Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
CDN (Content Delivery Network) Kullanın, Neden mi?

CDN (Content Delivery Network) Kullanın, Neden mi?

Yaklaşık sekiz aydır kişisel blog sitemde CDN kullanıyorum. CDN’nin gerçekten de bir fark yaratıp yaratmayacağını test etmek istedim. Gerçekten de bahsedildiği gibi sitenin kaynaklarını daha verimli kullanmamızı mı sağlıyor? sitenin açılış hızına ne gibi bir etkisi var? ve SEO açısından ne gibi etkileri olacak? bunları öğrenebilmek için kullanmaya başladım ve bu sekiz aylık süreç içerisinde edindiğim tecrübeleri sizlere aktarmak istedim.

Daha önce CDN (Content Delivery Network) hakkında bilgisi olmayanlar için cdn nedir? adlı blog yazımı okumalarını tavsiye ederim.

CDN’yi Neden Kullanıyorum?

Bunun birkaç sebebini yazımın başında bahsettiğim. İlk başlarda CDN’nin farkını anlamak, test etmek için kullanıyordum ancak CDN’yi kullanmadığım süre ile kullandığım süreleri kıyasladığım zaman çok büyük farklı gözle görür hale geldim.

Benim gibi çok fazla sunucu kapasitesine ihtiyaç duymayan ortalama bir kullanıcı kitlesine hitap eden siteler çok fazla maddiyat harcamak istemezler. Çok yüksek kapasiteye sahip sunucularda barındırmam gerekmediği için oldukça düşük kapasiteli, benim için yeterli düzeyde özelliklere sahip bir hosting paketinde barındırıyorum kişisel blog sayfamı ancak CDN kullanmadan önce aylık trafik kullanımım oldukça fazla idi. Ortalama bir ay da 25 GB trafik genişliği tüketen bir siteydi. Bunun en büyük nedeni yazılarımda kullandığım görseller idi. Görselliğe çok önem veriyorum, çünkü zaten içerik bakımından belli bir kitleye hitap ediyorum, görsellik olmaz ise bu kitlenin dikkatini hiç çekemem.

Bu yüzden yazılarımda olabildiğince görsel kullanıyorum. Bu da haliyle sunucumun trafiğini olumsuz etkiliyor. Her internet sitesinde olduğu gibi benim blog sitemde anlık olarak bazı dönemlerde kullanıcı sayısında artışlar oluyor, bu artış sunucu kapasitesinin de daha fazla kullanılması anlamına geliyor. Sunucum siteden gelen bu istekleri karşılamak için CPU adını verdiğimiz işlemciye ekstra bir yük bindirerek sitemin performansını düşürmeye başlıyor. Hepinizin bildiği durum oluşuyor, sitenin yavaş açılmasına sebep oluyordu.

Peki, ne yaptım?

Bu problemin önüne geçebilmek için, sunucumun özelliklerinde tasarruf etmek ve sunucumun üstüne binen bu ekstra yükü en aza indirgemek için öncelikli olarak kişisel blog sayfamda kullandığım görselleri CDN üzerinden servis etmeye başladım. Bunun için WP Fastest Cache eklentisinin sunduğu CDN özelliğini kullanarak gerçekleştirdim. WordPress tabanlı siteler için geçerli bu anlattıklarım, başka yazılımlarda farklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Resimleri WordPress‘in kullanıcıları için ücretsiz olarak sunduğu CDN servisini kullanmaya başladım. Ücretsiz olarak sunulan bu hizmeti kullanarak sitemde bulunan görselleri sunucum üzerinden değilde CDN üzerinden sunmaya başladım.Bu sitemin barındığı sunucun trafik kullanım oranını ciddi bir derecede düşürdü. Artık aylık olarak önceden 25 GB+ trafik kullanımı yapan sitem 3 ile 5 GB arasında trafik kullanmaya başladı.

Statik Dosyalarımı ve Resimleri CDN Üzerinden Sunmaya Başladım.

Resimlerim, JavaScript dosyalarım, CSS dosyalarım gibi çok fazla değişikliğe uğramayan, statik dosyalarımı CDN üzerinden sunmaya başladım. WordPress’in sunduğu ücretsiz bu cdn hizmeti herkes tarafından kullanıldığı için sadece resimler için kullanmayı uygun gördüm. Diğer dosyalarım için ise yine ücretsiz olarak hizmet sağlayan birden fazla CDN servisi kullanarak sunmaya başladım.

Şuan iki farklı CDN servisini kullanıyorum bunları cdn.huseyinkorbalta.com ve cdn2.huseyinkorbalta.com olarak iki farklı alt alan adım ile servis ediyorum. İki farklı CDN servisini de birbirleriyle senkron çalışması için API uygulayıp, birisinde yavaşlama, kopma olması durumunda diğeri devreye girmekte böylelikle sitemin içeriklerinin yüklenmeme gibi bir durumu ortada kaldırdım.

CDN’nin Bana Ne Gibi Faydaları Oldu?

Madde madde bunları sıralayacak olursam;

 1. Sunucumun özelliklerini kullanırken tasarruf etmemi sağladı. Bu sayede daha az bütçe harcayarak ekonomik açıdan rahatlamamı sağladı.
 2. Sitemin açılışını hızlandırdı, sitem daha hızlı açıldığı için kullanıcılarımdan gelen geri dönüşler artmaya başladı.
 3. Sitem hızlı açılıyor, kullanıcılardan geri dönüşler artınca arama motorlarında ki sıralamam daha iyi yerlere geldi.
 4. Arama motorlarında ki sıralamam iyileştiğinden siteme gelen kullanıcı sayısı artmaya başladı.
 5. Kullanıcı sayım arttıkça, içeriklerim’in okunma sayısı arttı, haliyle bilgi ve düşüncelerimi daha fazla insana ulaştırma imkanım oluştu.
Peki, CDN’nin bana zararları hiç olmadı mı ?

Maddi anlamda bana zararı olacak gibi. Şuana kadar ücretsiz olarak kullandığım bu servisler aslında ücretli. Yani, birçok yazılımda olduğu gibi belli bir deneme süresi veriyorlar size o deneme süresinden sonra belli bir miktar ücret ödeyerek CDN hizmetinden yararlanmaya devam ediyorsunuz. Bu ödenecek ücretler çok düşük fiyatlar değiller ne yazık ki $45 dolar civarında en düşüğü. Ancak, bu durum sizi korkutmasın. Benim sitem CDN olmadan da sağlıklı bir şekilde çalışabilir lakin bir e-ticaret sitesi gibi binlerce insanın alış-veriş yaptığı bir İnternet sitesine sahipseniz sitenizin yavaş çalışmasına, trafik sorunu yaşamasını istemezsiniz çünkü bu tarz sorunlar müşteri kaybına yol açabilir. 1 dakika geç açılsa siteniz onlarca müşterinizin başka yerler, muhtemel rakiplerinize gitmesine neden olacaktır.

Eğer,İnternet siteniz çok fazla kullanıcı trafiği alıyorsa, sunucu masraflarını en aza indirgemek istiyorsanız CDN kullanmanız gerekiyor. Ücretli veya ücretsiz fark etmez mutlaka CDN kullanmanız sizin açınızda faydalı olacaktır.

Ben hangi CDN Servislerini Kullanıyorum?

 1. Resim dosyalarım için WordPress’in sunduğu ücretsiz hizmeti kullanıyorum. Bunu WP Fastest Cache eklentisinin özelliği sayesinde kullanıyorum. Eğer siz bu eklentiyi kullanmıyorsanız WordPress’in resmi eklentisi olan Jetpack eklentisi ile bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Tamamen, ömür boyu ücretsizdir bilginize. Tabii, ücret ödeyerek daha fazla kaynağa sahip olabilirsiniz.
 2. cdnhizmeti.com üzerinden 1 yıllık ücretsiz hizmet aldığım. Türkiye’de hizmet vermekte olan bir firma. Türkiye lokasyonlu CDN hizmeti sunmakta. (Ücretlidir)
 3. keycdn.com üzerinden 2 aylık ücretsiz hizmet aldım. Yeni kullanıcılar için deneme süresi 1 ay ben çok daha önce kullandığım için bana ekstra bonus vererek 2 ay kullanma imkanı sundular. (Ücretlidir)
 4. inxy.host üzerinden 50 GB’lık bir trafik limiti ile süre sınırı, site sınırı olmadan ücretsiz olarak hizmet alıyorum. Ancak burada ki sistemi bir API olarak kullanıyorum ve diğer iki CDN servisi arasından senkron görevi yaptırarak daha stabil çalışan bir CDN ağı kurdum diyebilirim. (Ücretlidir)

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
CDN (Content Delivery Network) Kullanın, Neden mi? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor