Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Devir Bulut (Cloud) Sunucu Devri

Devir Bulut (Cloud) Sunucu Devri

Uzun zamandır bu konu ile ilgili bir yazı yazmak istiyordum ancak vakit bulamamıştım. Başlıktan anladığınız gibi yazıdan bulut teknolojisinden bahsedeceğim ve neden devrin bulut (cloud) sunucu devri olduğundan bahsedeceğim.

Günümüzde insanların ihtiyaçlarını karşılamak adına teknolojide sürekli bir yenilik ve gelişme durumu var. Daha önceleri çok değil bundan 15 yıl öncesine kadar fiziksel sunucular insanların ihtiyaçlarını karşılıyordu ancak giderek artan teknolojik yenilikler, teknolojiye olan ihtiyaç ve kullanım oranın artmasından dolayı artık İnternet dünyasının fiziksel sunucuları yeterli gelmemeye başladı. Ortaya çıkan yeni bir teknoloji  her zaman bir sorunu gidermek için ortaya çıkmıştır.Bulut teknolojisinin ortaya çıkmasının sebebi de budur diyebiliriz.

Bundan yaklaşık 15 yıl önce İnternet’i 1,5 milyar insan kullanıyordu ve İnternet dünyasında 3 milyar yerli ve yabancı İnternet sitesi var idi. Şimdi ise bu rakam iki katlanmış ve artık 3,5 milyar insan İnternet kullanıyor ve neredeyse dünya nüfusundan fazla İnternet siteleri mevcut. Peki, bu kadar büyük bir dünyayı fiziksel sunucular kaldırabilir mi? Ya da fiziksel sunucular bu kadar insanın istediğine yetişebilir miydi ? Cevap hayır olmuş ki teknolojiye yön veren insanlar bulut teknolojisi adını verdikleri bir teknolojik alt yapıyı geliştirmişler. Yazının başından beridir bahsettiğim bu fiziksel ve bulut ne ola ki ? diyenler için gelin bulut sunucu ve fiziksel sunucunun ne olduğundan bahsedelim. Tam onlara geçmeden önce bir küçük not sıkıştırayım araya. Bulut teknolojisi çok farklı bir şeydir. Benim bahsedeceğim konu ise bulut teknolojisinin içerisinde yer alan ve onunla birlikte ortaya çıkmış, İnternet sektörüne önemli katkıları olan ve olmaya devam eden bulut (cloud) sunucu teknolojisinden bahsedeceğim bizi ilgilendiren kısım bu çünkü.

Bulut (Cloud) Teknolojisi Nedir ?

Bulut (Cloud) Teknolojisi Nedir ?
Bulut (Cloud) Teknolojisi Nedir ?

Bulut teknolojisi en basit şekilde anlatmam gerekirse fiziksel sunuculara kıyasla manuel olarak kurulum gerektirmeyen, web tabanlı uygulamalar ile kullanımı kolaylaşan bir online veri depolama hizmetidir. İnternet üzerinde barındırdığımız bir çok uygulamanın verilerini sanal bir makine üzerine yeni herkesçe bilinen adıyla bulutta saklanması ile bağlı olduğumuz herhangi bir cihazda nerede olursak olalım verilerimize ulaşabildiğimiz hizmetlerin tümüne bulut teknolojisi (cloud) adı veriliyor.

Bulut (Cloud) Sunucu Nedir ?

Bulut (Cloud) Sunucu Nedir ?
Bulut (Cloud) Sunucu Nedir ?

Yukarıda bahsettiklerim bulut teknolojisinin genel tanımıydı. Her teknolojide olduğu gibi bulut teknolojisininde altında gelişen teknolojiler mevcut bu teknolojilerden birisi olan bulut (cloud) sunucu’dan bahsedeceğim.

Bulut (Cloud) Sunucu, birden fazla sunucunun birbirine bağlanmasıyla oluşan bir servistir. Birden fazla sunucudan oluşmasına rağmen sunucuların hepsi birbirinden bağımsız olarak çalışır ve çalışma sırasında bu sunucular birbirlerine hiçbir şekilde etki etmezler. Kullanıcının isteğine göre otomatik olarak sunucu özelliklerini yükseltebilir ya da düşürebilirsiniz. Böylelikle kullanımı ve yönetimi oldukça kolay, hızlı ve ucuz olan bir çeşit Web Server teknolojisidir.

Neden Devir Bulut (Cloud) Sunucu Devri ?

Bu soruyu tam olarak anlayabilmeniz için fiziksel vps ve vds sunucu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Google amcaya sorarak fiziksel vps ve vds hakkında çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Aranızda tembel insanlar var ise buradan bilgi sahibi olabilirler.  Fakat ben yine aradı ki farkı anlamadım yani neden bulut sunucu? diğerlerinden farkı nedir diyenler ve kafası karışmış olanlar için aşağıda fiziksel sunucu ile bulutu sunucu arasında ki farkları madde madde sıraladım.

Fiziksel Sunucu İle Bulut (Cloud) Sunucu Arasında ki Farklar

 1. Aralarında ki en büyük fark fiziksel sunucuların sistem özelliklerini değiştirmek için manuel olarak el ile değişim yapmak gerekiyor. Yani, fiziksel sunucunun ram kapasitesi yeterli değilse bunu yükseltmek için manuel işlem yapmak gerekiyor. Bulut sunucuda ise birden fazla sunucuya bağlı olduğundan bir sunucunun sistem gereksinimleri yeterli gelmediğinden boşta olan, kullanılmayan sunucudan otomatik olarak gereken sistem gereksinimi karşılanır ve kullanıcı bunun farkında dahi olmadan, kesinti yaşamadan sunucusunu kullanmaya devam edebilir.
 2. İlk maddede fiziksel sunucular için sistem gereksinimlerinin manuel olarak değiştirilmesi gerektiğini söyledim bunu yapabilmek içinde bir çalışana ihtiyaç duyulmakta buda firmalar açısından ekstra bir yük ve maddi harcama demektir. Bulut sunucularda böyle bir elemana ihtiyaç kalmıyor, kurulan yazılım ile kolayca tek bir elden hatta sunucuyu kullanan kullanıcı kendisi sistem özelliklerini otomatik değiştirebiliyor.
 3. Bulut sunucularda istenilen bir veri (data) diğer bir sunucuya ya da kullanıcıya fiber internet hızıyla çok hızlı bir şekilde iletilebilir ancak fiziksel sunucuda sunucunun ağ altyapısı ve kullanıcının ağ alt yapısına doğru orantılı olarak bulut sunucuya oranla daha yavaş iletim sağlanır. (Yapılan bir test araştırmasına göre fiziksel bir sunucudan 1 GB’lık bir dosya indirmek 12 dakika sürer iken bulut tabanlı bir sunucudan aynı dosyayı 1 dakika 50 sn sürmektedir. )
 4. Fiziksel sunucularda ücreti hemen ödemeniz gerekir ve genelikle aylık olarak ücret alınır. Sunucudan memnun kalmadığınız takdirde iade işlemleri oldukça zahmetli olacaktır. Bulut sunucuda ise kullandığın kadar ödeme yaparsın ve memnun kalmadıysanız anında iptal edebilir ve hemen yeniden bir sunucu kurabilirsiniz. Genelikle bulut sunucular saatlik olarak ücretlendirilmektedir ve kullandığınız kadarını ödersiniz.

Bu yazdıklarımı okuduktan sonra kafanız biraz dağılmış olabilir. Sorun değil hemen toparlarız.

Türkiye’de Bulut Sunucu Hizmeti Var Mı ?

Şuan ülkemizde sunucu barındırma alanında hizmet veren firmalar yavaş yavaş da olsa bu teknolojiye geçiş yapıyor ancak bu geçiş yeterli değil kaldı ki Dünya artık bulut teknolojisinin bile yeterli gelmediğini düşünüyor ve yenisini oluşturmak için çalışıyor ve biz hala ülke olarak bu altyapıya yeni geçiş yapıyoruz.

Ülkemizde, Dünya’da olduğu gibi bulut sunucu hizmeti sağlayan firma yok gibi ya da var ise ben rastlamamışımdır. Ancak,Dünya’da bulut sunucu hizmeti sağlayan ve hepinizin bildiği ya da bir şekilde duyup,gördüğü DigitalOcean işte bu bulut sunucu teknolojisinin bir örneğidir.

Şuan bulunduğunuz bu kişisel blog sitem Vultr firmasına ait bulut sunucuda barınmakta ve tamamen sunucunun kurulumunu kendim yaptım, yönetimini kendim yapıyorum. Şuana kadar ne hız konusunda sıkıntı yaşadım ne de diğer konularda. Bu kaliteyi tatdıktan sonra web hosting kullanasım gelmiyor. Sizlere tavsiyem bir an önce bu teknolojiye sitenizin alt yapısını hazırlamak ve geçiş yapmanızdır. Aksi takdirde geç kalacaksınız ve daha sonra bu teknolojiye geçmeniz çok sıkıntılı ve sorunlu olacaktır. Şimdiden yerinizi alın ve bu teknolojiyle birlikte sizde gelişin, geliştirin.

 Yazı Etiketleri

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
Devir Bulut (Cloud) Sunucu Devri için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 1 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  burak Ziyaretçi

  paylaşımlı hosting kullanımı artık yeni başlayan acemi webmasterlar için veya sunucu yönetimi konusuna yoğunlaşamayacak kişiler için öneririm bunların dışında kalanlar kesinlikle kendi suncuularını kurup,yönetmeleri gerek.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor