Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası25 Ağu 2016

En Etkili 5 CSS ve Javascript Sıkıştırma Sitesi

Merhaba,

Bu yazımda sizlere web sitelerinizin açılış hızlarını hızlandırmak adına CSS ve Javascript dosyalarınızı nasıl kayıpsız sıkıştırma yapabileceğiniz ve bu işlemi yapmanızı amaçlayan 5 tane online sıkıştırma yapan siteleri tanıtmaya çalışacağım.

CSS ve Javascript dosyalarını neden sıkıştırmak zorundayız? Kendinizi web sitenizi kullanan bir kullanıcı olarak düşünün, onların yerine koyun kendinizi. Aradığı belgeye ulaşmak için dakikalarca sitenin açılmasını mı beklemek istersiniz ? yoksa şatırt diye sayfanın açılmasını mı ? İkinci seçenek diyeceksiniz değil mi ? İşte bunu sağlamanın en temel yolu ise kullandığınız sistem ne olursa olsun örneğin WordPress’de  kullandığınız temanın CSS ve Javascript dosyalarının dosya boyutları ve içinde barındırdığı kod satırları ne kadar az olursa sayfanız o kadar hızlı çalışacaktır.

Tek tek el ile yüzlerce satırlık bir CSS veya Javascript dosyalarını sıkıştırabilir misiniz? Elbette, ağır işsizseniz sıkıştırabilirsiniz ama işinizde hız ve zaman önemliyse işte imdadınıza online olarak sadece saniyeler içerisinde CSS ve Javascript dosyalarınızı sıkıştırma yapabildiğiniz alanında en iyi diyebileceğim (kullanan kişiye göre farklılık gösterebilir.) 5 tane online sıkıştırma sitesini sizlere anlatacağım.

Başlayalım o halde 🙂

Top 5 CSS ve Javascript Sıkıştırma Siteleri

  1. Refresh-SF -> HTML,CSS ve Javascript dosyalarınızı küçültmeyi en iyi başaran ve kayıpsız sıkıştırmayı sağlayan listemizin başında yer alan sıkıştırma sitesidir. YUI Sıkıştırıcı‘ı kullandığınıda söylemeden edemeyeceğim. Google tarafından önerilen bir sıkıştırma yöntemidir YUI Sıkıştırma 🙂
  2. CSSMin -> Sadece CSS dosyalarınızı sıkıştırabildiğiniz ve yine Google tarafından önerilen bir sıkıştırma sistemidir. Online olarak sıkıştırma yapabileceğiniz en iyi css sıkıştırma sitesidir.
  3. Closure Compiler Javascript dosyalarınızı sıkıştırabileceğiniz, Google tarafından sunulan bir hizmet olan Closure Compiler kendi web sitenizde API kullanarak kullanabileceğiniz en iyi javascript sıkıştırma yöntemidir.
  4. CSS Minifier -> CSS dosyalarınızı sıkıştırabileceğiniz bir online sıkıştırma sitesidir.
  5. JavaScript Minifier -> Üstte vermiş olduğum CSS Minifier sitesinin ayrıca Javascript dosyalarınız için sunduğu ayrı bir hizmettir. Tavsiye ettiğim ve top 5 listemde 5.sırada yer alan bir sıkıştırma sitesidir.

Top 5 listemde yer alan siteler ve uygulamalar bunlardı. Bu siteler %100 kayıpsız sıkıştırma yapıyor diyemem bunu kimse diyemez çünkü sıkıştırma yaparken kullandığınız CSS ve Javascript dosyalarınızda özel kullanımlar yer alıyor olabilir bunları dikkate alarak sıkıştırma işlemini başlamanızı tavsiye ederim.

Yedek almadan kesinlikle sıkıştırma işlemi yapmayın. Dosyalarınızı kaybederseniz geri dönüşü olmayacaktır. CSS ve Javascript sıkıştırma işlemi sitenizi hızlandırmak için sadece ilk adımdır. Daha onlarca adım mevcut o adımlarıda diğer yazılarımda bahsedeceğim o zaman öğrenmiş olursunuz 🙂

Umarım yazdıklarımın faydası olmuştur, bol tasaruflu günler dilerim.

Ha! unutmadan site hızınızı ölçmek için kullanabileceğiniz 2 servis var; Google Page Speed İnsights ve GTMETRİX. Bu iki sitenin hız kriterlerini gözden geçirmeyi unutmayın, üst kısımda bahsettiğim gibi CSS ve Javascript sıkıştırması yapmak sadece ilk adımdı 🙂


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir