Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Centos 7 Sunucuya FTP Server Kurulumu (vsftpd)

Centos 7 Sunucuya FTP Server Kurulumu (vsftpd)

CentOS 7 Sunucuya FTP Server Kurulumu (vsftpd)

Merhaba,

Bu yazımda sizlere Centos 7 yüklü bir sunucuya FTP Server kurulumunu nasıl yapılacağını anlatacağım. Kuracağımız ftp server ücretsiz olan vsftpd adlı yazılımdır. Kurulumu oldukça kolay olmakla birlikte, vsftpd oldukça hızlı,güvenli ve kolay kullanılan bir ftp işlemcisidir. Lafı çok fazla uzatmadan hemen kurulumuna geçiş yapalım.

Eğer sunucumuza daha önce kurduğumuz bir kontrol paneli ya da ftp server var ise onları kaldırıp,temizleyin. Sunucumuz eğer yeni ise ilk önce yapmanız gereken, sunucumuzda eksik olan veya eski olan kısımları güncellemektir. Bunun için SSH konsol ekranında aşağıda ki komutu yazmamız yeterli olacaktır.

yum -y update

Bu komut ile sunucumuzda eksik ya da eski olan dosyalar güncellenecektir. Daha sonra vsftpd’nin kurulumuna başlayabilirsiniz.

FTP SERVER KURULUMU

Aşağıda ki komutu SSH konsol ekranından yazarak vsftpd ftp server kurulumunu başlatalım.

yum install vsftpd

Kurulum işlemi bittikten sonra ftp bağlantımızı yapabilmek için bir ftp kullanıcısı oluşturmamız gerekiyor. Bunun için yine konsol ekranımızda aşağıda ki komutu yazarak ftp kullanıcı adımızı oluşturalım.

useradd testftp

Ftp kullanıcısına birde şifre atamamız gerekiyor bunun içinde yine aşağıda ki komutu konsol ekranından giriyoruz.

passwd testftp

Bu işlemleri yaptıktan sonra birkaç ufak ayarlama yapacağız. SSH ekranından vsftpd.conf dosyasını açıp anonymous_enable=YES kısmında ki ‘YES’ yazısını “NO” olarak değiştirip kaydediyoruz. Konsol ekranına yazmanız gereken kod aşağıda ki gibidir.

nano /etc/vsftpd/vsftpd.conf

Buraya bir sorun/hata oluşmadıysa ve eksiksiz yaptıysanız artık vstftpd‘yi aktif hale getirebiliriz. Bunun için SSH konsol ekranından aşağıda ki komutu giriyoruz.

systemctl start vsftpd

Bu komutu girdikten sonra ftp server‘ımız için gerekli olan bağlantı portlarını açmamız gerekiyor. Bunun için konsol ekranında aşağıda ki komutları giriyoruz.

firewall-cmd --permanent --add-port=21/tcp
firewall-cmd --permanent --add-service=ftp
firewall-cmd --reload // firewall yenilendi

Bu adımdan sonra FTP servisimiz için SELinux boolean değerini güncelliyoruz.

setsebool -P ftp_home_dir on

Ve bitti. Artık ftp serverınızı  kullanmaya başlayabilirsiniz. FTP kullanıcı adı ve şifreniz yukarıda ki adımlarda belirlediklerinizdir. Sunucu adresi olarakta, sunucu ip adresinizi kullanarak ftp programları yardımıyla ftp serverınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Herhangi bir soru/sorunlarınızı lütfen yorum bölümünden bildiriniz.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Bu blog yazımda dünyanın en çok tercih edilen, ücretsiz ve açık kaynak kodlu oldukça stabil, hızlı ve çeşitli modüller ile desteklenebilen veri tabanı sunucusu olan MariaDB'yi Debian 9 işletim sistemine nasıl kuracağınızı göstereceğim. MariaDB, oldukça hızlı, kararlı ve ölçeklenebilir bir MySQL veritabanı sunucusunun geliştirilmiş,eskiye dönük yazılımlarla tam uyumlu çalışabilen, drop-in…
 • VestaCP Varsayılan Portu (8083) Nasıl Değiştirilir?

  VestaCP Varsayılan Portu (8083) Nasıl Değiştirilir?

  VestaCP varsayılan olarak 8083 portu üzerinde çalışmaktadır. Bazı güvenlik endişesi durumlarında bu portun değiştirilmesi önerilir. Çok kolay bir şekilde birkaç adım ile bu portu kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Seçeceğiniz port numarası rastgele sayılardan ibaret değildir. Örneğin cPanel 2082 ve 2083, 2087 portlarını kullanılır bu portlar Dünya genelinde tüm teknolojik cihaz ve…
 • Centos 7’de VestaCP’yi PHP 7.2 Sürümüne Yükseltme

  Centos 7’de VestaCP’yi PHP 7.2 Sürümüne Yükseltme

  VestaCP, açık kaynaklı, kolay kurulabilen, yönetilebilen ve Türkçe dil desteği bulunan ücretsiz bir sunucu yönetim panelidir. Basit ve temiz bir arayüze sahip olan VestaCP bilinen birçok işletim sisteminde stabil bir şekilde çalışmaktadır. VestaCP, RHEL 5, RHEL 6, RHEL 7 CentOS 5, CentOS 6, CentOS 7, Debian 6, Debian 7, Debian…
 • VestaCP PHP 5’den PHP 7’ye Nasıl Yükseltilir?

  VestaCP PHP 5’den PHP 7’ye Nasıl Yükseltilir?

  VestaCP ücretsiz sunucu yönetim panelleri arasında kullanımı,kurulumu kolay ve Türkçe dil desteği ile öne çıkmaktadır. Daha önce ki blog yazılarımda VestaCP sunucu yönetim panelini farklı şekillerde, farklı uygulamalarla nasıl kurabileceğinizi anlatmıştım. İlgili yazılara aşağıda ki bağlantıları kullanarak ulaşabilirsiniz.  İlgini Çekebilir VestaCP + Nginx (Reverse Proxy) Kurulumu CentOS 6 Sunucuya VestaCP…
Centos 7 Sunucuya FTP Server Kurulumu (vsftpd) için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor