Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

Bu blog yazımda dünyanın en çok tercih edilen, ücretsiz ve açık kaynak kodlu oldukça stabil, hızlı ve çeşitli modüller ile desteklenebilen veri tabanı sunucusu olan MariaDB‘yi Debian 9 işletim sistemine nasıl kuracağınızı göstereceğim.

MariaDB, oldukça hızlı, kararlı ve ölçeklenebilir bir MySQL veritabanı sunucusunun geliştirilmiş,eskiye dönük yazılımlarla tam uyumlu çalışabilen, drop-in yapısında bir veritabanı sunucusudur. Şuan görüntülemekte olduğunuz kişisel blog sitemin veritabanı MariaDB’dir. MariaDB üzerinden sizlere yayın yapmaktayım.

MariaDB ile MySQL arasındaki farkları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Debian 9’a MariaDB 10.1 Nasıl Kurulur?

Gerekli süre: 1 saat ve 30 dakika.

Debian 9 yüklü sunucunuza adım adım MariaDB’yi kurup,gerekli ayarlamaları sırasıyla yapacağız.

 1. SSH Bağlantısı ile Sunucu Bağlanmak

  SSH bağlantısı kurarak sunucumuza bağlantı kuracağız. Bunun için puTTy adlı yardımcı programı kullanabilirsiniz.

 2. Debian 9 İçin Gerekli Olan Paketleri Güncellemek

  MariaDB’nin kurulumu için gerekli olan Debian 9 sunucu paketlerinin güncel versiyonlarını yüklemek ve sunucumuzda çalışır konuma getireceğiz.

 3. MariaDB 10.1 Kurulumu

  MariaDB’nin Debian 9 sunucusu için en stabil sürümü olan 10.1 sürümünü kurulum aşamasını gerçekleştireceğiz.

Adım 1 – SSH Bağlantısı ile Debian 9 Sunucusuna Bağlanmak

Aşağıda ki kodu consol ekranına girerek SSH oturumunuzu başlatın. IP_Adresi yazan kısıma sunucunuzun ip adresini giriyorsunuz. Port_numarası yazan kısıma ise VPS/VDS sunucunuzun bağlantı portunu giriyorsunuz.

ssh [email protected]_Adresi -p Port_numarası

Sunucumuza bağlantıyı sağladık ise 2.adıma geçiş yapabilirsiniz.

Adım 2 – Debian 9 İçin Gerekli Olan Paketleri Güncellemek & Yüklemek

Debian 9 sürümünde MariaDB 10.1 kurulum paketi hazır olarak gelmekte, sunucunuz da MariaDB için gerekli paketler mevcut ancak güncel olmayabilir bundan dolayı sunucumuzda hem MariaDB’yi hemde diğer paketleri güncelleyerek stabil çalışan bir Debian 9 sunucusuna sahip olacağız. Aşağıda ki kodu consol ekranına girip, çalıştırıyoruz.

sudo apt update

Güncelleme gerekli paketler var ise yukarıda ki komut otomatik o paketleri güncelleyecek ve yeni sürümlerini sunucunuza kuracaktır. Bu aşamadan sonra 3.adıma geçiş yapabilirsiniz.

Adım 3 – MariaDB 10.1 Kurulumu & Ayarları

MariaDB 10.1 sunucumuzda hali hazırda yüklü olarak geldiğini söylemiş ancak kurulu değildir. Sadece kurulum dosyası sunucuda hazırda bekliyor demektir bu. Şimdi yapacağımız işlem ise bu kurulum paketini çalıştırmak ve MariaDB 10.1‘i kurmak. Aşağıda ki komut satırını consol ekranından girerek kurulumu başlatabilirsiniz.

sudo apt install mariadb-server

Bu komut, sunucunuza MariaDB’yi kuracaktır ancak sizden herhangi bir veritabanı kullanıcısı adı veya şifresi istemeyecektir. Bu yüzden bu aşama MariaDB’nin güvensiz kalacağı anlamına gelmektedir, gerekli güvenlik ayarlarını bir sonra ki aşamada gerçekleştireceğiz.

Adım 3/1 – MariaDB Ayarlarının Yapılandırılması

Temiz kurulumu yapılmış bir veritabanı sunucusu için temel düzeyde bir güvenlik paketini kurmak için aşağıda ki komutu çalıştırmanız yeterlidir. Bu komut, standart olarak veritabanınızın güvenliğini sağlayacaktır.

sudo mysql_secure_installation

Bu komut çalıştırdıktan sonra MariaDB için bir takım güvenlik ayarlarınızı yapılandırmak için birçok adımdan oluşan bir güvenlik ayarları kurulumuna geçiş yapacaksınız ve sizden sırayla bu bilgileri girmenizi isteyecektir. İlk adım sizden root kullanıcısı için bir veritabanı şifresi belirlemeniz olacaktır bu aşamada “none/ hiçbiri” seçeneğini seçerek “Enter” tuşuna basarak işleme devam ediyorsunuz.

Bu işlemi geçtikten sonra sizden bir kez daha şifre belirlemeniz istenecektir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta şu; Debian’da, MariaDB’nin kök hesap bilgileri sunucunuza bağlıdır bu yüzden kimlik doğrulama aşamasında bu bilgileri değiştirmememiz gerekiyor aksi takdirde bilgiler birbiriyle uyuşmayacağı için MariaDB çalışmaz hale gelecektir. İkinci seçenekte ise uygulacağımız yol, karşımıza çıkan seçeneğe “N” yanıtı vermek ve “Enter” tuşuna basarak bir sonra ki adıma geçiş yapmak.

Bu aşamadan sonra gelen tüm sorulara “Y” yanıtını verip, “Enter” diyerek bütün aşamaları sırasıyla tamamlıyoruz. Yaptığımız bu işlemler daha önce Debian 9’da standart olarak kurulu gelen MariaDB veritabanlarını, kullanıcı hesaplarını silecek ve yukarıda ki ilk iki aşamada oluşturduğumuz yeni yapıyı kayıt edecektir. Böylelikle daha temiz ve güvenli bir MariaDB’ye sahip olmuş olduk.

Adım 3/2 (İsteğe Bağlı) – Kullanıcı Kimlik Doğrulamasını ve Ayrıcalıkları Ayarlama

Debian 9’da MariaDB için kullanıcı kimlik doğrulamasını yapmak için standart olarak unix_socket yapısını kullanmaktadır, bu yapı sayesinde ekstra bir tanımlama gerekmeden kullanıcı kimlik doğrulamasını gerçekleştirebilirsiniz ancak bazı durumlarda üçüncü taraf veritabanı yazılımlarını kullanmak gerektiğinde örneğin phpMyAdmin bu standart kullanım sorun yaratabilmektedir.

Bir yetkilendirme sorunu yaşamamak için root hesabının yetkilerine ve ayrıcalıklarına sahip yeni bir hesap oluşturarak MariaDB’nin kimlik doğrulama işlemlerini bu hesap üzerinden yapmasını sağlayacağız, bu sayede rutin olarak root hesabından yaptığımız tüm işlemlere MariaDB’yi etkilemeyecektir.

Eğer, root hesabını kullanacak olsaydık, bunun için düzenlememiz gereken dosya /etc/mysql/debian.cnf dosyası olacaktı ancak bu dosya sunucuda yapılan her güncelleme, eklenen her yeni eklentilerin vs izin & yetkileri değiştirebileceğinden MariaDB’nin kimlik doğrulama yapısı bozulacaktı. Bunun önüne geçebilmek için root yetkisine sahip başka bir admin hesabı oluşturacağız. Bunun için konsol ekranına aşağıda ki komutu girin;

sudo mysql

Bu komutu girdikten sonra artık yeni bir root hesabına benzer, yetkilerine sahip ancak sadece MariaDB için kullanacağımız bir hesap oluşturabileceğiz. Aşağıda ki komut satırında düzenlenmesi gereken yerleri düzenleyip, kayıt ediyoruz.

[MariaDB [(none)]> GRANT ALL ON *.* TO 'admin'@'localhost' IDENTIFIED BY 'password' WITH GRANT OPTION;

password yazan kısıma şifrenizi belirleyip kayıt ediyorsunuz daha sonra aşağıda ki komutu çalıştırıyorsunuz.

[MariaDB [(none)]> FLUSH PRIVILEGES;

Bu komut sayesinde mevcut hesabın kullanılabilir olduğunu ve ayrıcalıklarından emin olmak için oturumu test ediyoruz. Daha sonra bir sorunla karşılaşmadıysak aşağıda ki komutu girerek oturumu sonlandıracağız.

[MariaDB [(none)]> exit

Bütün bu işlemlerin sonunda artık MariaDB’yi test edebiliriz.

MariaDB’nin Çalışıp/Çalışmadığını Test Etme Aşaması

Bunun için aşağıda ki komutu girmeniz yeterlidir.

sudo systemctl status mariadb

Yukarıda ki komutu girdikten sonra konsol ekranında aşağıda ki çıktıya benzer bir çıktı alacaksınız.

● mariadb.service - MariaDB database server
  Loaded: loaded (/lib/systemd/system/mariadb.service; enabled; vendor preset: enabled)
  Active: active (running) since Tue 2019-03-04 16:22:47 UTC; 2h 35min ago
 Process: 15596 ExecStartPost=/bin/sh -c systemctl unset-environment _WSREP_START_POSIT
 Process: 15594 ExecStartPost=/etc/mysql/debian-start (code=exited, status=0/SUCCESS)
 Process: 15478 ExecStartPre=/bin/sh -c [ ! -e /usr/bin/galera_recovery ] && VAR= ||  
 Process: 15474 ExecStartPre=/bin/sh -c systemctl unset-environment _WSREP_START_POSITI
 Process: 15471 ExecStartPre=/usr/bin/install -m 755 -o mysql -g root -d /var/run/mysql
 Main PID: 15567 (mysqld)
  Status: "Taking your SQL requests now..."
  Tasks: 27 (limit: 4915)
  CGroup: /system.slice/mariadb.service
      └─15567 /usr/sbin/mysqld

Mar 04 16:22:45 deb-mysql1 systemd[1]: Starting MariaDB database server...
Mar 04 16:22:46 deb-mysql1 mysqld[15567]: 2019-03-04 16:22:46 140183374869056 [Note] /usr/sbin/mysqld (mysqld 10.1.26-MariaDB-0+deb9u1) starting as process 15567 ...
Mar 04 16:22:47 deb-mysql1 systemd[1]: Started MariaDB database server.

Sizin konsol ekranınızda ki çıktıda yukarıda ki çıktıda yer alan Active: active (running) satırı yazmıyorsa MariaDB çalışmıyor demektir. Merak etmeyin, tek satırlık bir komut ile çalışır hale getirebilirsiniz.

MariaDB aktif değil ise aşağıda ki komutu girin:

sudo systemctl start mariadb

Son bir adım daha kaldı, oluşturduğumuz yeni kullanıcı hesabının veritabanı ile iletişime geçip geçmediğini anlamak için bir kontrol daha gerçekleştireceğiz. Bunun için konsol ekranına aşağıda ki komutu girin:

sudo mysqladmin version

Bu komutu girdikten sonra aşağıda ki çıktıya benzer bir çıktı almanız gerekiyor.

mysqladmin Ver 9.1 Distrib 10.1.26-MariaDB, for debian-linux-gnu on x86_64
Copyright (c) 2000, 2017, Oracle, MariaDB Corporation Ab and others.

Server version   10.1.26-MariaDB-0+deb9u1
Protocol version  10
Connection   Localhost via UNIX socket
UNIX socket   /var/run/mysqld/mysqld.sock
Uptime:     2 hours 44 min 46 sec

Threads: 1 Questions: 36 Slow queries: 0 Opens: 21 Flush tables: 1 Open tables: 15 Queries per second avg: 0.003

Tebrikler

Artık Debian 9 tabanlı sunucunuzda kurulu temel bir MariaDB kurulumuna sahipsiniz.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Sanal Sunucu Nedir? Nasıl Satın Alınır?

  Sanal Sunucu Nedir? Nasıl Satın Alınır?

  Hosting sektörünün son zamanlarda vazgeçilmez teknolojilerinden biri olan sanal sunucu teknolojisi birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu sunucu modellerinin çok fazla tercih edilmesinin en önemli sebebi kullanıcının isteklerine anlık olarak yanıt vererek istenen noktadan sınırsız bağlantı avantajı sağlıyor olmasıdır diyebiliriz.  Sanal Sunucu Nedir? Nasıl Satın Alınır? Herhangi bir kullanıcının kiralamış…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  PHP Out of Memory Hatası Nasıl Çözülür?

  Son günlerde Wordpress ve Wordpress eklentilerine gelen güncellemeler sonucunda kişisel blog sayfamın hata kayıtları günlüğünde çok fazla bu hatayı görmemden ötürü araştırma yaptım ve araştırmam sonucunda bulduğum çözümü uyguladım ve sorunum ortadan kalktı. FTP kök dizininde eğer sitenizde bir teknik sorun var ise bunun kayıtlarının tutulduğu bir error_log dosyası mevcuttur.…
Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor