Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası26 Eyl 2016

Centos’da TCP/IP Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Merhabalar,

Centos’u kurduğumuz zaman bazen TCP/IP yapılandırması eksik,hatalı hatta hiç ayarlanmamış olabiliyor. Bundan dolayı sunucularımızda internet bağlantısı sorunu yaşayabiliyoruz. Yakın bir zamanda bir  Centos sunucu kurduğumda yaşamıştım bu sorunu. Sorunun ağ yapılandırmasının bir parçası olan TCP/IP kısmının yapılandırılmamasından kaynaklı  olduğunu öğrendim ve bunun için çözüm arayışına başladım. Birçok bilgi buldum fakat birçoğu sorunumu çözmedi. En son yabancı bir kaynakta bulduğum ve benim sorunumu çözen bu bilgiyi sizlere paylaşıyorum, benim gibi bu tarz bir sorunu olanlara yardımcı olacaktır.

Centos’da TCP/IP Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Centos ethernet kartlarının yapılandırma bilgilerini /etc/sysconfig/network-scripts/dizininde saklar. İlgili dosyayı (hangi ethernet kartını ayarlayacaksanız) aşağıdaki şekilde düzenleyerek TCP/IP yapılandırmasını gerçekleştirebilirsiniz. Burada ptcfg-eth0 dosyası sistemdeki 1. ethernet kartını işaret etmektedir.

# CD /ETC/SYSCONFİG/NETWORK-SCRİPTS/
# Vİ PTFCFG-ETH0
DEVICE=ETH0
BOOTPROTO=STATİC
HWADDR=00:30:48:56:A6:2E
IPADDR=192.168.0.10
NETMASK=255.255.255.0
ONBOOT=YES
USERCTL=NO

Bu örnekte eth0 ethernet kartının IP adresi 192.168.0.10 olarak ayarlanmıştır. BOOTPROTOanahtarını dhcp olarak ayarlarsanız IP adresi ağdaki DHCP sunucusu tarafından otomatik olarak atanır. ONBOOT‘u yes yaptık bu sayede sistem boot edilirken eth0 da etkinleştirilecek. USERCTL ile root yetkisine sahip olmayan kullanıcıların eth0‘o konfigüre edememesini sağladık.

Bilgisayarın ağ adını ve varsayılan ağ geçidini ayarlamak için /etc/sysconfig/ dizininde yer alan network dosyasını aşağıdaki gibi açın.

# Vİ /ETC/SYSCONFİG/NETWORK

NETWORKING=YES
HOSTNAME=ELECTRON
GATEWAY=192.168.0.1

Buradaki NETWORKING anahtarı Linux’un ağ iletişim yeteneklerini (TCP/IP) devreye almasını söylüyor. HOSTNAME‘i ister domain olarak, bir domain’e sahip değilseniz uygun bir bilgisayar ismi verebilirsiniz. Bu dosyadaki GATEWAY değeri sistemin varsayılan ağ geçidini tanımlar. Dilerseniz ptcfg-eth0 dosyasında kullanarak da birden çok ağ geçidi tanımlayabilirsiniz.

Alan adlarını çözülebilmesi için de resolv.conf dosyasına DNS sunucu adreslerinin girilmesi yeterlidir.

# Vİ /ETC/RESOLV.CONF

NAMESERVER 8.8.8.8
NAMESERVER 8.8.4.4
NAMESERVER 208.67.222.222
NAMESERVER 208.67.220.220

Yeni ayarların geçerli olması için network servisini yeniden başlatın.

# SERVİCE NETWORK RESTART

Bu adımlarda dikkat etmeniz gerekenler Hostaname ve Nameserver kısımlarıdır. Eğer, Centos yüklü sunucunuzu bir masaüstü bilgisayar olarak kullanmak istiyorsanız ayarları yazıda anlattığım şekilde yapmanız yeterli olacaktır. Yok Centos sunucunuzu bir web sitesini çalıştırmak için kullanacaksınız Hostname kısmına sahip olduğunu domaini belirteceksiniz ve Nameserver kısmınıda sunucuza ait olan statik ip ile nameserverlarınızı belirteceksiniz. Bu yazımda sizlere Centos’da TCP/IP Yapılandırması Nasıl Yapılır ? sorusuna cevap vermeye ve internet bağlantı sorunu yaşayanlar içinde çözüm yolunu anlattım.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir