Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
CSS Dersleri 4: Arkaplan (Background) Özellikleri

CSS Dersleri 4: Arkaplan (Background) Özellikleri

CSS Dersleri 4: Arkaplan (Background) Özellikleri

Merhabalar,

CSS derslerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Daha önce ki dersimiz olan CSS Dersleri 3: Renklerin Kullanımı adlı dersimizde CSS’de renkleri nasıl kullanacağımızı öğrenmiştik. Bu dersimizde ise  HTML nesnelerine arkaplan rengi vermek, arkaplan resmi eklemek gibi CSS’in temel yapılarından olan  Arkaplan (Background) özelliklerini kullanmayı göstereceğim.

Daha önce ki CSS Dersleri:

 1. CSS Dersleri 1:  CSS Nedir ?
 2. CSS Dersleri 2: Söz Dizim Kuralları ve Seçiciler
 3. CSS Dersleri 3: Renklerin Kullanımı

Gel gelelim asıl konumuz olan Arkaplan (Background) olayına. Arkaplan içeriği ön plana çıkarmak için önemli ve kullanımı bir o kadar dikkat isteyen bir özelliktir.Uygun olmayan bir arkaplan seçimi içeriğinizi değersizleştirir.Yazı varsa yazıları okunmaz eder, kullanıcılarınızın dikkatini içerikten çok başka taraflara çeker, önemli noktaların göz ardı edilmesine sebep olur.

CSS Arkaplan (Background) Özellikleri

CSS Arkaplan (Background) Özellikleri, bir HTML belgesinde elementler için arkaplan da değişik efektler oluşturmaya yarar.Örnek olarak bir elementin arkaplan rengini değiştirmek ya da arkaplanına bir resim yerleştirmek için background özellikleri kullanılır.
CSS de tanımlı 5 tane arka plan özelliği bulunmaktadır. Bunlar;

 1. background-color
 2. background-image
 3. background-repeat
 4. background-attachment
 5. background-position

Verdiğim bu özellikleri tek tek sizlere açıklayacağım.

Background-Color (Arkaplana Renk Verme) Özelliği

HTML’de oluşturduğunuz herhangi bir elementin arkaplan rengi default olarak saydam olarak gelir.  İstediğiniz ya da diğer elementlerden ayırt edilmesini istediğinizi bir html elementine arkaplan rengi verebilirsiniz. Bunun içinde kullanacağımız CSS özelliği background-color: özelliğidir.

Örnek Kullanımı:

[syntax type=”css”]
div {
background-color: #00de34;
}
[/syntax]

Özellik isminden sonra CSS de geçerli renk bildirim yöntemlerin biri kullanabilirsiniz.CSS de renk kullanma yöntemlerini CSS Dersleri 3: Renklerin Kullanımı yazısında bulabilirsiniz.

Background-image (Arkaplana Resim Ekleme) Özelliği

İstediğiniz bir html elementine arkaplan rengi değilde bir resim eklemek isteyebilirsiniz. Bunun içinde kullanacağınız CSS özelliği background-image: özelliğidir.

Örnek Kullanımı:

[syntax type=”css”]
div {
background-image: url(‘resimyolu’);
}
[/syntax] [well]Not:  Background-image özelliği varsayılan olarak tekrarlama özelliğine sahiptir.Yani  element, resmin boyutundan büyük ise, resim otomatik olarak elementi kaplayacak şekilde yatay ve dikeyde kendini tekrarlar.Element içerisinde ki  boş alanları doldurur.[/well]

Background-repeat  (Arkaplanda Eklenen Resimi Tekrarlama) Özelliği

Yukarıda da açıkladığım gibi arkaplan resimleri varsayılan olarak tekrarlama özelliğine sahiptir.Bu özelliği kaldırmak yada sadece dikey veya yatay da tekrarlama vermek için background-repeat özelliği kullanılır.
Örnek Kullanımı:

[syntax type=”css”]
div {
background-image: url(‘resimyolu’);
background-repeat: x-repeat; /*arkaplan resmimizi yatay yönde sürekli tekrarlıyoruz.*/
}
[/syntax]

Background-Repeat özelliği bir takım değerler almaktadır. Örnekte gördüğünüz gibi bir değer almış x-repeat diye. Bu resmi yatay yönde tekrarlamasını sağlıyor. Bunun gibi 3 tane alabileceği değer mevcuttur. Bunlar :

 1. no-repeat; Bu değer resmin tekrarlanmamasını sağlar. Yani,tekrarlama özelliğini kapatır.
 2. x-repeat; Az önce söylediğim gibi belirtilen resmi yatay yönde olmak üzere atandığı HTML elementinin arkaplanını kaplayacak şekilde resmi tekrarlatır.
 3. repeat-y; Bu özellik ise bir üstteki özelliğin aksine dikey olarak resmi tekrarlatır.

Background-position (Arkaplan Resminin Pozisyonunu Ayarlama) Özelliği

Bir elementin arkaplanına görüntü eklediğimiz de resim varsayılan olarak elementin sol üst köşesine dayalı olarak başlar.Resmin pozisyonu değiştirmek için background-position özelliği kullanılır.

Örnek Kullanım:

[syntax type=”css”]
div {
background-position: right top;
}
[/syntax] [well]Not: Görüntünün pozisyonu belirlemek için yukarıda örnekte yaptığımız gibi top,right,left ,center gibi ingilizce yön isimleri değer olarak kullanılır.İlk değer yatay konum, ikinci değer dikey konumu belirler.[/well] [well]Not 2: Ayrıca sayısal olarak % değerleri de verilebilir.Mesela yukarıda örnek oluşturduğumuz right top pozisyonu sayısal olarak 0% 0% değerine karışılık gelir.left ve bottom değeri ise 100% 100% değerine karşılık gelir.[/well]

Background-attachment (Arkaplan Resmini Sabitleme) Özelliği

Arkaplan görüntüsünü sayfaya sabitlemek için background-attachment özelliği kullanılır.Normalde eklenen arkaplan resmi sayfa aşağı yukarı kaydırıldığında hareket etmez.Fakat bu özelliğe fixed değeri verdiğimiz de görüntü sayfaya yapışacak ve sayfa aşağı-yukarı hareket ettiğini de resim de hareket edecektir.
Örnek Kullanımı:

[syntax type=”css”]
div {
background-attachment: fixed;
}
[/syntax]

Yukarıda açıkladığımız bütün özellikleri tek bir background özelliği içerisinde tek satır da oluşturabiliriz.

Örnek Kullanım:

[syntax type=”css”]
div {
background: #00de34 url(‘resimyolu’) no-repeat right top fixed;
}
[/syntax]

Bir CSS dersimizin daha sonuna geldik. CSS Arkaplan (Background) Özellikleri içerikli dersimiz de  hangi sorularınıza cevap verdik birde ona bakalım.

 • Arkaplana nasıl renk veririz? (background-color)
 • Arkaplana nasıl resim (görüntü-imaj) ekleriz? (background-image)
 • Arkaplan resmini nasıl konumlandırırız? (background-position)
 • Arkaplan resmini nasıl sabitleriz. (background-attachment)
 • Arkaplan resminin tekrarlamasını nasıl sağlarız? (background-repeat)
 • Background özelliği nasıl kullanılır? (background)

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Sık Kullanılan CSS Ölçü Birimleri

  Sık Kullanılan CSS Ölçü Birimleri

  Yaklaşık 2 hafta önce bir start-up projesinde front end developer olarak işe başladım. Bu başladığım yeni proje tamamen özel yazılmış bir yazılım olduğu için tasarım yapısını, kodlama yapısını çözmem zamanımı aldı. Bir web arayüzü geliştiricisi için CSS'de ki "px" değeri can damarıdır tasarımın. Oluşturulmuş bir yapıyı alıp, ete kemiğe büründüren…
 • CSS Dersleri 10: CSS’de Font Özellikleri ve Kullanımı

  CSS Dersleri 10: CSS’de Font Özellikleri ve Kullanımı

  Selamlar, Daha önce ki CSS ders yazımda CSS'in text özelliğini, yazı özelliğini anlatmıştım. Önceki dersimizde yazılara biçim vermiştik, işte üstü çizili,altı çizili gibi bir takım text özellikleri anlatmıştım. Bu yazımda ise CSS'de Font Özellikleri ve Kullanımı anlatacağım. Daha önce ki css derslerim için buraya tıklayınız. CSS, font özellikleri metinlerin yazı tipi,kalınlık,boyut gibi…
 • CSS Dersleri 9: CSS’de Text (Metin) Özellikleri

  CSS Dersleri 9: CSS’de Text (Metin) Özellikleri

  Selamlar, Daha önce ki CSS yazımda sizlere width ve height değerlerinin kullanımını göstermiştim. Bu yazımda ise CSS'de Text (Metin) Özellikleri konusunu anlatacağım. Yazı olmadan bir website olmaz arkadaşlar, yazılar websitelerin yapı taşlarından bir tanesi ama önemli olan bir yapı taşıdır. Bu yüzden websitelerimizi hazırlerken dikkat etmemiz gereken husus text (metin)'lerdir.…
CSS Dersleri 4: Arkaplan (Background) Özellikleri için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.