Centos Web Panel’in MySQL Sürümünü 5.5’e Yükseltme

Centos Web Panel’de MySQL Sürümünü 5.5’e Yükseltme

Merhabalar,

Linux sunucuları yönetebilmek için birçok hosting kontrol paneli bulunmaktadır. Bilindiği üzere en çok tercih edilen paneller cPanel ve Plesk Panel’dir. Bu paneller ücretli olduğundan dolayı kendisine ait sunucu kullanacaklar ve bütçesi olmayanlar alternatif panel arayışına girmektedir. Bu alternatifler arasında birçok panel bulunuyor bunlardan biride Centos Web Panel (CWP), bu panel ücretsiz ve Türkçe dil desteğininin olması tercih edilmesinin en belirgin sebeplerindendir.

Bu yazımda en sık rastlanılan sorunlardan biri olan Centos Web Panel‘de mysql sürümünün düşük gelmesi. Kullanacağımız yazılımlar bazen en son sürüm mysql istemektedir. Centos Web Panel’i kurduktan sonra mysql sürümünü yükseltmek için aşağıda ki adımları yapmanız yeterli olacaktır.

MySQL Sürümünün 5.5.51 sürümüne yükseltmek için SSH (Putty) yardımıyla uygulayabilirsiniz.

[alert-warning]Bu işlemleri CentOS 6 x64 bit işletim sistemi yüklü olan, linux sunucuda test edilmiştir. Kullandığınız işletim sistemine göre adımlar ve komutlar değişecektir. Lütfen bu uyarıyı dikkate alarak işleme başlayınız.Yükseltmeye  başlamadan önce lütfen yedeklerinizi alınız, yanlış bir işlem ya da hatalı bir işlem sonrasında sunucunuzu baştan kurmak zorunda kalabilirsiniz.[/alert-warning] [message title=”Centos Web Panelin MySQL Sürümünü 5.6.32’ye Yükseltmek İster Misin ?” title_color=”#ffffff” title_bg=”#1e73be” title_icon=”fa-thumbs-o-up” content_color=”#000000″ content_bg=”#ffffff” id=”1″]Centos Web Panelin 5.1 olarak gelen MySQL sürümünü 5.6.32 sürümüne yükseltmek istiyorsanız buraya tıklayınız.[/message]

Centos Web Panel MySQL Sürümünü Yükseltme

1.Adım: Veritabanı yedeği oluşturma

2.Adım:  MySQL’nin Remi repo yüklemesi.

3.Adım: MySQL güncelleme

4.Adım: MySQL servisini yeniden başlatıyoruz.

İsteğe Bağlı: Eğer yapmak istiyorsanız yeni bir MySQL Server yükleyin.
Adımları doğru ve eksiksiz yaptıysanız eğer Centos Web Paneli (CWP)‘nizin MySQL sürümü 5.5.51 sürümüne yükseltilmiş olacaktır.

MySQL sürümü yüksetildikten sonra panelinizde ufak kasılmalar olacaktır bu yüzden tüm sistemi tek tek yeniden başlatmanız ve 5 dakika boyunca da sunucunuzu kullanmamanız yararınıza olacaktır. Aşağıda ki listeye göre servislerinizi yeniden başlatınız.

  1. httpd (Apache ya da nginx server)
  2. ftp server
  3. exim
  4. mysql server

Bu listedekileri adım adım tek tek başlattığınızda ve bir süre beklediğinizde sunucunuz stabil bir şekilde çalışmaya devam edecektir. Eğer halen sunucunuzda kasılmalar devam ediyorsa sunucu özellikleriniz MySQL 5.5.51‘i kaldırmıyor diyebilirim.

Hatamız,eksiğimiz olduysa affola, iyi çalışmalar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir