Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
En İyi SEO Zamanla Yapılandır!

En İyi SEO Zamanla Yapılandır!

Her şeyin ilacı zamandır deriz ya aynı şey seo için de geçerlidir. Zamana yayılarak yapılan seo çalışmalarında oldukça olumlu sonuçlar aldım bugüne kadar. İnternet’te çok defa denk geldim daha sitesini yeni açmış hemen seo yapma derdine düşmüş kişiler mevcut fakat bu yazıyı yazmamın sebebi bu değil; Bu yazıyı yazma sebebim gelince yukarıda bahsettiğim gibi olan bu insanların “bilgisizliklerini” kullanarak kendine “seo uzmanı” olarak adlandıran para avcılarından kurtarmaktır.

Evet, ne yazık ki internet gelişiyor, büyüyor ancak onunla birlikte bilgi kirliliği de artıyor bir de bunların yanına insanların bilgisizliklerinden faydalanarak para kazanma derdine düşen para avcıları da artmaya başladığı için bu yazıyı yazma gereği duydum. Ciddi anlamda, gerçekten de seo konusunda tecrübeli ve bilgili,işini titizlikle yapan kişileri ve kurumları bu para avcılarının kesesinden ayrı tutuyorum ancak ne yazık ki bu tip insanlardan dolayı işini layıkıyla yapanlarda zarar görmekteler.

En İyi Seo Nasıl Yapılır ?

En iyi seo zamana yayılarak yapılır.

Yazı başlığından yola çıkarak madde madde kendi tecrübelerime dayanarak en iyi seo nasıl yapılır ? sorusuna cevap vermeye çalışacağım ya da en azından deneyeceğim. Ben seo uzmanı değilim, seo konusunda çokta bilgili sayılmam ancak ben seo işlemlerimi hep kendim yaptım ve zamana bıraktım bir anda hemen olsun bitsin deyip, bir ton para basıp 1 gün yükselip yıllarca sönük kalmaktansa uzun süre sönük ancak uzun süreli parlayacak olan siteler oluşturmak işin önemli noktalarından biridir.

#1 SEO’yu Oldu Bitti’ye Getirmeyin!

SEO, öyle bir günde, bir saate yapılıp,çatılıp biten bir şey değildir. Sürekli devam eden ve sürekli değişen bir yapıdır seo. Google başta olmak üzere birçok arama motoru her gün algoritmalarında düzeltmeler,geliştirmeler yapılıyor. Yani, sizin bir saat önce yaptığınız seo’nun bir saat sonra hiçbir halta yaramayabilir. Bu yüzden sürekli seo sektörünü takip etmeli ve analiz yapmalısınız.

Sitenizi bir saate havaya uçuruyoruz“, “1 haftada siteniz 1.sırada! Yok böyle bir firsat” diye nidalar atan para avcılarına sakın ha kanmayın. Bu insanların yaptıkları işlemler evet bir seo ancak seo tek bir adımdan ibaret değildir. Bu insanların yaptıkları işlem seo’nun en temel adımı olan “backlink” adını verdiğimiz sitenize başka sitelerden verilen dış bağlantılardan oluşmasıdır.

Bu dış bağlantılar sitenizi arama motorları nezdinde değerli bir site olarak görmelerini sağlar. Ancak tek başına yeterli değildir. O yüzden bu tarz sayfalar,kişileri gördüğünüzde lütfen iki kez düşünerek haraket edin.

#2 SEO Tek Bir Adımdan İbaret Değildir!

Yukarıda ki madde de detayına girdim ancak ekstra olarak burada bildiğim kadarıyla seo’nun belli başlı adımlarını özetlemek istedim.

 1. Detaylı site içi analiz
 2. Rakip Analizi
 3. Anahtar kelime analizi
 4. Sosyal medya analizi
 5. Strateji
 6. Uygulama
 7. Yönetim

Bu 7 adım kendi içerisinde birçok adıma dağılıyor, oldukça uzun bir süreç ve sabır işi gerektirir seo. Yazımın başlığını da belirleyen etmenlerden biriside buydu “zaman”. seo = zaman’dır.  Öyle bir ayda iki ayda biten, oldu tamam diyebileceğiniz bir olgu değildir. Sitenizin yayın hayatı boyunca devamlı olarak bu adımları yapmanız lazım ki seo yapabilmiş olasınız.

#3 SEO Sadece Backlink Değildir!

Evet, İnternet’te seo kelimesini backlink olarak yazan insanlar gördüğüm için bu başlığı attım. Seo’yu sadece backlink’ten ibaret olduğunu hissettirenler yazı boyunca bahsettiğim seo uzmanıyım deyipte sadece paranızı almayı hedefleyen insanlar yüzündendir. Bu insanlar bu seo konusunda kulaktan dolma bilgiye sahip internet sitesi sahiplerini hedef alıp onlara seo’nun backlink olduğunu ikna etmiş, kandırmış durumdalar. İnanmayın dostlar, seo sadece backlink değildir!

Backlink, seo’nun sadece bir temel adımıdır. Hepsi o kadar. Son dönemlerde google tarafından backlink adımının suistimal edilmesinden dolayı arama sonuçlarında ki site sıralamalarına olan etkisini azalttığı yönünde bilgiler dolaşmakta ne kadarı doğru ne kadarı yanlış bu işi ciddi anlamda uzman olarak yapan gerçek seo uzmanlarının bileceği bir iştir.

 

#Bonus SEO, 5 TL İle Yapılmaz!

Genel olarak 3 madde ile anlatmak istediğim çoğu şeyi anlattım diyebilirim lakin o kadar doldum ki bu konu hakkında yazmak anlatmak istedim. Elini nereye atsan seocu çıkıyor arkadaş, herkes seo uzmanı olmuş bir de bunlara para kazandıran, para verip sonu hüsrana uğrayan garibanlar var yazıktır. Yapmayın, seo uzmanıyım diye milleti kandırmayın.

Bazı arkadaşlar şunu soracaklar gerçek seo uzmanı ile çakma seocuları nasıl ayırt edeceğim ? Çok kolay 5 tl’ye siteni şaha kaldırırım diyenden arkana bakmadan kaçacaksın kardeşim, seo 5 TL ile yapılmaz hele ki bir hafta yapılmaz. O kadar ki bazıları kendini aşmış seo çalışmasını 1 günde yapıyorlar. Google çalışanları fatal error verdi bu insanlardan dolayı. Yani, ucuz etin yahnisi yenmez arkadaşlar. Dikkatli olun, zar zor kazandığınız paranızı da bu tarz para avcılarına kaptırmayın.

Umarım bu yazım birilerine vesile olup, parasını kaptırmaktan kurtulur da şu seo sektörü çakma seoculardan, seo uzmanlarından kurtulur. Seo adımlarını zaman yayarak yaparsanız eğer, en iyi seo nasıl yapıldığını da öğrenmiş olursunuz.

Hadi kolay gelsin, iyi çalışmalar.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
 • Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Her internet sitesi sahibi hiç olmazsa en az bir kez karşısına bu tarz bir seo terimi çıkabiliyor. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında belli bir kural çerçevesinde sıralamasına biz seo diyoruz. Türkçesi "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Biz seo yaparken bir takım aşamalar gerçekleştiriyoruz, seo için gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların sonrasında sitemiz bir…
 • WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  Wordpress dünyanın en geniş eklenti kütüphanesine sahip yazılımıdır. Hemen hemen her şey için bir eklentisi mevcut, fakat Wordpress her ne kadar eklenti açısından zengin olsa da her şeyi eklentiyle yapmak sitenizin yayın yaptığı hosting ya da sunucuyu bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Bende size bu blog yazımda eklenti kullanmadan yazı…
En İyi SEO Zamanla Yapılandır! için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 1 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  Fakir Yazar Ziyaretçi

  Bonus SEO, 5 TL İle Yapılmaz! bunu birde webmaster forumlarında bulunan seo yapılır 5 TL diyen kişilere okutmak gerek 🙂 İşini iyi yapan kişiler zaten o fiyatı vererek seo işi yaparım demez genelde çoluk çocuk kesim diyebilirim bunu yapan 🙂

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.