Centos 7 Sunucuya FTP Server Kurulumu (vsftpd)

CentOS 7 Sunucuya FTP Server Kurulumu (vsftpd)

Merhaba,

Bu yazımda sizlere Centos 7 yüklü bir sunucuya FTP Server kurulumunu nasıl yapılacağını anlatacağım. Kuracağımız ftp server ücretsiz olan vsftpd adlı yazılımdır. Kurulumu oldukça kolay olmakla birlikte, vsftpd oldukça hızlı,güvenli ve kolay kullanılan bir ftp işlemcisidir. Lafı çok fazla uzatmadan hemen kurulumuna geçiş yapalım.

Eğer sunucumuza daha önce kurduğumuz bir kontrol paneli ya da ftp server var ise onları kaldırıp,temizleyin. Sunucumuz eğer yeni ise ilk önce yapmanız gereken, sunucumuzda eksik olan veya eski olan kısımları güncellemektir. Bunun için SSH konsol ekranında aşağıda ki komutu yazmamız yeterli olacaktır.

Bu komut ile sunucumuzda eksik ya da eski olan dosyalar güncellenecektir. Daha sonra vsftpd’nin kurulumuna başlayabilirsiniz.

FTP SERVER KURULUMU

Aşağıda ki komutu SSH konsol ekranından yazarak vsftpd ftp server kurulumunu başlatalım.

Kurulum işlemi bittikten sonra ftp bağlantımızı yapabilmek için bir ftp kullanıcısı oluşturmamız gerekiyor. Bunun için yine konsol ekranımızda aşağıda ki komutu yazarak ftp kullanıcı adımızı oluşturalım.

Ftp kullanıcısına birde şifre atamamız gerekiyor bunun içinde yine aşağıda ki komutu konsol ekranından giriyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra birkaç ufak ayarlama yapacağız. SSH ekranından vsftpd.conf dosyasını açıp anonymous_enable=YES kısmında ki ‘YES’ yazısını “NO” olarak değiştirip kaydediyoruz. Konsol ekranına yazmanız gereken kod aşağıda ki gibidir.

Buraya bir sorun/hata oluşmadıysa ve eksiksiz yaptıysanız artık vstftpd‘yi aktif hale getirebiliriz. Bunun için SSH konsol ekranından aşağıda ki komutu giriyoruz.

Bu komutu girdikten sonra ftp server‘ımız için gerekli olan bağlantı portlarını açmamız gerekiyor. Bunun için konsol ekranında aşağıda ki komutları giriyoruz.

Bu adımdan sonra FTP servisimiz için SELinux boolean değerini güncelliyoruz.

Ve bitti. Artık ftp serverınızı  kullanmaya başlayabilirsiniz. FTP kullanıcı adı ve şifreniz yukarıda ki adımlarda belirlediklerinizdir. Sunucu adresi olarakta, sunucu ip adresinizi kullanarak ftp programları yardımıyla ftp serverınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Herhangi bir soru/sorunlarınızı lütfen yorum bölümünden bildiriniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir