Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası20 Haz 2017

Daha önce sizlere Centos ile ilgili birçok yazı paylaştım. Bu yazıların çoğunda hazır bir panel kurup, sunucuyu aktif ediyorduk. Ancak bu hazır panellerde otomatik olarak birçok modül kurulu geliyor. Bu modüllerden birisi ise veritabanımızı kolayca yönetebilmemize yardımcı olan phpMyAdmin.

phpMyAdmin, ücretsiz ve MySQL başta olmak üzere birçok veritabanı işlemcisiyle uyumlu çalışmaktadır. Sunucu yönetimi ya da MySQL yönetiminde yeterli bilgiye sahip değilseniz veritabanlarınız yönetmek ve onları kullanmak oldukça zorlayıcıdır. İşte bu noktada sizin işinizi kolaylaştırması ve veritabanlarının kolay yönetilebilmesi için phpMyAdmin geliştirilmiştir.

Bu yazımda sadece Centos 6.4 yüklü bir vps sunucuya phpMyAdmin kuracağız ve birinci seviye güvenlik ayarlarını yapılandırıp kurulum işlemlerini bitireceğiz.

Adım adım yapacağınız işlemleri anlatacağım ancak başlamadan önce bilmeniz gerekenler var.

Önemli:Bu anlatım sadece phpMyAdmin kurulumunu içermektedir. Sizin sunucunuz da hali hazırda PHP+ MySQL + Apache ya da Nginx’in kurulu olması gerekiyor. Daha önce sunucunuza bu saydığım şeyleri kurmanız gerekiyor bunlar yok ise phpMyAdmin kuramazsınız, kursanız dahi düzgün çalışmayacaktır bilginize.

Bu yazılarımda faydalı olabilir:

Centos 6.4 VPS Sunucuya phpMyAdmin Kurulumu

Yukarıda ki önemli yazısını okuyup, anladığınızı varsayarak kurulum adımına başlıyorum. İlk önce EPEL kütüphanesinden phpMyAdmin’in kurulmasını istiyoruz. EPEL (Extra Packages for Enterprise Linux), standart olarak centos’da yüklü olarak gelmektedir.

Eğer sizin sunucunuz da EPEL yok ise aşağıda ki aşağıda ki komutu konsol ekranınıza yazıyorsunuz. Böylelikle sunucumuza en son sürüm epel kütüphanesi kurulmuş oldu.

sudo yum install epel-release

EPEL kütüphanesi başarıyla kuruldu ise phpMyAdmin kurulumu için aşağıda ki komutu konsol ekranından giriniz.

sudo yum install phpmyadmin

Bu komutu uyguladıktan sonra başarılı bir şekilde phpMyAdmin sunucunuza kurulmuş demektir. Şimdi asıl olayımız olan phpMyAdmin ayarlarını yapılandırmak.

Kendi IP Adresinizi Bulun

phpMyAdmin’e erişebilmek için kendi ip adresinizi bulmanız gerekmektedir ve bulduğunuz ip adresini birazdan anlatacağım kısımlara ekleyerek gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir.

Uyarı! Bu bahsettiğim ip adresi, sunucunuzun ip adresi değildir. VPS sunucunuzun ip adresi değil, kendi bilgisayarınızın ip adresidir. Burası çok önemli. IP adresinizi öğrenmek için buraya tıklayın.

IP adresinizi öğrendikten sonra yapmanız gereken aşağıda ki adımları takip etmektir.

1.Adım: Apache’nin Virtual Host Dosyasını Düzenleme

Aşağıda kodu konsol ekranınıza yazarak dosyayı açın.

sudo nano /etc/httpd/conf.d/phpMyAdmin.conf

Bu kısımda birkaç detay anlatmak istiyorum. Yaptığımız bu ip düzenleme işlemi hem ayar hem güvenliktir. Kullandığınız sunucuya ve veritabanlarına sadece belirttiğiniz ip adresinde ki bilgisayar bağlanabilecektir. Bu kısıma sunucunuza ait ip adresiniz yazmış olsa idik vps sunucunuzun barındığı firmada kişiler size haber vermeksizin ya da sizin haberiniz olmadan veritabanlarınıza erişebilecek, kontrol edebilecekti.

Bu aşamada kendi bilgisayarımıza ait ip adresine göre düzenlemeler yapıyoruz ki bizden başka hiçbir kimse phpMyAdmin‘e erişemesin.

Yukarıda ki kodu çalıştırdıysanız eğer karşınıza bir takım yazıların olduğu dosya açılmış olması gerek. Burada standart olarak yani default ayar olarak 127.0.0.1 gibi bir ip adresi girilmiş olarak gelecektir. Bu aşamada aşağıda ki belirttiğim kısımları bularak bulduğunuz kendinize ait ip adresini girerek düzenleme yapmanızdır.

Require ip sizin_kendinize_ait_IP_adresiniz
. . .
Allow from sizin_kendinize_ait_IP_adresiniz

Yukarıda ki satırları bulup, sizin_kendinize_ait_ip_adresinizi satırına bulduğunuz ip adresiniz yazıp, dosyayı kaydedip,kapatın.

Bu işlemi yaptıktan sonra apache’yi yeniden başlatmanız gerekiyor. Aşağıda ki komutu konsol ekranına girerek, apache’yi yeniden başlatın.

service httpd restart

Yeniden başlatma tamamlandıysa şimdi test etme zamanı. Kullandığınız web tarayıcısını açın ve o kısıma http://Sunucu_VPS_IP_Adresi/phpmyadmin yazarak phpMyAdmin’in çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer çalıştıysa karşınıza bir giriş ekranı çıkacaktır. Burada kullanıcı adı kısmına root yazmanız ve şifre kısmına ise MySQL kurarken seçtiğiniz şifreyi gireceksiniz. MySQL şifrenizi gireceksiniz kısaca 🙂

Centos 6.4 VPS Suncuya phpMyAdmin Kurulumu ve Ayarları - 1
Centos 6.4 VPS Suncuya phpMyAdmin Kurulumu ve Ayarları – 1
Centos 6.4 VPS Suncuya phpMyAdmin Kurulumu ve Ayarları - 2
Centos 6.4 VPS Suncuya phpMyAdmin Kurulumu ve Ayarları – 2

Artık başarılı bir şekilde Centos 6.4 vps sunucuya phpMyAdmin kurulumu ve ayarlarını yapmış oldunuz. Herhangi bir soru/sorunda lütfen yorum bırakmayı unutmayın, kolay gelsin.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

1
 Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yazıdaki Yorumlar
0 Yorumlar
1 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Ali
Ziyaretçi
Ali

Merhaba, bu bahsettiğiniz kendi IP numaramızı girme ayarı için sabit bir IP adresimiz olması gerekiyor zannedersem. Ben dinamik IP kullanıyorum evde bu şekilde bir çözüm üretemem zannedersem. Doğru mudur hocam? 2- Benim severda(CentOS7) VestaCP- php 7.2 – ve mariadb kurulu. daha öncesine ip adresi ya da domain/phpmyadmin yazarak adrese ulaşabiliyorken alan adında kurulu olan wordpresste değişiklik yaptım ve daha sonrasında da wordpressi silip tekrar kurdum. Şu an da ne ip/phpmyadmin ne de domain.com/phpmyadmin üzerinden ulaşılamıyor. vesta üzerinde DB lerde phpmyadmin de aç a tıklıyorum, üzerine gelince de ipadresi/phpmyadmin de gözüküyor ama tıklayıp açınca domainim üzerine yönlendirip 404 hatası veriyor bu… Devamını oku »