Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
En İyi SEO Zamanla Yapılandır!

En İyi SEO Zamanla Yapılandır!

Her şeyin ilacı zamandır deriz ya aynı şey seo için de geçerlidir. Zamana yayılarak yapılan seo çalışmalarında oldukça olumlu sonuçlar aldım bugüne kadar. İnternet’te çok defa denk geldim daha sitesini yeni açmış hemen seo yapma derdine düşmüş kişiler mevcut fakat bu yazıyı yazmamın sebebi bu değil; Bu yazıyı yazma sebebim gelince yukarıda bahsettiğim gibi olan bu insanların “bilgisizliklerini” kullanarak kendine “seo uzmanı” olarak adlandıran para avcılarından kurtarmaktır.

Evet, ne yazık ki internet gelişiyor, büyüyor ancak onunla birlikte bilgi kirliliği de artıyor bir de bunların yanına insanların bilgisizliklerinden faydalanarak para kazanma derdine düşen para avcıları da artmaya başladığı için bu yazıyı yazma gereği duydum. Ciddi anlamda, gerçekten de seo konusunda tecrübeli ve bilgili,işini titizlikle yapan kişileri ve kurumları bu para avcılarının kesesinden ayrı tutuyorum ancak ne yazık ki bu tip insanlardan dolayı işini layıkıyla yapanlarda zarar görmekteler.

En İyi Seo Nasıl Yapılır ?

En iyi seo zamana yayılarak yapılır.

Yazı başlığından yola çıkarak madde madde kendi tecrübelerime dayanarak en iyi seo nasıl yapılır ? sorusuna cevap vermeye çalışacağım ya da en azından deneyeceğim. Ben seo uzmanı değilim, seo konusunda çokta bilgili sayılmam ancak ben seo işlemlerimi hep kendim yaptım ve zamana bıraktım bir anda hemen olsun bitsin deyip, bir ton para basıp 1 gün yükselip yıllarca sönük kalmaktansa uzun süre sönük ancak uzun süreli parlayacak olan siteler oluşturmak işin önemli noktalarından biridir.

#1 SEO’yu Oldu Bitti’ye Getirmeyin!

SEO, öyle bir günde, bir saate yapılıp,çatılıp biten bir şey değildir. Sürekli devam eden ve sürekli değişen bir yapıdır seo. Google başta olmak üzere birçok arama motoru her gün algoritmalarında düzeltmeler,geliştirmeler yapılıyor. Yani, sizin bir saat önce yaptığınız seo’nun bir saat sonra hiçbir halta yaramayabilir. Bu yüzden sürekli seo sektörünü takip etmeli ve analiz yapmalısınız.

Sitenizi bir saate havaya uçuruyoruz“, “1 haftada siteniz 1.sırada! Yok böyle bir firsat” diye nidalar atan para avcılarına sakın ha kanmayın. Bu insanların yaptıkları işlemler evet bir seo ancak seo tek bir adımdan ibaret değildir. Bu insanların yaptıkları işlem seo’nun en temel adımı olan “backlink” adını verdiğimiz sitenize başka sitelerden verilen dış bağlantılardan oluşmasıdır.

Bu dış bağlantılar sitenizi arama motorları nezdinde değerli bir site olarak görmelerini sağlar. Ancak tek başına yeterli değildir. O yüzden bu tarz sayfalar,kişileri gördüğünüzde lütfen iki kez düşünerek haraket edin.

#2 SEO Tek Bir Adımdan İbaret Değildir!

Yukarıda ki madde de detayına girdim ancak ekstra olarak burada bildiğim kadarıyla seo’nun belli başlı adımlarını özetlemek istedim.

 1. Detaylı site içi analiz
 2. Rakip Analizi
 3. Anahtar kelime analizi
 4. Sosyal medya analizi
 5. Strateji
 6. Uygulama
 7. Yönetim

Bu 7 adım kendi içerisinde birçok adıma dağılıyor, oldukça uzun bir süreç ve sabır işi gerektirir seo. Yazımın başlığını da belirleyen etmenlerden biriside buydu “zaman”. seo = zaman’dır.  Öyle bir ayda iki ayda biten, oldu tamam diyebileceğiniz bir olgu değildir. Sitenizin yayın hayatı boyunca devamlı olarak bu adımları yapmanız lazım ki seo yapabilmiş olasınız.

#3 SEO Sadece Backlink Değildir!

Evet, İnternet’te seo kelimesini backlink olarak yazan insanlar gördüğüm için bu başlığı attım. Seo’yu sadece backlink’ten ibaret olduğunu hissettirenler yazı boyunca bahsettiğim seo uzmanıyım deyipte sadece paranızı almayı hedefleyen insanlar yüzündendir. Bu insanlar bu seo konusunda kulaktan dolma bilgiye sahip internet sitesi sahiplerini hedef alıp onlara seo’nun backlink olduğunu ikna etmiş, kandırmış durumdalar. İnanmayın dostlar, seo sadece backlink değildir!

Backlink, seo’nun sadece bir temel adımıdır. Hepsi o kadar. Son dönemlerde google tarafından backlink adımının suistimal edilmesinden dolayı arama sonuçlarında ki site sıralamalarına olan etkisini azalttığı yönünde bilgiler dolaşmakta ne kadarı doğru ne kadarı yanlış bu işi ciddi anlamda uzman olarak yapan gerçek seo uzmanlarının bileceği bir iştir.

 

#Bonus SEO, 5 TL İle Yapılmaz!

Genel olarak 3 madde ile anlatmak istediğim çoğu şeyi anlattım diyebilirim lakin o kadar doldum ki bu konu hakkında yazmak anlatmak istedim. Elini nereye atsan seocu çıkıyor arkadaş, herkes seo uzmanı olmuş bir de bunlara para kazandıran, para verip sonu hüsrana uğrayan garibanlar var yazıktır. Yapmayın, seo uzmanıyım diye milleti kandırmayın.

Bazı arkadaşlar şunu soracaklar gerçek seo uzmanı ile çakma seocuları nasıl ayırt edeceğim ? Çok kolay 5 tl’ye siteni şaha kaldırırım diyenden arkana bakmadan kaçacaksın kardeşim, seo 5 TL ile yapılmaz hele ki bir hafta yapılmaz. O kadar ki bazıları kendini aşmış seo çalışmasını 1 günde yapıyorlar. Google çalışanları fatal error verdi bu insanlardan dolayı. Yani, ucuz etin yahnisi yenmez arkadaşlar. Dikkatli olun, zar zor kazandığınız paranızı da bu tarz para avcılarına kaptırmayın.

Umarım bu yazım birilerine vesile olup, parasını kaptırmaktan kurtulur da şu seo sektörü çakma seoculardan, seo uzmanlarından kurtulur. Seo adımlarını zaman yayarak yaparsanız eğer, en iyi seo nasıl yapıldığını da öğrenmiş olursunuz.

Hadi kolay gelsin, iyi çalışmalar.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
En İyi SEO Zamanla Yapılandır! için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 1 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Fakir Yazar Ziyaretçi

  Bonus SEO, 5 TL İle Yapılmaz! bunu birde webmaster forumlarında bulunan seo yapılır 5 TL diyen kişilere okutmak gerek 🙂 İşini iyi yapan kişiler zaten o fiyatı vererek seo işi yaparım demez genelde çoluk çocuk kesim diyebilirim bunu yapan 🙂

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor