Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor!

Cloudflare ücretsiz olarak kullanıcılarının kullanımına sunduğu Accelerated Mobile Links özelliğine verdiği geliştirme desteğini 30 Nisan 2019’da bitireceğini duyurdu.

Dünya’nın en çok tercih edilen güvenlik ve CDN hizmeti olan Cloudflare, Google‘ın geliştirmekte olduğu AMP teknolojisine AML adında ki teknolojisiyle destek sağlıyordu. Cloudflare üzerinden sitesini yayınlayan kullanıcılar AMP sayfalarının daha hızlı ve güvenli açılması için Cloudflare’nin AML özelliğini kullanmaktaydı.

Accelerated Mobile Links Desteği 30 Nisan’da Bitiyor!

Cloudflare kullanıcılarına bu özelliğin artık geliştirilmeyeceğini, 30 Nisan’a kadar aktif olacağını ancak 30 Nisan’dan sonra yeni geliştirdikleri özelliği devreye alacaklarını bildirdi.

Cloudflare yaptığı açıklamada birçok internet sitesi sahibi ve Cloudflare kullanıcısından aldıkları geri bildirim neticesinde kullanıcılar sitelerinin başında google.com/amp/ ibaresini görülmesini istemediği sonucu ortaya çıkmış. Sadece bu ibarenin çıkması değil site analizlerinde sorun çıkması eksik veya yanlış veriler alınmasından dolayı bu şekilde bir yönlendirmenin olmaması kararlaştırılmış.

Mobil cihazınızı kullanarak Google’da arama yapın ve AMP kullanan bir siteye girdiğinizde direkt siteye yönlendirmek yerine Google üzerinden görüntüleme yapılıyor ve kullanıcı Google’da gezindiğini, Google’ın bir sayfasını açtığını zannediyor. Özellikle kurumsal firmalar bunun prestij açısından kötü göründüğü söyleniyor.

Ayrıca, Google Analitik gibi analiz siteleri de kullanıcı direkt siteye giriş yapmadığı için gelen mobil kullanıcıları da eksik ve yanlış analiz etmekte. Cloudflare’de kullanıcılarından gelen bu geri bildirimleri dikkate alarak bu özelliğini devre dışı bırakarak daha gelişmiş bir özelliği geliştirmeye başladıklarını açıkladı.

Google AMP Yönlendirmesi

Google Mobil Arama - AMP Yönlendirme
Google Mobil Arama – AMP Yönlendirme

Yukarıda ki görsel’de benim kişisel blog sitemi görüyorsunuz. Google üzerinden bir mobil arama gerçekleştirdim ve kendi kişisel siteme tıkladım. Google direkt olarak benim sitemi açmak yerine kendisi üzerinden sitemi açtı ve kullanıcıyı benim siteme yönlendirmedi.

Yukarıda kırmızı çerçeve ile belirttiğim yere dikkat edin. Mobil tarayıcının adres satırında normalde benim sitemin yazması gerekirken google.com yazmakta ve benim site adresim alt kısımda bir ayrı siteymiş gibi gri renkte bir alanda gösteriliyor.

İşte, Cloudflare kullanıcılarından aldığı geri bildirimlerin çoğu bu olaydan kaynaklanıyor ve bunun önüne geçebilmek için Google’ın değil kendi teknolojilerini geliştirerek yeni bir özellik oluşturuyorlar.

Cloudflare Accelerated Mobile Links
Cloudflare Accelerated Mobile Links

Accelerated Mobile Links (AML) olarak adlandırılan bu özelliği 30 Nisan 2019 tarihine kadar kullanabilirsiniz ancak 30 Nisan’dan sonra artık bu özellik aktif olmayacak ve yerine yenisi gelinceye kadar CF üzerinde çalışan internet sitelerinizin mobil yönlendirmelerini manuel olarak kendimiz yapmak zorunda kalacağız.

Cloudflare’nin yeni amp özelliğinin gelişimine katkı sunmak ve geliştirmelerden haberdar olmak için; https://cfl.re/webpackaging bu adresteki formu doldurmanız yeterlidir.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
 • Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

  Toplumsal Hezeyan – 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri

  31 Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı günler kaldı ve bu yerel seçim diğer yerel seçimlerinden çok farklı bir seçim oluyor. Bu seçimde il, ilçe belediye başkanları, mahalle muhtarları ve il meclis üyeleri seçilecek. Her genel seçimden sonra yaptığımız gibi normal bir seçim aslında ama hükumet partisi öyle bir seçim atmosferi,…
 • WordPress 5.0 Sürümü “Bebo” Yayınlandı! Neler Değişti?

  WordPress 5.0 Sürümü “Bebo” Yayınlandı! Neler Değişti?

  Yaklaşık birkaç gün önce Wordpress'in yeni sürümü olan 5.0 sürümü yayınlandı ve beraberinde birçok yeniliği getirdi. Wordpress önemli sürüm güncellemelerin de önemli kişilerin isimlerini vererek yayınlamaktadır. Bu sürümün ismi de Jazz sanatçısı Bebo Valdés'den aldı. Bu sayede Wordpress 5.0 sürümünün ismi "Bebo" oldu. https://youtu.be/72xdCU__XCk Wordpress 5.0 Sürümü "Bebo" Yayınlandı! Neler…
 • TLS Nedir? Ne İşe Yarar? TLS ve SSL Arasındaki Farklar Neler?

  TLS Nedir? Ne İşe Yarar? TLS ve SSL Arasındaki Farklar Neler?

  İlk bilgisayarlar yapıldığında "İnternet" kavramı daha doğmamıştı. Hatta öyle ki iki bilgisayarın birbiriyle iletişim kurmasına bile imkansız gözüyle bakılıyordu. İki bilgisayarın birbiriyle iletişim kurması gerektiği fikri ortaya çıktığında, o dönemin teknoloji devleri ARPANET adı verilen bir protokol geliştirildi daha doğrusu bir proje başlatıldı ve bu projenin temel amacı iki bilgisayarın birbiriyle…
Cloudflare Accelerated Mobile Links Desteğini Bitiriyor! için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor