Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
CDN Kullanımı Google Sıralamanızı Nasıl Geliştirebilir?

CDN Kullanımı Google Sıralamanızı Nasıl Geliştirebilir?

Daha önce CDN hakkında birkaç tane blog yazısı yazmıştım. CDN – Content Delivery Network (İçerik Dağıtım Ağı) en yeni SEO tekniklerinden biridir ancak CDN, Google sıralamanızı nasıl etkilemektedir? CDN, sitenizin önbelleğe alınmış bir kopyasını kullanıcıya en yakın bir noktadan sunar ve bu da ortalama sayfa yüklenme sürelerini önemli ölçüde düşürür.Böylelikle kullanıcılarınız site içeriklerinize hızlı bir şekilde ulaşabilir.

Peki, bunun Google sıralamasında ki etkisi nedir?

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı)

Oldukça anlaşılır bir durum. Google, siteleri arama sonuçlarında belli başlı kriterlere göre değerlendirip ona göre arama sonuçlarında konumlandırmaktadır. Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı)‘da bu kritelerden bir tanesidir.

Siteniz ne kadar hızlı olursa, kullanıcılar ne kadar hızlı bir şekilde içeriklerinize ulaşırlarsa sitenizde daha fazla vakit geçirecektir, ilgisini çeken diğer içeriklerinize bakacaktır buda sitenizde kullanıcıların daha fazla gezinmesine ve bir analiz verisi olan bounce rate oranınızın iyi olmasına sebep olacaktır. Hemen çıkma oranınız ne kadar iyi ise Google sıralamanızı da bir o kadar iyi yönde etkileyecektir. CDN kullanarak bu oranı ciddi oranda düşürebilirsiniz.

Page Load Speed (Sayfa Yüklenme Hızı)

Bugünlerde hız her şey demektir. Neredeyse her şey hızlanma yarışı içerisinde, daha hızlı çalışan cep telefonları, daha hızlı çalışan arabalar vs. Neden daha hızlı çalışan internet siteleri olmasın? Google, yaptığı bir araştırma sonucunda kullanıcılar daha hızlı açılan, daha iyi sayfa yüklenme hızına sahip internet sitelerinde kalma oranlarını yüksek olduğunu belirledi bundan dolayı Google arama sonuçlarında sıralamalarınızı etkileyen bir diğer faktör ise page load speed / sayfa yüklenme hızı. 

CDN'nin SEO'ya Etkisi Nedir?
CDN’nin SEO’ya Etkisi Nedir?

Peki, CDN bize bunu nasıl sağlıyor, nasıl internet sitemizin sayfa yüklenme hızını artırıyor?

Oldukça basit. Siteniz Türkiye’de yayın yapan bir site ve kullanıcılarınızın büyük bir çoğunluğu ise Almanya’dan erişim sağlıyor haliyle CDN kullanmadığınız da Almanya’dan bağlanan bir kullanıcı Türkiye’den veri çekmeye çalışacak haliyle bu da sayfanızın gecikmeli bir şekilde yüklenmesini sağlayacaktır. CDN kullanarak bunun önüne geçebilirsiniz.

CDN dağıtım ağında eğer Almanya var ise Almanya’dan bağlanan bir kullanıcı, site içeriğinizi Türkiye’den çekme yerine CDN dağıtım ağının Almanya’da ki sunucularından içeriğinizi çekecektir böylelikle internet sitenizi Almanya’da daha hızlı açılacak, sayfa yüklenme hızı daha hızlı olacaktır.

HTTPS ve HTTP/2

Google, yakın bir tarihte yaptığı bir güncelleme ile artık https:// (Güvenli Bağlantı) bir diğer adı ile SSL (Secure Socket Layer) kullanan ile kullanmayan siteler arasında sıralama farkı faktörünü devreye soktu. SSL kullanan site, kullanmayan siteden daha önde sıralamada yer alacak.

Ancak, HTTPS sitenizin açılmasını yavaşlatan bir uygulamadır, site açılışına ekstra bir sorgu ekleyerek, sitenin sayfa yüklenme hızını etkilemektedir. Peki, CDN kullanımı bunun önüne nasıl geçiyor?

CDN, ana sunucu ile kullanıcı arasında SSL/TLS protokolünü ortadan kaldırarak daha hızlı erişim sağlamaktadır. Böylelikle kullanıcı bu sorgunun cevabını beklemeden sitenizin içeriğine erişebilir ve buna rağmen siteniz güvenli kalmaya devam edebilir.

Bir diğer sorun ise SSL sertifikaları bazen geçersiz kalabiliyor ya da bilgisayarlar tarafından geçersiz kabul edilebiliyor bundan dolayı sitenize erişim sıkıntıları yaşayabilirsiniz ancak CDN kullandığınız geçerli bir SSL sertifikası olan bir hizmet sağlayıcısı sayesinde sitenize CDN servisi üzerinden kullanıcılarınız erişim sağlayabilir.

Dwell Time (Bekleme Süresi)

Yazımda anlattığım birçok şey kullanıcıların aradıkları içeriğe hızlı erişmek istemelerinden kaynaklanıyor. Aradığı şeyi en hızlı veren sitede vakit geçiriyor ve bir sonra ki aramasında ilk baktığı, güven duyduğu site o site oluyor. Bu yüzden bekleme sürelerini azaltmak için CDN kullanımı önem arz ediyor.

Özellikle yüksek trafik olan, çok yoğun içeriğe sahip siteler için, içerikler ne kadar hızlı yüklenirse o kadar kullanıcı kazancı demektir. İçerik hızlı yüklenirse, kullanıcının bekleme süresi de bir o kadar azalacağı için sitenizde daha fazla vakit geçirecektir, sitenizde daha fazla vakit geçirmesi demek bounce rate (hemen çıkma) oranınızın düşmesi demektir.

CDN Kullanımının SEO'ya Etkisi Nedir?
CDN Kullanımının SEO’ya Etkisi Nedir?

Optimized Images (Optimize Edilmiş Resimler)

Sitelerin içeriklerinin büyük bir kısmı görsele dayanmaktadır. Görsel kullanımı kullanıcılarınızın dikkatini çekmenize olanak sağlayan en temel bileşenlerden birisidir. Ancak, çok fazla görsel kullanımı, görsellerin boyutlarının ve çözünürlüklerinin yüksek olması sitenize ekstra bir yük bindirmektedir.

Bir resmin optimize edilmeden yayınlanması demek o resmi bütün haliyle indirilmesi demektir, özellikle mobil kullanıcılar için bu veri kullanımını artıran önemli faktörlerden birisidir. Geç yüklenen bir resmi kim görüntülemek ister ki?

Bu yüzden CDN kullanarak resimlerinizi %60’a varan oranlarda sıkıştırma yapabilir ve boyutlarını düşürebilirsiniz. Böylelikle sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı görselleri yüklerken beklemeyecek, hızlı bir şekilde görseli görüntüleyebilecek.

CDN Bütün Bunları Tek Başına Yapabilir mi?

Maalesef hayır. CDN sadece sitenizin hız ve performansını artırmak için kullanabileceğiniz faktörlerden bir tanesidir. Sadece CDN kullanarak başlıklar altında anlattığım etkenleri iyileştiremezsiniz. CDN yüzlerce site optimizasyon yöntemlerinden sadece bir tanesidir. Diğer yöntemleri uygulamadığınız da tek başına CDN yeterli değildir.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Her internet sitesi sahibi hiç olmazsa en az bir kez karşısına bu tarz bir seo terimi çıkabiliyor. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında belli bir kural çerçevesinde sıralamasına biz seo diyoruz. Türkçesi "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Biz seo yaparken bir takım aşamalar gerçekleştiriyoruz, seo için gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların sonrasında sitemiz bir…
CDN Kullanımı Google Sıralamanızı Nasıl Geliştirebilir? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor