İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


19 Ağu 2016

CentOS 7 Sunucuya FTP Server Kurulumu (vsftpd)

Merhaba,

Bu yazımda sizlere Centos 7 yüklü bir sunucuya FTP Server kurulumunu nasıl yapılacağını anlatacağım. Kuracağımız ftp server ücretsiz olan vsftpd adlı yazılımdır. Kurulumu oldukça kolay olmakla birlikte, vsftpd oldukça hızlı,güvenli ve kolay kullanılan bir ftp işlemcisidir. Lafı çok fazla uzatmadan hemen kurulumuna geçiş yapalım.

Eğer sunucumuza daha önce kurduğumuz bir kontrol paneli ya da ftp server var ise onları kaldırıp,temizleyin. Sunucumuz eğer yeni ise ilk önce yapmanız gereken, sunucumuzda eksik olan veya eski olan kısımları güncellemektir. Bunun için SSH konsol ekranında aşağıda ki komutu yazmamız yeterli olacaktır.

yum -y update

Bu komut ile sunucumuzda eksik ya da eski olan dosyalar güncellenecektir. Daha sonra vsftpd’nin kurulumuna başlayabilirsiniz.

FTP SERVER KURULUMU

Aşağıda ki komutu SSH konsol ekranından yazarak vsftpd ftp server kurulumunu başlatalım.

yum install vsftpd

Kurulum işlemi bittikten sonra ftp bağlantımızı yapabilmek için bir ftp kullanıcısı oluşturmamız gerekiyor. Bunun için yine konsol ekranımızda aşağıda ki komutu yazarak ftp kullanıcı adımızı oluşturalım.

useradd testftp

Ftp kullanıcısına birde şifre atamamız gerekiyor bunun içinde yine aşağıda ki komutu konsol ekranından giriyoruz.

passwd testftp

Bu işlemleri yaptıktan sonra birkaç ufak ayarlama yapacağız. SSH ekranından vsftpd.conf dosyasını açıp anonymous_enable=YES kısmında ki ‘YES’ yazısını “NO” olarak değiştirip kaydediyoruz. Konsol ekranına yazmanız gereken kod aşağıda ki gibidir.

nano /etc/vsftpd/vsftpd.conf

Buraya bir sorun/hata oluşmadıysa ve eksiksiz yaptıysanız artık vstftpd‘yi aktif hale getirebiliriz. Bunun için SSH konsol ekranından aşağıda ki komutu giriyoruz.

systemctl start vsftpd

Bu komutu girdikten sonra ftp server‘ımız için gerekli olan bağlantı portlarını açmamız gerekiyor. Bunun için konsol ekranında aşağıda ki komutları giriyoruz.

firewall-cmd --permanent --add-port=21/tcp
firewall-cmd --permanent --add-service=ftp
firewall-cmd --reload // firewall yenilendi

Bu adımdan sonra FTP servisimiz için SELinux boolean değerini güncelliyoruz.

setsebool -P ftp_home_dir on

Ve bitti. Artık ftp serverınızı  kullanmaya başlayabilirsiniz. FTP kullanıcı adı ve şifreniz yukarıda ki adımlarda belirlediklerinizdir. Sunucu adresi olarakta, sunucu ip adresinizi kullanarak ftp programları yardımıyla ftp serverınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Herhangi bir soru/sorunlarınızı lütfen yorum bölümünden bildiriniz.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir