Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası28 Ara 2018

VestaCP, açık kaynaklı, kolay kurulabilen, yönetilebilen ve Türkçe dil desteği bulunan ücretsiz bir sunucu yönetim panelidir. Basit ve temiz bir arayüze sahip olan VestaCP bilinen birçok işletim sisteminde stabil bir şekilde çalışmaktadır. VestaCP, RHEL 5, RHEL 6, RHEL 7 CentOS 5, CentOS 6, CentOS 7, Debian 6, Debian 7, Debian 8, Ubuntu 12.04 – 16.04 gibi işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Daha önce VestaCP ile ilgili birçok makale hazırladım bunların hepsini vestacp diye arama yaparak kişisel blog sayfamda bulabilirsiniz. Daha önce ki blog yazımda VestaCP’de varsayılan olarak gelen php sürümünü 5.6’dan PHP 7.0 ve 7.1 sürümülerine nasıl güncelleyeceğinizi anlatmıştım.Bu yazımda ise PHP 7.2 sürümüne nasıl güncelleme yapacağınızı anlatacağım.

VestaCP’yi PHP 7.2 Sürümünü Yükseltme

Daha önce ki php sürümünü yükseltme blog yazımı okuduysanız eğer işlemlerin çoğu aynıdır. Eğer, halen önce ki blog yazımı okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz.

 İşlemlere başlamadan önce lütfen sunucunuzun ve sitenizin bir yedeğini alınız. 

Sürüm yükseltme işlemlerini ben Centos 7 üzerinden anlatacağım. Bu yüzden eğer başka bir işletim sistemi kullanıyorsanız bu işlemler sunucunuza zarar verebilir, muhtemelen çalışmayacaktır. Yapılacak işlemler sırasıyla;

Gerekli süre: 1 saat.

  1. Sunucu SSH Bağlantısı

    Sunucumuzda işlem yapabilmek için bir yardımcı programı olan PuTTy ile SSH bağlantısı gerçekleştireceğiz.

  2. Sunucu Güncelleme ve Utils Paketlerinin Kurulumu

    İşlemlere başlamadan önce Centos 7 işletim sisteminin var ise güncellemelerini yükleyeceğiz daha sonra PHP’nin yeni sürümlerini kurabilmemiz sağlayan utils paketlerinin kurulumunu gerçekleştireceğiz.

  3. PHP Sürümünü Yükseltme

    Gerekli paketleri ve güncellemeleri yaptıktan sonra artık varsayılan php sürümü 5.6’dan en güncel sürüm olan PHP 7.2 sürümüne güncelleme işlemine başlayacağız.

Sunucu SSH Bağlantısı

Sunucumuza SSH bağlantısı yapabilmek için gerekli olan PuTTy adlı programı buradan indirebilirsiniz. Daha sonra sunucu sağlayıcınızın tarafınıza verdiği sunucu erişim bilgilerini kullanarak SSH bağlantımızı gerçekleştirelim. Kullanmanız gereken kod;

ssh [email protected]_Adresi

Sunucu Güncelleme ve Utils Paketlerinin Kurulumu

Sunucumuza ssh bağlantısını gerçekleştirdikten sonra kullandığımız işletim sistemi olan Centos 7’nin var ise güncelleştirmelerini yüklüyoruz. Bunun için konsol ekranına aşağıda ki komutu eklemeniz ve çalıştırmanız yeterli olacaktır.

yum -y update

Güncellemeler mevcut ise kurulmaya başlayacaktır, hiçbir işlem yapmadan güncellemelerin tamamlanmasını bekliyoruz. Güncellemeler tamamlandıktan sonra sistemimiz de kurulu olan mevcut php sürümünü öğrenmemiz gerekiyor. Bunun için konsol ekranına aşağıda ki komutu girmeniz yeterlidir.

php -v

Centos 7’de gerçekleşen bazı güncellemelerden sonra bazı sunucu paketleri kaldırılmış olabiliyor bu yüzden en güncel php sürümünü ve diğer modülleri kullanabilmek için bu paketleri tekrar sunucumuza kurmamız ve aktif etmemiz gerekiyor. Eğer, zaten kurulu ise eski sürüme sahip olan tüm modüller yeni güncel sürümlerine otomatik olarak güncellenecektir. Bu işlemi başlatabilmek için aşağıda ki komutu konsol ekranına girmeniz yeterli olacaktır.

yum install yum-utils

PHP 7.2 için REMI paketlerini aktif et;

yum-config-manager --enable remi-php72

REMI PHP 7.2 paketi aktif olduktan sonra işlemin tamamlanmasını bekliyoruz daha sonra aşağıda ki komutu konsol ekranına girerek tekrar güncelleme olup, olmadığını kontrol ediyoruz.

yum update

Bu süreçten sonra sunucumuza PHP 7.2 kurulmuş olacaktır. Centos 7 ve VestaCP panelinde işlemci olarak Apache seçtiyseniz aşağıda ki komutu kullanın;

systemctl restart httpd

Eğer işlemci olarak nginx seçtiyseniz aşağıda ki komutu kullanın;

systemctl restart nginx
systemctl restart php-fpm

Bu işlemlerin ardından, sunucumuza başarılı bir şekilde PHP sürümünü 7.2’ye güncellemiş olacaksınız.Eğer, sizde php kurulu değilse de sunucunuza PHP 7.2’yi kurmuş olacaksınız. İşlemin başarılı olup, olmadığını anlamak için ise konsol ekranına aşağıda ki komutu girmeniz yeterli olacaktır.

php -v

Bu komutu girdiğinizde karşınıza aşağıda ki çıktıya benzer bir çıktı verecektir.

PHP 7.2.0RC6 (cli) (built: Dec 28 2018 22:16:26) ( NTS )
Copyright (c) 1997-2017 The PHP Group
Zend Engine v3.2.0-dev, Copyright (c) 1998-2017 Zend Technologies

Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir