İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


29 Ağu 2016

CDN Nedir ? En İyi CDN Servisleri

CDN, Content Delivery Network’ün kısaltmasıdır. Türkçe anlamı ise İçerik Dağıtım Ağı’dır.

Merhaba,

Daha önce ki yazımda En Etkili 5 CSS ve Javascript Sıkıştırma Sitesi hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda ise sizlere sitelerimizi hızlandırmak ve içeriklerimizi rahat ulaştırmamız sağlayacak olan CDN hakkında bilgi vereceğim.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) dünyanın bir çok yerine dağıtılmış sunucuların oluşturduğu bir alt yapıdır ve CDN’nin amacı ziyaretçilere, site içeriği en hızlı şekilde ulaştırmaktır.

Örneğin; Sunucularınızın Amerika’da olduğunu varsayalım ve ziyaretçilerinizin çoğu da Türkiye’den. Doğal olarak Türkiye-Amerika arasındaki veri alışverişi yavaş olacak ve siteniz bu yüzden yavaş açılacak. CDN hizmeti burada devreye giriyor ve sitenizin içeriklerini Avrupa veya varsa Türkiye’deki sunucularda barındırıyor ve bu sayede sitenize ziyaretçiler geldiğinde içerik dosyalarını Amerika’dan almak yerine, onlara en yakın olan bir Avrupa-Türkiye sunucusundan alıyor. Bu sayede site açılma hızınız yaklaşık 3 kat artıyor.

Diğer bir deyişle;

Sitenizdeki içeriğin tüm dünyaya yayılması ve ziyaretçiler sitenize geldiğinde, sitenizin içeriklerini onlara en yakın sunucudan almasıdır.

CDN (Content Delivery Network) Neden Kullanmayalım ?

Bu hizmeti kullanmak için bir çok neden sıralayabiliriz. Bunların başlıcaları;

 1. Sitenize tüm dünyada oldukça hızlı bir şekilde erişilebilir. (Hizmet aldığınız firma önemli).
 2. Hızlı site, arama motorlarında site sıralamanızı olumlu etkiler.
 3. Satış oranlarınızı artımanızı sağlar.
 4. Seo puanınız daha yüksek olur.
 5. Site trafiğiniz kontrol altında olur ve yoğunluktan dolayı yaşadığınız sunucu sorunlarını yaşamazsınız.
 6. Müşterileriniz sitenizden daha iyi ve hızlı yararlanır, haliyle mutlu olurlar 🙂

İçerik Dağıtım Ağı konusunu toparlayacak olursak.

Eğer sıkça ziyaret edilen bir siteniz varsa ve sitenin sunucuları da Türkiye’de değilse, kesinlikle CDN hizmetini kullanmanızı tavsiye ediyorum.

En İyi CDN Servisleri

 1. Cloudflare, şuan sitemde kullandığım cdn ve güvenlik servisidir. Ücretsiz sürümünü ömür boyunca kullanabiliyorsunuz. Sadece CDN olarak hizmet vermediği gibi sitenizin olası siber saldırılara karşıda koruma sağlamaktadır.
 2. MaxCDN, ücretsiz olarak 30 Gün kullanım hakkı veren bu site Dünya’nın en çok kullanılan cdn servislerinden birisidir. 1 aylık bir kullanım deneyimim oldu, kullanımı biraz karışık fakat kaliteli bir hizmet almaktasınız. Site hızınızda gözle görülür bir yükseliş ve geri dönüş alıyorsunuz.
 3. GoogleCDN, Google tarafından 60 gün boyunca ücretsiz ancak daha sonra ücretli olarak sunulan bir hizmettir. Google tarafından sunulması sizi cezbetmesin fiyatı biraz pahalı, kısaca kazık bir fiyat çıkartıyor google amcamız 🙂 360 dolar aylık ödemek istiyorsanız düşünmeden bunu kullanabilirsiniz 🙂
 4. CDN.Net, MaxCDN’den sonra en çok tercih edilen ikinci firmadır. Ancak son zamanlarda hizmet kalitesinin düştüğü söyleniyor ne derece doğru bilemeyiz ancak kullanan arkadaşlar var ise yorum bölümünden düşüncelerini bizlerle paylaşabilir.
 5. Amazon CloudFront, Amazon tarafından sunulan bir cdn hizmetidir. Rakiplerine oranla daha az kullanıma sahip bir servis ancak hafife alınmayacakta kullanıcı kitlesine sahiptir.

CDN her site için gerekli olan birşey değildir bunu kesinlikle unutmayın! Eğer aşırı derecede resim,video vb paylaşımlara sahip ve yoğun trafik alan websiteleriniz var ise cdn servisleri sizi birçok yükten kurtaracaktır. Çok fazla trafiği olmayan sitelerde cdn kullanmanız sitenize artı birşey katmayacaktır.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

1
 Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yazıdaki Yorumlar
0 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Serkan Balta
Ziyaretçi
Serkan Balta

Vermiş olduğunuz bilgiler çok faydalı, teşekkürler.