Centos Web Panel’in MySQL Sürümünü 5.6’ya Yükseltme

Centos Web Panel’in MySQL Sürümünü 5.6’ya Yükseltme

Merhaba,

Daha önce ki yazımda Centos Web Panel’in MySQL Sürümünü 5.5’e Yükseltme‘yi anlatmıştım. Bu yazımda ise default olarak Centos Web Panelin 5.1 olarak gelen MySQL sürümünü 5.6.32 sürümüne yükseltmeyi anlatacağım…

[message title=”Önemli” title_color=”#ffffff” title_bg=”#dd3333″ title_icon=”fa-bullhorn” content_color=”#000000″ content_bg=”#ffffff” id=”1″]Bu işlemleri CentOS 6 x64 bit işletim sistemi yüklü olan, linux sunucuda test edilmiştir. Kullandığınız işletim sistemine göre adımlar ve komutlar değişecektir. Lütfen bu uyarıyı dikkate alarak işleme başlayınız.Yükseltmeye başlamadan önce lütfen yedeklerinizi alınız, yanlış bir işlem ya da hatalı bir işlem sonrasında sunucunuzu baştan kurmak zorunda kalabilirsiniz.[/message]

 

Centos Web Panel MySQL Sürümünü Yükseltme

1.Adım: Veritabanı yedeği oluşturma

2.Adım:  MySQL’nin Remi repo yüklemesi.

3.Adım: MySQL güncelleme

4.Adım: MySQL servisini yeniden başlatıyoruz.

İsteğe Bağlı: Eğer yapmak istiyorsanız yeni bir MySQL Server yükleyin.
Adımları doğru ve eksiksiz yaptıysanız eğer Centos Web Paneli (CWP)‘nizin MySQL sürümü 5.6.32 sürümüne yükseltilmiş olacaktır.

MySQL sürümü yüksetildikten sonra panelinizde ufak kasılmalar olacaktır bu yüzden tüm sistemi tek tek yeniden başlatmanız ve 5 dakika boyunca da sunucunuzu kullanmamanız yararınıza olacaktır. Aşağıda ki listeye göre servislerinizi yeniden başlatınız.

  1. httpd (Apache ya da nginx server)
  2. ftp server
  3. exim
  4. mysql server

Bu listedekileri adım adım tek tek başlattığınızda ve bir süre beklediğinizde sunucunuz stabil bir şekilde çalışmaya devam edecektir. Eğer halen sunucunuzda kasılmalar devam ediyorsa sunucu özellikleriniz MySQL 5.6.32‘yi kaldırmıyor diyebilirim.

Hatamız,eksiğimiz olduysa affola, iyi çalışmalar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir