Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Her internet sitesi sahibi hiç olmazsa en az bir kez karşısına bu tarz bir seo terimi çıkabiliyor. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında belli bir kural çerçevesinde sıralamasına biz seo diyoruz. Türkçesi “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir.

Biz seo yaparken bir takım aşamalar gerçekleştiriyoruz, seo için gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların sonrasında sitemiz bir takım değerler kazanıyor ve bu değer çok önceleri Google tarafından verilen PageRank olarak alıyorduk. Uzunca bir süre boyunca Google tarafından sitemizin durumunu yansıtan bu PageRank değeri artık kullanılmıyor, Google artık bu tarz bir değerlendirme yapmayacağını belirtmişti.

PageRank yerine ne geldi?

Mozrank Nedir? MozRank
Mozrank

Pagerank değeri yerine birçok alternatif ortaya çıktı. Trustrank rank geldi, trust flow değeri geldi vs vs. Ancak, bunların hiçbirisi seo araştırmacılarının, seo çalışması yapanları tatmin etmedi ve şuan genel olarak kabul gören bir değer geldi. Bunu başlatan ise Moz adında bir seo analiz şirketi oldu ve genel olarak bu analiz şirketinin verdiği değerlere MozRank adı verildi.

MozRank sitenize bir değer biçebilmek için bir takım değerleri analiz ediyor ve buna göre sitenize bir puan ataması yapıyor. Moz’un bakmış olduğu ilk değer Domain Authority, Google çeviri yapmayın bu kelimeyi tamamen alakasız bir çeviri çıkartıyor, çeviri topluluğu bunu nasıl kabul etmiş anlamış değilim. Google çevirisine göre Domain Authority’nin Türkçe anlamı Alan kurumu, oldukça saçma değil mi? Bu doğru değil ne yazık ki çeviri topluluğunu buradan kınıyorum. Asıl anlamı “Alan Adı Otoritesi“dir ya da bir başka değiş ile Alan adının gücünü temsil eden değerdir.

Domain Authority Nedir?

Domain Authority, MOZ tarafından geliştirilen, sitenizin arama sonuçlarında ki ne kadar iyi veya kötü olduğunu öngören bir arama motoru sıralama puanıdır. Alan adınızın otoritesinin ne kadar iyi veya kötü olduğunu anlamanızı sağlayan domain authority 1 ile 100 değeri arasında bir puan almaktadır, bu puan ne kadar yüksek olursa o alan adınızın otoritesi o kadar iyi olduğunu göstermektedir.

Yazının devamında Domain Authority kelimesi kısaltılarak DA olarak kullanılacaktır.

Alan adı otoritesinin değerini hesaplar iken alan adınızın almış olduğu tüm geri bağlantılar (backlinkler) ve diğer tüm faktörler hesaba katılarak bir DA puanı olarak hesaplanır ve değerlendirilir. DA puanı sitenizin arama sonuçlarında ki sıralamasını etkilemez ve Google tarafından kullanılan bir sıralama ölçüm mekaniği değildir.

DA puanı sadece sitenizin rakip siteler ile karşılaştırma yapmanıza ve sitenizin arama sonuçlarında ki sıralama gücünü görmek için MOZ tarafından hesaplanan bir değerdir.

Domain Authority Puanı Nasıl Değerlendirilir?

Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?
Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

DA puanı 1-100 arasındadır. DA değerinizi 20’den 30’a çıkarmak, 70’den 80’e çıkarmaktan daha kolaydır. DA değeriniz ne kadar yüksek olursa bir sonra ki değere ulaşmanız o kadar güçtür. DA değeriniz ne kadar yüksek ise sitenizin otoritesi de o kadar güçlüdür.

 • 1-10 arasında ki DA puanı düşük olarak kabul görülür.
 • 10-30 arasında ki DA puanı ortalama olarak kabul görülür.
 • 30-70 arasında ki DA puanı yüksek olarak kabul görülür.
 • 70-100 arasında ki DA puanı çok yüksek olarak kabul görülür.

Sitenizin DA puanını öğrenmek için Mozrank Checker sitesini kullanabilirsiniz.

Domain Authority Puanı Nasıl Yükseltilir?

DA değerinizi yükseltmek için sitenizin almış olduğu geri bağlantıları yani backlinkleri olabildiğince kaliteli sitelerden almanız gerekiyor. Sitenize ücretli veya ücretsiz bir şekilde kazandırdığınız backlinkler sitenizin DA değerini yükseltecek düzeyde olmalıdır.

Yani, ücretli olarak veya ücretsiz şekilde aldığınız backlinlerin DA değerinin yüksek olmasına öncelik gösterin. Bir siteden backlink mi alacaksınız? DA değerini kontrol edin.

 İlgini Çekebilir:  Backlink Analiz Sitesi “Linkody”

Unutmadan, DA değeri yüksek diye her siteden backlink almanız da olumsuz etki gösterebilmektedir. Sitenizin içeriğine en yakın, en ilgili olan sitelerden geri bağlantı alarak ve bu sitelerin link çöplüğüne dönmemiş olmasına özen gösterin.Ve son olarak siz sadece içerik üretin, DA değeriniz doğal bir şekilde yükselecektir.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Progressive Web App, internete erişimi olan kullanıcıların internet deneyimlerini iyileştirmek ve kolaylaştırmak için Google tarafından geliştirilen bir teknolojidir. Kısaca, PWA olarak adlandırılan bu yeni nesil teknoloji Google'nin daha önce kullanıma sunduğu AMP'nin daha da gelişmiş hali diyebiliriz. PWA Nedir? PWA, Google tarafından geliştirilen, modern teknolojiler ile bir internet sitesinin mobil…
Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor