Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Centos 6 Yüklü Linux Sunucuya cPanel Kurulumu Nasıl Yapılır?

Centos 6 Yüklü Linux Sunucuya cPanel Kurulumu Nasıl Yapılır?

İnternet sitenizi kendinize ait bir sunucu üzerinden yönetmek ve bu sunucu üzerinden yayınlamak istiyorsunuz ancak sunucu yönetimi konusunda deneyiminiz bulunmuyor ya da tam olarak bilgi sahibi değilsiniz.

İşte bu noktada size yardımcı olan birçok araç mevcut. Bunlar sitenizi veya sitelerinizi rahatça yönetebilmenizi sağlayan sunucu yönetim panelleridir.Bu yönetim panellerinden en çok kullanılan ve en yaygın olanı hiç şüphesiz ki cPanel. cPanel ücretli ve Türkçe dil desteği olan bir sunucu yönetim panelidir.

Centos 6 Yüklü Linux Sunucuya cPanel Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu yazımda sizlere deneme lisanslı bir cPanel kurulumunu anlatacağım. cPanel bizlere ücretsiz olarak deneme lisansı sunmaktadır bu lisans 15 günlüktür. Lisans bitimine yakın tekrar yenileyerek bu deneme lisansınızı devam ettirebilirsiniz. Kurulum işlemlerine başlamadan önce sunucunuzun aşağıda ki gereksinimleri karşıladığından emin olun.

cPanel Kurulumu İçin Sistem Gereksinimleri;

Centos 6 İçin;
 • En az 1 GB RAM
 • En az 20 GB disk alanı (önerilen 40 GB)
 • Centos 6 x64 Bit

Centos 6 için gerekli olan sistem gereksinimlerini sunucunuz karşılıyor ise cPanel kurulumuna başlayabilirsiniz. Adımları tek tek dikkatli bir şekilde yaptığınızda sorunsuz ve kolay bir şekilde sunucunuza cPanel’i kurmuş olacaksınız.

1.Adım: Temiz kurulum yapılmış Centos 6 x64 bit işletim sisteminin güncellenmesi.

Sunucunuza temiz bir şekilde daha önce üzerine herhangi bir sunucu yönetim paneli kurulmamış Centos 6 x64 bit işletim sistemi için gerekli olan güncellemelerin yapılması gerekiyor. Bu güncellemeler ile sunucumuz hem güvenli hem de performanslı çalışacaktır.

Yapmanız gereken tek şey aşağıda ki komutu SSH konsol ekranından ya da PuTTy programı yardımı ile komut penceresine girmeniz ve ENTER tuşuna basarak sunucunuzun performansına bağlı olarak 5-10 dakika güncelleme yapılmasını beklemeniz.

SSH konsol ekranına girilmesi gereken komut;

yum -y update
2.Adım: cPanel kurulumuna başlayabiliriz.

Sunucu için gerekli olan güncellemeler yapıldıysa eğer buraya tıklayarak cPanel için bir deneme lisansı alın ve bu deneme lisansı aldıktan sonra size verilen lisans bilgilerini not edin.

Daha sonra aşağıda ki komutları SSH konsol ekranından girerek cPanel kurulumunu başlatın. Bu komutu girdikten sonra geri kalan tüm her şeyi cPanel kendisi yapacaktır, siz arkanıza yaslanıp kurulumun bitmesini bekleyin.

SSH konsol ekranında girilmesi gereken komut;

cd /home
wget http://httpupdate.cpanel.net/latest
sh latest

Bu komutu girdikten sonra sunucunuzun performansına bağlı olarak cPanel’in sunucumuza kurulmasını bekliyoruz. Bu süreç uzun sürebilir bu yüzden beklemeniz ve kurulum tamamlanıncaya kadar sunucunuz da başka işlemler yapmayın, kapatmayın, yeniden başlatma yapmayın. Sadece bekleyin…

Kurulum bittikten sonra cPanel’e giriş yapabilmek için tarayıcınızın adres satırına “sunucuipadresi:2082” yazmanız yeterli olacaktır. WHM paneli için ise yine “sunucuipadresi:2087” yazarak WHM panelinize giriş yapabilirsiniz.

Bu iki panelin şifresi sunucunuzun root/kök dizinine ait şifresidir. Root şifreniz ile cPanel’e giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan Lisans kısmına 1.adım’da almış olduğunuz deneme lisans bilgilerini girerek 15 günlük deneme lisansınızı aktif ederek cPanel’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
 • WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  Wordpress dünyanın en geniş eklenti kütüphanesine sahip yazılımıdır. Hemen hemen her şey için bir eklentisi mevcut, fakat Wordpress her ne kadar eklenti açısından zengin olsa da her şeyi eklentiyle yapmak sitenizin yayın yaptığı hosting ya da sunucuyu bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Bende size bu blog yazımda eklenti kullanmadan yazı…
 • Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Bu blog yazımda dünyanın en çok tercih edilen, ücretsiz ve açık kaynak kodlu oldukça stabil, hızlı ve çeşitli modüller ile desteklenebilen veri tabanı sunucusu olan MariaDB'yi Debian 9 işletim sistemine nasıl kuracağınızı göstereceğim. MariaDB, oldukça hızlı, kararlı ve ölçeklenebilir bir MySQL veritabanı sunucusunun geliştirilmiş,eskiye dönük yazılımlarla tam uyumlu çalışabilen, drop-in…
 • WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  WordPress’te Önceki ve Sonraki Yazı Linkleri Nasıl Eklenir?

  Yakın bir zamanda kişisel blog sitem için yeni bir tema tasarlayıp, kodladım. Bir önce ki temamı da kendim tasarlayıp, kodlamıştım ancak Wordpress'in 5.0 sürümü yayınlandıktan sonra yeni görsel editör olan Guttenberg'i kullanmaya başladım. Guttenberg editörüne gelen ara güncellemeler ile eski temam da uyumsuzluklar oluşmaya başladı örneğin yazdığım yazılar sayfa dışına…
Centos 6 Yüklü Linux Sunucuya cPanel Kurulumu Nasıl Yapılır? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.