Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası08 Ağu 2017

Türkçe Rap müziğiyle karşılaşmam 2003 senesinde oldu o dönemlerde karışık kasetler yapılıyordu ve o karışık kasetlerden birinde denk geldim Cartel’in Bir Oluruz şarkısı çok hoşuma gitmişti ve sonra birkaç abudik gubidik şarkı geçti ve Ceza’nın Medcezir şarkısına denk geldim ve o şarkıyı dinledikten sonra bir daha rap müzikten kopamadım.

Sabah kaset çalar da dinlediğim Medcezir şarkısının video klibinin Kral TV’de de yayınlandığını görünce daha da bir sevdim şarkıyı. Daha sonra Ceza’yı aralıksız dinleyen birisi oldum. Artık diğer o eğlenceli gelen pop şarkılar sönük kalmaya ve anlamsız gelmeye başladı. Çünkü, TV’de dinlediğim 10 parçadan 9’u pop ve 9 pop şarkısınında sözlerinin loop’a (aşk-sevgi-nefret-ihtiras vb) takılmış olması Türkçe rap’in önemini bir kez daha anlamamı sağlamıştı.

Konuyu biraz daha dağıtırsam pop kültürüne fena geçircem gerek yok. Gel gelelim yazımın başlığından da anlayacağınız üzere her gün mutlaka bir kez dinlediğim Türkçe Rap Müzikleri Top 10 Listemi oluşturmaya… Sadece bu listede yer alan şarkıcıları dinlemiyorum emin olun youtube girdikten sonra en az yarım saat rap dinleyerek geçiriyorum ki birbirinden çok çok farklı rap sanatçısını keşfettim bu sayede ve inanın birçoğunu takip edemez oldum.

Dinlediğim Türkçe Rap Müzikleri Top 10 Listesi

10) Norm Ender – Çıktık Yine Yollara (2011)

Norm Ender’in bu şarkısı çok hoşuma gidiyor ve neredeyse günde bir kez dinlerim, her yeni oluşturduğum playlist’imde bulunur bu şarkı.

9) Sagopa Kajmer – 366.Gün

Çok fazla Sagopa Kajmer şarkısı dinleyen birisi değilim bunun sebebi de sagopanın stilini sevmiyor oluşum ancak son çıkardığı 366.Gün ile yeni bir tarz geliştirdiğini gördüm ve hoşuma gitti. Bu tarzını bozmaz ve üstüne koyarsa tadından yenmez diyebilirim.

8) Anıl Piyancı & DJ Artz ft Ais Ezhel & Groi – Bugün Biraz İçtim

Anıl Piyancı dinlemekten acaip keyif aldığım bir mc’dir. Oldukça kaliteli işler yapıyor ve her yaptığı şarkı benim hoşuma gidiyor. En son çıkardığı birçok parçada kendisini ve müziğini çok iyi geliştirdiğini gördüm ve Ais Ezhel, Grogi ve Dj Artz ile yaptığı bu çalışmasını günde en az bir kez dinlerim, oldukça da hoşuma gidiyor özellikle nakarat kısmı.

7) Contra – Ters Yön

Sal baba sal gelsin. Contra! Contra’yı çok kısa süre içerisinde dinlemeye başladım diyebilirim, başta da söylediğim gibi en yarım saat Türkçe rap dinliyorum ve bu dinleyiş sırasında birçok parçaya denk geliyorum yorumlarda vs. Contra’yı ilk önce Efsane şarkısıyla dinledim ondan sonra Ölü şarkısını ve en son bu şarkısını da dinledikten sonra artık Contra’yı yakın takip alıp, playlistimde parçalarına yer vermeye başladım.

Ters Yön şarkısıyıla resmen 2016-2017 yılında ülkeyi özet geçmiş (geçirmiş) diyebilirim. Şarkıda söylediği her cümle bir anlam yüklü, dikkat çok fazla ironiye denk gelebilirsiniz yanlış anlamayın parçayı dinlerken 🙂

6) Hidra  – Karanlıktan Kaçanlar

Hidra’yı daha önce Türkçe Rap adlı şarkısı ve Ölüme İnat şarkısıyla tanıdım daha sonra bu şarkısı ile beni etkiledi diyebilirim ve gündelik dozumu alırım her gün 🙂

5) Şanışer feat Sokrat St – Yalan

Şanışer’i birçok defa dinledim ancak çok kendisine bağlamadı beni açıkcası o yüzden en son yaptığı bu çalışma oldukça hoşuma gitti ve çıktığı günden beri birkaç defa dinledim, dinlemeye de devam edecem büyük ihtimalle.

4) Hayki ft Eypio – #Katil

Hayki baba! Birçok şarkısını dinledim, gerçekten de oldukça başarılı bir mc’dir hayki. Eypio’nun çok fazla single şarkısını dinlemedim, rap tarzını bilmiyorum ama nakarat konusunda başarılı zaten bu şarkıda da nakarat konusunda eşlik ediyor hayki’ye. Aynı zamanda Hayki’nin B1R şarkısını da dinlemenizi isterim listeye eklemedim ama onu da seveceğinizden eminim. Hayki’yi kim sevmez ki zaten, dinleyin ne demek istediğimi anlarsınız.

3) Sansar Salvo feat Ceza – Hedefini Bul

Sansar Salvo, çok fazla dinlemem ve ne yazık ki son çıkardığı albüm benim için çok kötüydü. Stilini değiştirdiği bariz belli ancak geçiş evresinde olduğu için çok fazla eleştiremem bundan belki bir 2-3 yıl sonra çıkaracağı şarkılar yine aynı seviyede olursa o zaman eleştiri hakkım olacaktır diyebilirim. Bu şarkısında da Ceza eşlik ediyor kendisine Ceza var ise zaten kötü bir şarkı olamaz değil mi ?

2) Ceza – Kime Anlatsam

Ceza’nın birçok şarkısını seviyorum, son çıkardığı SusPus albüme yıllanmış şarap etkisi yarattı bende. Harbi adam rapin doruk noktasında diyebilirim, rap’de bir standart var ise Ceza o standart’ın üstüne çıkmayı başarmış bu albümü ile. Albümün içerisinde beğendiğim birçok şarkı var ancak en iyisi bu bana göre.

1) Allame ft Defkhan – Oyunun Kuralı

ALLAME! baba dola direkt dola yani. Allame’nin son çıkardığı Anakronik albümünü satın aldığım günü her zaman hatırlayacağım iyi ki almışım dedim. Resmen adamın kariyerinin zirvesinde olduğunu gösteren bir albüm olmuş. Albümde ki bütün şarkılar playlistimde mevcut ve en çok sevdiğim mc’lerdendir kendisi ve listemde 1 numarada olmasınında sebebi budur diyebilirim. Bu şarkı’da Defkhan eşlik ediyor ama ne eşlik etmek flow ustadı olduğunu kemiklerinize kadar hissettiriyor şarkıda Def. Daha fazla konuşmayım, şarkıyı dinleyin ne demek istediğim anlarsınız zaten 🙂

Ve son olarak Türkçe Rap müziğinin ülkemizde gelişmesini, saygı duyulmasını istiyorsak eğer tarafsız bir şekilde, söyleyene değil ortaya çıkardığı ürüne bakarak dinlersek eğer ülkemizde saçma sapan insanlar prim yapmayacaktır. Eğer var ise sizin de dinlediğiniz rapçiler, şunu da bi’ dinle dediğiniz var ise yorum olarak belirtin yeni mc’ler, yeni şarkılar keşfedelim.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir