İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


17 Eyl 2016

Front end Developer Ne İş Yapar ?

Merhabalar,

Dün, Facebook sayfamdan bir takipçim sordu bu soruyu. “Kardeşim bu front end developer ne iş yapar?“. Uzun zamandır bana yöneltilen doğru bir soruydu kendisine facebook üzerinden cevap verdim fakat blogumda da bir yazı yazma gereği duydum ve bana bu soruyu yönelten arkadaş gibi kafasında bu tarz bi  soru olanlar var ise bu yazıyla cevap vermeye,anlatmaya çalışacağım.

Bu tarz konularda yazıma nereden başlayacağıma bir türlü karar veremiyorum. Başlığı attık, Front end Developer Ne İş Yapar ? dedik,dedikte nereden başlasam ki ?

Bu yazıyı çok kısa tutup bitirebilirdim ya da bu yazıyı hiç yazmaya da bilirdim. Facebook sayfamdan yazan arkadaşa basit bir cevap vererek sorusunu yanıtlamıştım “Arayüz tasarlayıcısı ve geliştiricisiyiz“.  Çok kısa sürdü değil mi ? Arayüz tasarlayıcısı dedik bitti mi olay? Tabii kide bitmedi. Yaptığımız iş tek kelimeyle özetlenebiliyor fakat aslında yaptığımız işin boyutu sandığınız kadar basit olmayabiliyor.

Ben tam olarak bir Front end Developer değilim, bakmayın kendime öyle dediğime daha yeni yeni olmaya başladım 🙂

Blogumda sizlere CSS Dersleri, HTML Dersleri, PHP Dersleri gibi birçok konuda bildiğim,öğrendiğim şeyleri “ders” adı altında paylaşıyorum. Peki, bu benim bir Front End Developer yapar mı ?

Front end Developer Ne İş Yapar ?

Bizler en bilinen işimiz bir web sitesinin görünümünü tasarlamak ve html,css ve Jquery yapısında yayına hazır hale getirmekle oluyor. Bir web sitesinin kullanıcıya gözüken yani şuan bu siteyi görüntülediğiniz sayfayı tasarlayan kişileriz diyebilirim. Bazen de Photoshop’ta çizilen bir web sitesini önce CSS’e aktarıp, daha sonra HTML aktarırız ve internette yayınlanmaya hazır hale getiririz. Bütün bu işlemlere biz “Arayüz Tasarımı” diyoruz. Yaptığımız bu tasarımlar sadece statik olarak kalır, bunu dinamik hale getirmek ise Back end Developer olan arkadaşlarımıza düşüyor yani PHP,ASP vb kodlama dillerine yaptığımız HTML arayüzünü yazılım haline getiriyorlar.

Günümüzde iyi bir arayüz geliştiricisi olmak istiyorsanız birkaç stil kodu,2-3 tane html kodu biliyor olmakla yetinmemeli, işin Back-End tarafında da kendinizi geliştirmelisiniz. Biraz da grafik tasarım.. HTML,CSS ve Javascript yapısını her türlü öğrenirsiniz, blogumda bunları öğrenmeniz için yazılar yazıyorum bunları bilmekle Front-End Developer olunmuyor ne yazık ki. İşin diğer tarafı olan Back-End yolunada girmeniz gerekiyor, Php,Asp,Pyhton, Veritabanı vb web programlama dillerinide öğrenmeniz işinizi daha iyi yapmanızı sağlayacaktır.

Konuyu toparlayacak olursam, Front End Developer denen kişiler bir web sitesinin kullanıcıya görünen kısmını tasarlar. Misal bu siteyi renkli, kullanışlı, üst tarafta ki menüleriyle vs görüyorsanız bu tasarımı yapan kişiye Front-End Developer denir.

Front kelimesi türkçe Ön anlamına geliyor Developer ise Geliştirici anlamına geliyor buradan da mantık kurabilirsiniz aslında 🙂 Ben henüz tam olarak Front end Developer olamadım, öğrenmem gereken çok şey var ancak herşeyi bilemezsiniz değil mi ? ya da herşeyi öğrenemezsiniz. Hergün yeni uygulamalar,yeni yapılar ortaya çıkıyor bu yüzden temel olan, gerekli olan kısımları öğrenip, güncel teknolojileride takip ederek yoluma devam ediyorum.

Ben öğrendikçe sizlere blogumda “ders” adı altında paylaşmaya devam edeceğim. Umarım bu yazım kafasında bu tarz soru olan arkadaşlarımıza yeterli olmuştur.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

2
 Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yazıdaki Yorumlar
1 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Melike
Ziyaretçi
Melike

Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş 🙂