Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası16 Ağu 2016

Centos Web Panel’de MySQL Sürümünü 5.5’e Yükseltme

Merhabalar,

Linux sunucuları yönetebilmek için birçok hosting kontrol paneli bulunmaktadır. Bilindiği üzere en çok tercih edilen paneller cPanel ve Plesk Panel’dir. Bu paneller ücretli olduğundan dolayı kendisine ait sunucu kullanacaklar ve bütçesi olmayanlar alternatif panel arayışına girmektedir. Bu alternatifler arasında birçok panel bulunuyor bunlardan biride Centos Web Panel (CWP), bu panel ücretsiz ve Türkçe dil desteğininin olması tercih edilmesinin en belirgin sebeplerindendir.

Bu yazımda en sık rastlanılan sorunlardan biri olan Centos Web Panel‘de mysql sürümünün düşük gelmesi. Kullanacağımız yazılımlar bazen en son sürüm mysql istemektedir. Centos Web Panel’i kurduktan sonra mysql sürümünü yükseltmek için aşağıda ki adımları yapmanız yeterli olacaktır.

MySQL Sürümünün 5.5.51 sürümüne yükseltmek için SSH (Putty) yardımıyla uygulayabilirsiniz.

[alert-warning]Bu işlemleri CentOS 6 x64 bit işletim sistemi yüklü olan, linux sunucuda test edilmiştir. Kullandığınız işletim sistemine göre adımlar ve komutlar değişecektir. Lütfen bu uyarıyı dikkate alarak işleme başlayınız.Yükseltmeye  başlamadan önce lütfen yedeklerinizi alınız, yanlış bir işlem ya da hatalı bir işlem sonrasında sunucunuzu baştan kurmak zorunda kalabilirsiniz.[/alert-warning] [message title=”Centos Web Panelin MySQL Sürümünü 5.6.32’ye Yükseltmek İster Misin ?” title_color=”#ffffff” title_bg=”#1e73be” title_icon=”fa-thumbs-o-up” content_color=”#000000″ content_bg=”#ffffff” id=”1″]Centos Web Panelin 5.1 olarak gelen MySQL sürümünü 5.6.32 sürümüne yükseltmek istiyorsanız buraya tıklayınız.[/message]

Centos Web Panel MySQL Sürümünü Yükseltme

1.Adım: Veritabanı yedeği oluşturma

mysqldump --events --all-databases | gzip > /home/alldatabases.sql.gz

2.Adım:  MySQL’nin Remi repo yüklemesi.

cd /etc/yum.repos.d
wget http://rpms.famillecollet.com/enterprise/remi.repo

3.Adım: MySQL güncelleme

yum --enablerepo=remi update mysql-server
sudo mysql_upgrade

4.Adım: MySQL servisini yeniden başlatıyoruz.

service mysqld restart

İsteğe Bağlı: Eğer yapmak istiyorsanız yeni bir MySQL Server yükleyin.

yum --enablerepo=remi install mysql-server

Adımları doğru ve eksiksiz yaptıysanız eğer Centos Web Paneli (CWP)‘nizin MySQL sürümü 5.5.51 sürümüne yükseltilmiş olacaktır.

MySQL sürümü yüksetildikten sonra panelinizde ufak kasılmalar olacaktır bu yüzden tüm sistemi tek tek yeniden başlatmanız ve 5 dakika boyunca da sunucunuzu kullanmamanız yararınıza olacaktır. Aşağıda ki listeye göre servislerinizi yeniden başlatınız.

  1. httpd (Apache ya da nginx server)
  2. ftp server
  3. exim
  4. mysql server

Bu listedekileri adım adım tek tek başlattığınızda ve bir süre beklediğinizde sunucunuz stabil bir şekilde çalışmaya devam edecektir. Eğer halen sunucunuzda kasılmalar devam ediyorsa sunucu özellikleriniz MySQL 5.5.51‘i kaldırmıyor diyebilirim.

Hatamız,eksiğimiz olduysa affola, iyi çalışmalar dilerim.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir