Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Centos 6 Yüklü Linux Sunucuya cPanel Kurulumu Nasıl Yapılır?

Centos 6 Yüklü Linux Sunucuya cPanel Kurulumu Nasıl Yapılır?

İnternet sitenizi kendinize ait bir sunucu üzerinden yönetmek ve bu sunucu üzerinden yayınlamak istiyorsunuz ancak sunucu yönetimi konusunda deneyiminiz bulunmuyor ya da tam olarak bilgi sahibi değilsiniz.

İşte bu noktada size yardımcı olan birçok araç mevcut. Bunlar sitenizi veya sitelerinizi rahatça yönetebilmenizi sağlayan sunucu yönetim panelleridir.Bu yönetim panellerinden en çok kullanılan ve en yaygın olanı hiç şüphesiz ki cPanel. cPanel ücretli ve Türkçe dil desteği olan bir sunucu yönetim panelidir.

Centos 6 Yüklü Linux Sunucuya cPanel Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu yazımda sizlere deneme lisanslı bir cPanel kurulumunu anlatacağım. cPanel bizlere ücretsiz olarak deneme lisansı sunmaktadır bu lisans 15 günlüktür. Lisans bitimine yakın tekrar yenileyerek bu deneme lisansınızı devam ettirebilirsiniz. Kurulum işlemlerine başlamadan önce sunucunuzun aşağıda ki gereksinimleri karşıladığından emin olun.

cPanel Kurulumu İçin Sistem Gereksinimleri;

Centos 6 İçin;
 • En az 1 GB RAM
 • En az 20 GB disk alanı (önerilen 40 GB)
 • Centos 6 x64 Bit

Centos 6 için gerekli olan sistem gereksinimlerini sunucunuz karşılıyor ise cPanel kurulumuna başlayabilirsiniz. Adımları tek tek dikkatli bir şekilde yaptığınızda sorunsuz ve kolay bir şekilde sunucunuza cPanel’i kurmuş olacaksınız.

1.Adım: Temiz kurulum yapılmış Centos 6 x64 bit işletim sisteminin güncellenmesi.

Sunucunuza temiz bir şekilde daha önce üzerine herhangi bir sunucu yönetim paneli kurulmamış Centos 6 x64 bit işletim sistemi için gerekli olan güncellemelerin yapılması gerekiyor. Bu güncellemeler ile sunucumuz hem güvenli hem de performanslı çalışacaktır.

Yapmanız gereken tek şey aşağıda ki komutu SSH konsol ekranından ya da PuTTy programı yardımı ile komut penceresine girmeniz ve ENTER tuşuna basarak sunucunuzun performansına bağlı olarak 5-10 dakika güncelleme yapılmasını beklemeniz.

SSH konsol ekranına girilmesi gereken komut;

yum -y update
2.Adım: cPanel kurulumuna başlayabiliriz.

Sunucu için gerekli olan güncellemeler yapıldıysa eğer buraya tıklayarak cPanel için bir deneme lisansı alın ve bu deneme lisansı aldıktan sonra size verilen lisans bilgilerini not edin.

Daha sonra aşağıda ki komutları SSH konsol ekranından girerek cPanel kurulumunu başlatın. Bu komutu girdikten sonra geri kalan tüm her şeyi cPanel kendisi yapacaktır, siz arkanıza yaslanıp kurulumun bitmesini bekleyin.

SSH konsol ekranında girilmesi gereken komut;

cd /home
wget http://httpupdate.cpanel.net/latest
sh latest

Bu komutu girdikten sonra sunucunuzun performansına bağlı olarak cPanel’in sunucumuza kurulmasını bekliyoruz. Bu süreç uzun sürebilir bu yüzden beklemeniz ve kurulum tamamlanıncaya kadar sunucunuz da başka işlemler yapmayın, kapatmayın, yeniden başlatma yapmayın. Sadece bekleyin…

Kurulum bittikten sonra cPanel’e giriş yapabilmek için tarayıcınızın adres satırına “sunucuipadresi:2082” yazmanız yeterli olacaktır. WHM paneli için ise yine “sunucuipadresi:2087” yazarak WHM panelinize giriş yapabilirsiniz.

Bu iki panelin şifresi sunucunuzun root/kök dizinine ait şifresidir. Root şifreniz ile cPanel’e giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan Lisans kısmına 1.adım’da almış olduğunuz deneme lisans bilgilerini girerek 15 günlük deneme lisansınızı aktif ederek cPanel’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
Centos 6 Yüklü Linux Sunucuya cPanel Kurulumu Nasıl Yapılır? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor