Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası21 Mar 2018

İnternet sitenizi kendinize ait bir sunucu üzerinden yönetmek ve bu sunucu üzerinden yayınlamak istiyorsunuz ancak sunucu yönetimi konusunda deneyiminiz bulunmuyor ya da tam olarak bilgi sahibi değilsiniz.

İşte bu noktada size yardımcı olan birçok araç mevcut. Bunlar sitenizi veya sitelerinizi rahatça yönetebilmenizi sağlayan sunucu yönetim panelleridir.Bu yönetim panellerinden en çok kullanılan ve en yaygın olanı hiç şüphesiz ki cPanel. cPanel ücretli ve Türkçe dil desteği olan bir sunucu yönetim panelidir.

Centos 6 Yüklü Linux Sunucuya cPanel Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu yazımda sizlere deneme lisanslı bir cPanel kurulumunu anlatacağım. cPanel bizlere ücretsiz olarak deneme lisansı sunmaktadır bu lisans 15 günlüktür. Lisans bitimine yakın tekrar yenileyerek bu deneme lisansınızı devam ettirebilirsiniz. Kurulum işlemlerine başlamadan önce sunucunuzun aşağıda ki gereksinimleri karşıladığından emin olun.

cPanel Kurulumu İçin Sistem Gereksinimleri;

Centos 6 İçin;
  • En az 1 GB RAM
  • En az 20 GB disk alanı (önerilen 40 GB)
  • Centos 6 x64 Bit

Centos 6 için gerekli olan sistem gereksinimlerini sunucunuz karşılıyor ise cPanel kurulumuna başlayabilirsiniz. Adımları tek tek dikkatli bir şekilde yaptığınızda sorunsuz ve kolay bir şekilde sunucunuza cPanel’i kurmuş olacaksınız.

1.Adım: Temiz kurulum yapılmış Centos 6 x64 bit işletim sisteminin güncellenmesi.

Sunucunuza temiz bir şekilde daha önce üzerine herhangi bir sunucu yönetim paneli kurulmamış Centos 6 x64 bit işletim sistemi için gerekli olan güncellemelerin yapılması gerekiyor. Bu güncellemeler ile sunucumuz hem güvenli hem de performanslı çalışacaktır.

Yapmanız gereken tek şey aşağıda ki komutu SSH konsol ekranından ya da PuTTy programı yardımı ile komut penceresine girmeniz ve ENTER tuşuna basarak sunucunuzun performansına bağlı olarak 5-10 dakika güncelleme yapılmasını beklemeniz.

SSH konsol ekranına girilmesi gereken komut;

yum -y update
2.Adım: cPanel kurulumuna başlayabiliriz.

Sunucu için gerekli olan güncellemeler yapıldıysa eğer buraya tıklayarak cPanel için bir deneme lisansı alın ve bu deneme lisansı aldıktan sonra size verilen lisans bilgilerini not edin.

Daha sonra aşağıda ki komutları SSH konsol ekranından girerek cPanel kurulumunu başlatın. Bu komutu girdikten sonra geri kalan tüm her şeyi cPanel kendisi yapacaktır, siz arkanıza yaslanıp kurulumun bitmesini bekleyin.

SSH konsol ekranında girilmesi gereken komut;

cd /home
wget http://httpupdate.cpanel.net/latest
sh latest

Bu komutu girdikten sonra sunucunuzun performansına bağlı olarak cPanel’in sunucumuza kurulmasını bekliyoruz. Bu süreç uzun sürebilir bu yüzden beklemeniz ve kurulum tamamlanıncaya kadar sunucunuz da başka işlemler yapmayın, kapatmayın, yeniden başlatma yapmayın. Sadece bekleyin…

Kurulum bittikten sonra cPanel’e giriş yapabilmek için tarayıcınızın adres satırına “sunucuipadresi:2082” yazmanız yeterli olacaktır. WHM paneli için ise yine “sunucuipadresi:2087” yazarak WHM panelinize giriş yapabilirsiniz.

Bu iki panelin şifresi sunucunuzun root/kök dizinine ait şifresidir. Root şifreniz ile cPanel’e giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan Lisans kısmına 1.adım’da almış olduğunuz deneme lisans bilgilerini girerek 15 günlük deneme lisansınızı aktif ederek cPanel’i kullanmaya başlayabilirsiniz.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir