Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
CentOS 6 Sunucuya VestaCP + Nginx Kurulumu

CentOS 6 Sunucuya VestaCP + Nginx Kurulumu

CentOS 6 Sunucuya VestaCP +  Nginx Kurulumu

Merhaba,

Daha önce ki yazımda sizlere Centos 7 Sunucu FTP Server Kurulumu (vsftpd)‘nu anlatmıştım. Bu yazımda ise Centos 6 x64 bit yüklü VPS sunucumuza VestaCP + Nginx Web Server kurulumunu anlatacağım.

Kuruluma başlamadan önce VestaCP hakkında ön bilgi ve istediği sistem özelliklerini anlatmam gerekiyor. VestaCP ücretsiz bir sunucu kontrol panelidir. Aynı zaman VestaCP Türkçe dil desteğiylede kullanımı oldukça kolaylaşmaktadır. Aşağıda VestaCP’nin istediği sistem özelliklerini yani sunucu özelliklerini öğrenebilirsiniz.

VestaCP Minimum Sistem Özellikleri:

 • 1 GB Ram Bellek
 • 20 GB SSD ya da HDD Disk

VestaCp’nin Desteklediği İşletim Sistemleri

 • RHEL / CentOS 5,6,7
 • Debian 6,7,8
 • Ubuntu 12.04-15.10

Kurulum yapmak istediğiniz sunucu gerekli özelliklere sahipse, VestaCP + Nginx‘in kurulumuna başlayalım. Ben yazımı yazarken VestaCP’yi Centos 6 x64 bit işletim sistemine sahip bir sunucuda kurmaktayım. Eğer kuracağınız sunucuda daha önce bir deneme yaptıysanız ya da başka bir panel kurmaya çalıştıysanız sunucunuzu sıfırlamanız ve temizlemeniz gerekiyor ki sorunsuz bir şekilde VestaCP’yi sunucumuza kurabilelim. Eğer sunucunuzda daha önce hiçbirşey yapmadıysanız ve temiz bir sunucuya sahipseniz kuruluma başlayabiliriz.

VestaCP + Nginx Kurulumu

Bu adımlar için gerekli olan program listesi aşağıda ki gibidir.

 1. PuTTY (SSH bağlantısı yapıp, sunucumuzu kontrol edebilmek için en gerekli programdır.)
 2. Notepad++ (Konsol kodlarımızı kullanmadan önce bu editöre yapıştırıp, ondan sonra konsola yazacağız.)

Gerekli programları google’den aratarak indirebilirsiniz. Gerekli programları temin edip,bilgisayarınıza kurduysanız ilk yapmamız gereken Centos 6 sunucumuzu güncelleştirmek. Centos 6 için gerekli olan tüm güncellemeleri yapmamız gerekiyor ki VestaCP ve Nginx‘i kurarken sıkıntı yaşamayalım.

SSH ile sunucumuza bağlantı kurup, konsol ekranına aşağıda ki komutu giriyoruz.

yum -y update

Bu komutu girdikten sonra sunucu durumunuza bağlı olarak 1-2 dakika Centos’un güncellenmesini bekleyeceğiz. Güncelleme işlemi bittikten sonra VestaCP’yi ve Nginx’i kurmaya başlayabiliriz.

Aşağıda ki komutu SSH konsol ekranında giriyoruz. VestaCP ve Nginx için gerekli olan kurulum paketini sunucumuza indirmiş olacağız.

curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh

Bu işlem hemen tamamlanacaktır. Bu işleme kadar bir sorun yaşamadıysanız, kurulumun bitmesine çok az kaldı demektir.

Aşağıda ki kodları SSH konsol ekranına giriyoruz. Konsol ekranına girmeden önce, Notepadd++ adlı programımız açıp, içerisine aşağıda verdiğim kodları yazıyorsunuz ve yine aşağıda belirttiğim yerleri kendi sitenize göre düzenliyorsunuz.

bash vst-install.sh --nginx yes --phpfpm yes --apache no --vsftpd yes --proftpd no --exim yes --dovecot yes --spamassassin yes --clamav yes --named yes --iptables yes --fail2ban yes --mysql yes --postgresql no --remi yes --quota yes --hostname siteadi.com --email [email protected] --password sifreniz123456

Kendinize göre düzenlemeniz gereken yerler.

 • hostname siteadi.com  -> siteadi.com yazan kısmı kendi sitenizle değiştirin.
 • email [email protected]  -> Kullandığınız bir mail adresini [email protected] yerine yazın.
 • password sifreniz123456 -> VestaCP  girebilmek için kullanacağınız şifrenizi bu kısımda düzenleyin. sifreniz123456 kısmını kendinize göre düzenleyin.

Düzenleme işlemi bittikten sonra,düzenlediğiniz kodları SSH konsol ekranına yazıyorsunuz ve enterlayıp bekliyorsunuz. Panelin kurulumu sunucu durumuna göre 5-10 dakika sürecektir. Bu süre zarfında içeceğiniz var ise yanınızda bir yudum alın 🙂

Kurulum işlemi bittikten sonra konsol ekranında size kontrol panelinize girebilmek için gerekli olan hesap bilgilerini verecektir.

VestaCP sunucu yönetim paneline https://İPADRESİNİZ:8083 şeklinde giriş yapabilirsiniz.

Kurulum bitti ve panele giriş yaptığınızda ilk yapmanız gereken işlem Name Server (NS) adreslerinizi domainizle güncellemenizdir. Aşağıda ki resimde  kırmızı çerçeve ile belirttiğim  kısımları kendinize göre düzenleyeceksiniz.

vestacp_kurulumu_1
nginx

Tebrikler! VestaCP + Nginx sunucunuza başarılı bir şekilde kurdunuz. Bundan sonra yapmanız gereken ayarlamaları bir sonra ki yazımda anlatacağım nasipse 🙂 Kolay gelsin.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Bu blog yazımda dünyanın en çok tercih edilen, ücretsiz ve açık kaynak kodlu oldukça stabil, hızlı ve çeşitli modüller ile desteklenebilen veri tabanı sunucusu olan MariaDB'yi Debian 9 işletim sistemine nasıl kuracağınızı göstereceğim. MariaDB, oldukça hızlı, kararlı ve ölçeklenebilir bir MySQL veritabanı sunucusunun geliştirilmiş,eskiye dönük yazılımlarla tam uyumlu çalışabilen, drop-in…
 • VestaCP Varsayılan Portu (8083) Nasıl Değiştirilir?

  VestaCP Varsayılan Portu (8083) Nasıl Değiştirilir?

  VestaCP varsayılan olarak 8083 portu üzerinde çalışmaktadır. Bazı güvenlik endişesi durumlarında bu portun değiştirilmesi önerilir. Çok kolay bir şekilde birkaç adım ile bu portu kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Seçeceğiniz port numarası rastgele sayılardan ibaret değildir. Örneğin cPanel 2082 ve 2083, 2087 portlarını kullanılır bu portlar Dünya genelinde tüm teknolojik cihaz ve…
 • Centos 7’de VestaCP’yi PHP 7.2 Sürümüne Yükseltme

  Centos 7’de VestaCP’yi PHP 7.2 Sürümüne Yükseltme

  VestaCP, açık kaynaklı, kolay kurulabilen, yönetilebilen ve Türkçe dil desteği bulunan ücretsiz bir sunucu yönetim panelidir. Basit ve temiz bir arayüze sahip olan VestaCP bilinen birçok işletim sisteminde stabil bir şekilde çalışmaktadır. VestaCP, RHEL 5, RHEL 6, RHEL 7 CentOS 5, CentOS 6, CentOS 7, Debian 6, Debian 7, Debian…
 • VestaCP PHP 5’den PHP 7’ye Nasıl Yükseltilir?

  VestaCP PHP 5’den PHP 7’ye Nasıl Yükseltilir?

  VestaCP ücretsiz sunucu yönetim panelleri arasında kullanımı,kurulumu kolay ve Türkçe dil desteği ile öne çıkmaktadır. Daha önce ki blog yazılarımda VestaCP sunucu yönetim panelini farklı şekillerde, farklı uygulamalarla nasıl kurabileceğinizi anlatmıştım. İlgili yazılara aşağıda ki bağlantıları kullanarak ulaşabilirsiniz.  İlgini Çekebilir VestaCP + Nginx (Reverse Proxy) Kurulumu CentOS 6 Sunucuya VestaCP…
CentOS 6 Sunucuya VestaCP + Nginx Kurulumu için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.