Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
CDN Nedir ? En İyi CDN Servisleri

CDN Nedir ? En İyi CDN Servisleri

CDN Nedir ? En İyi CDN Servisleri

CDN, Content Delivery Network’ün kısaltmasıdır. Türkçe anlamı ise İçerik Dağıtım Ağı’dır.

Merhaba,

Daha önce ki yazımda En Etkili 5 CSS ve Javascript Sıkıştırma Sitesi hakkında bilgi vermiştim. Bu yazımda ise sizlere sitelerimizi hızlandırmak ve içeriklerimizi rahat ulaştırmamız sağlayacak olan CDN hakkında bilgi vereceğim.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) dünyanın bir çok yerine dağıtılmış sunucuların oluşturduğu bir alt yapıdır ve CDN’nin amacı ziyaretçilere, site içeriği en hızlı şekilde ulaştırmaktır.

Örneğin; Sunucularınızın Amerika’da olduğunu varsayalım ve ziyaretçilerinizin çoğu da Türkiye’den. Doğal olarak Türkiye-Amerika arasındaki veri alışverişi yavaş olacak ve siteniz bu yüzden yavaş açılacak. CDN hizmeti burada devreye giriyor ve sitenizin içeriklerini Avrupa veya varsa Türkiye’deki sunucularda barındırıyor ve bu sayede sitenize ziyaretçiler geldiğinde içerik dosyalarını Amerika’dan almak yerine, onlara en yakın olan bir Avrupa-Türkiye sunucusundan alıyor. Bu sayede site açılma hızınız yaklaşık 3 kat artıyor.

Diğer bir deyişle;

Sitenizdeki içeriğin tüm dünyaya yayılması ve ziyaretçiler sitenize geldiğinde, sitenizin içeriklerini onlara en yakın sunucudan almasıdır.

CDN (Content Delivery Network) Neden Kullanmayalım ?

Bu hizmeti kullanmak için bir çok neden sıralayabiliriz. Bunların başlıcaları;

 1. Sitenize tüm dünyada oldukça hızlı bir şekilde erişilebilir. (Hizmet aldığınız firma önemli).
 2. Hızlı site, arama motorlarında site sıralamanızı olumlu etkiler.
 3. Satış oranlarınızı artımanızı sağlar.
 4. Seo puanınız daha yüksek olur.
 5. Site trafiğiniz kontrol altında olur ve yoğunluktan dolayı yaşadığınız sunucu sorunlarını yaşamazsınız.
 6. Müşterileriniz sitenizden daha iyi ve hızlı yararlanır, haliyle mutlu olurlar 🙂

İçerik Dağıtım Ağı konusunu toparlayacak olursak.

Eğer sıkça ziyaret edilen bir siteniz varsa ve sitenin sunucuları da Türkiye’de değilse, kesinlikle CDN hizmetini kullanmanızı tavsiye ediyorum.

En İyi CDN Servisleri

 1. Cloudflare, şuan sitemde kullandığım cdn ve güvenlik servisidir. Ücretsiz sürümünü ömür boyunca kullanabiliyorsunuz. Sadece CDN olarak hizmet vermediği gibi sitenizin olası siber saldırılara karşıda koruma sağlamaktadır.
 2. MaxCDN, ücretsiz olarak 30 Gün kullanım hakkı veren bu site Dünya’nın en çok kullanılan cdn servislerinden birisidir. 1 aylık bir kullanım deneyimim oldu, kullanımı biraz karışık fakat kaliteli bir hizmet almaktasınız. Site hızınızda gözle görülür bir yükseliş ve geri dönüş alıyorsunuz.
 3. GoogleCDN, Google tarafından 60 gün boyunca ücretsiz ancak daha sonra ücretli olarak sunulan bir hizmettir. Google tarafından sunulması sizi cezbetmesin fiyatı biraz pahalı, kısaca kazık bir fiyat çıkartıyor google amcamız 🙂 360 dolar aylık ödemek istiyorsanız düşünmeden bunu kullanabilirsiniz 🙂
 4. CDN.Net, MaxCDN’den sonra en çok tercih edilen ikinci firmadır. Ancak son zamanlarda hizmet kalitesinin düştüğü söyleniyor ne derece doğru bilemeyiz ancak kullanan arkadaşlar var ise yorum bölümünden düşüncelerini bizlerle paylaşabilir.
 5. Amazon CloudFront, Amazon tarafından sunulan bir cdn hizmetidir. Rakiplerine oranla daha az kullanıma sahip bir servis ancak hafife alınmayacakta kullanıcı kitlesine sahiptir.

CDN her site için gerekli olan birşey değildir bunu kesinlikle unutmayın! Eğer aşırı derecede resim,video vb paylaşımlara sahip ve yoğun trafik alan websiteleriniz var ise cdn servisleri sizi birçok yükten kurtaracaktır. Çok fazla trafiği olmayan sitelerde cdn kullanmanız sitenize artı birşey katmayacaktır.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
CDN Nedir ? En İyi CDN Servisleri için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 1 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Serkan Balta Ziyaretçi

  Vermiş olduğunuz bilgiler çok faydalı, teşekkürler.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor