İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


12 Kas 2016

Dünya’nın İlk Tablet Bilgisayarı “The Dynabook”

Selamlar,

Günümüzün artık vazgeçilmez teknolojik aygıtlarından olan bilgisayarlar günümüze kadar birçok evrim geçirmiş,birçok farklı boyutta ve amaçla hayatımızda yer edinmiştir. Bu yazımda sizlere son dönemin popüler bilgisayar türlerinden olan tablet bilgisayarların atası olarak nitelendirebileceğimiz The Dynabook hikayesini ve tablet bilgisayarların ne amaçla üretildiklerini anlatmaya çalışacağım.

İlk tablet bilgisayar nasıl ve ne zaman geliştirildi ?

Son dönemin çok sevilen teknolojik oyuncağı olan tabletlerin Apple’ın 1. Nesil iPad’leripiyasa ile tanıştırmasıyla popüler olduğu bir gerçek. Ancak tabletlerin serüveni bundan çok daha eskilere dayanıyor. 2010 yılında hızlı çıkışı ve popülerliğiyle birlikte dönemin küçük boyutlu bilgisayarı netbookları piyasadan temizleyerek yeni küçük boyutlu bilgisayar ünvanını alan tablet bilgisayarların tarihi 1968’lere kadar dayanıyor.

Dünyanın ilk tablet konseptinin altına ise Alan Kay’in imzası var. Alan Kay bir bilgisayar bilimci aynı zamanda bir mucit. Öyle ki 1970 yılında ilk nesne yönelimli (object-oriented) programlama dili olan Smalltalk’u da geliştiren Kay bu özelliği ile bilgisayar dünyasında nesne yönelimli programlamanın önemli bir ismi olarak da bilinir.

alan_kay
Alan Kay – İlk Tablet Bilgisayarın Mucidi (The Dynabook)

Elinizde belki de bu yazıyı okuduğunuz ya da şuan masanızın üzerinde duran tabletinizin hikayesi şöyle başlıyor; Kay 1968 yılında, nesne tabanlı programlamayla dokunmatik bir cihaz geliştirmeye karar verir. Bundan 2 yıl sonra Xerox’a geçer, Xerox’da çalışırken ilk nesne yönelimli programlama dili olan Smalltalk’u geliştirir. Bilgisayarların yayılması için işe en alttan başlamak gerektiğini düşünerek çocukları hedef kitle seçip çalışmalarına devam eder. 4 yıl ertesinde, yani takvim 1972 yılını gösterirken ilk tablet bilgisayar konseptini The Dynabook adıyla tanıtır. Tabii,Dynabook ilk tablet bilgisayar olması ve şuan ki tablet bilgisayarlarının atası olması sebebiyle eksiklere de sahiptir.

Full dokunmatik ekran yerine, Dynabook’ta üst tarafı ekran iken altta tuşlu bir klavye yer alıyor. Ancak 1972 yılı için mükemmel bir girişim olduğu bir gerçek. Hele ki ilk aklı başında tablet bilgisayarların bundan 38 yıl sonra çıkarıldığı düşünüldüğünde muazzam bir fikir ve girişim. Yalnız Dynabook ne kadar mükemmel bir fikir olsa da, üzücü noktaya geliyorum; çünkü tahmin ettiğiniz gibi o günün teknolojik koşullarının bu girişime ayak uyduramayacağı ve yapılacak yatırımların riskli görülmesi gerekçesiyle Dynabook malesef hiç üretilmedi ve tablet bilgisayar için 38 yıl daha bekledik. Dynabook her ne kadar hiç üretilmemiş olsa da fikri ve konsept tasarımı ile hiç şüphesiz şuan satılan sayısız marka-model tablet bilgisayar için babalık görevini fazlasıyla yapmış.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir