda Programlama ile ilgili…
 • Programlama’ya Giriş: Programlama Nedir ?

  Programlama’ya Giriş: Programlama Nedir ?

  Programlama'ya Giriş: Programlama Nedir ? Merhabalar, Yavaştan artık programlama ile ilgili yazılar yazmaya başlayıyorum. Bu ikinci yazım olacak daha önce C#'da sınıf yapısı ile ilgili bir yazı yazmıştım. İlgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Sanırım, C ve C++ adını bilgisayarla az çok haşır neşir olan herkes en az bir kez duymuştur. Sizde…
C#’da Sınıf (Class) Yapısı için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor