Centos’da TCP/IP Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Centos’da TCP/IP Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Merhabalar,

Centos’u kurduğumuz zaman bazen TCP/IP yapılandırması eksik,hatalı hatta hiç ayarlanmamış olabiliyor. Bundan dolayı sunucularımızda internet bağlantısı sorunu yaşayabiliyoruz. Yakın bir zamanda bir  Centos sunucu kurduğumda yaşamıştım bu sorunu. Sorunun ağ yapılandırmasının bir parçası olan TCP/IP kısmının yapılandırılmamasından kaynaklı  olduğunu öğrendim ve bunun için çözüm arayışına başladım. Birçok bilgi buldum fakat birçoğu sorunumu çözmedi. En son yabancı bir kaynakta bulduğum ve benim sorunumu çözen bu bilgiyi sizlere paylaşıyorum, benim gibi bu tarz bir sorunu olanlara yardımcı olacaktır.

Centos’da TCP/IP Yapılandırması Nasıl Yapılır ?

Centos ethernet kartlarının yapılandırma bilgilerini /etc/sysconfig/network-scripts/dizininde saklar. İlgili dosyayı (hangi ethernet kartını ayarlayacaksanız) aşağıdaki şekilde düzenleyerek TCP/IP yapılandırmasını gerçekleştirebilirsiniz. Burada ptcfg-eth0 dosyası sistemdeki 1. ethernet kartını işaret etmektedir.

Bu örnekte eth0 ethernet kartının IP adresi 192.168.0.10 olarak ayarlanmıştır. BOOTPROTOanahtarını dhcp olarak ayarlarsanız IP adresi ağdaki DHCP sunucusu tarafından otomatik olarak atanır. ONBOOT‘u yes yaptık bu sayede sistem boot edilirken eth0 da etkinleştirilecek. USERCTL ile root yetkisine sahip olmayan kullanıcıların eth0‘o konfigüre edememesini sağladık.

Bilgisayarın ağ adını ve varsayılan ağ geçidini ayarlamak için /etc/sysconfig/ dizininde yer alan network dosyasını aşağıdaki gibi açın.

Buradaki NETWORKING anahtarı Linux’un ağ iletişim yeteneklerini (TCP/IP) devreye almasını söylüyor. HOSTNAME‘i ister domain olarak, bir domain’e sahip değilseniz uygun bir bilgisayar ismi verebilirsiniz. Bu dosyadaki GATEWAY değeri sistemin varsayılan ağ geçidini tanımlar. Dilerseniz ptcfg-eth0 dosyasında kullanarak da birden çok ağ geçidi tanımlayabilirsiniz.

Alan adlarını çözülebilmesi için de resolv.conf dosyasına DNS sunucu adreslerinin girilmesi yeterlidir.

Yeni ayarların geçerli olması için network servisini yeniden başlatın.

Bu adımlarda dikkat etmeniz gerekenler Hostaname ve Nameserver kısımlarıdır. Eğer, Centos yüklü sunucunuzu bir masaüstü bilgisayar olarak kullanmak istiyorsanız ayarları yazıda anlattığım şekilde yapmanız yeterli olacaktır. Yok Centos sunucunuzu bir web sitesini çalıştırmak için kullanacaksınız Hostname kısmına sahip olduğunu domaini belirteceksiniz ve Nameserver kısmınıda sunucuza ait olan statik ip ile nameserverlarınızı belirteceksiniz. Bu yazımda sizlere Centos’da TCP/IP Yapılandırması Nasıl Yapılır ? sorusuna cevap vermeye ve internet bağlantı sorunu yaşayanlar içinde çözüm yolunu anlattım.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.

Bir önceki yazım olan .htaccess İle Yönlendirme Yöntemleri başlıklı yazımda .htaccess, .htaccess ile 301 Yönlendirmesi ve .htaccess ile 302 Yönlendirmesi hakkında bilgiler verilmektedir.