Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Google Analytics İzleme Kodu Güncellendi!

Google Analytics İzleme Kodu Güncellendi!

Google uzun bir süredir Google Analytics servisi üzerinde çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalar doğrultusunda ilk önce  Google Analytics’in tasarımı yenilenmiş ve bu yenilenme ile birlikte daha modern, anlaşılır ve kolay kullanılabilir bir arayüze sahip olmuş oldu.Tasarım güncellemesi ardından bir çok yeni özellik getirmiş ve özelliklerin bir kısmını halen beta olarak sunmuş/sunmaya devam ediyor. Son yaptığı yenilik ise İnternet sitelerinden veri alabilmek için kullandığı izleme kodunu güncellemesi. Bu izleme kodunda yaptığı güncellemeler ile detaylar yazımın devamında bulunmaktadır.

Hiç şüphesiz ki İnternet sitesi sahiplerinin en çok tercih ettiği veri izleme servisi Google Analytics servisidir. İnternet sitesi sahipleri neden bir veri izleme servisi aracı kullanıyorlar ? Bunun sebebi oldukça basit İnternet sitelerini kullanıcılarının istek ve arzularına göre şekillendirmek ve geliştirmek için kullanılıyor.Örneğin bir e-ticaret sitesi sahibisiniz ve satış yaptığınızda hangi şehrin daha çok alışveriş yaptığını görmek istemiz misiniz ? ya da e-ticaret sitenize gelen ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeleri kullanarak, ne tür aramalar yaparak sitenize eriştiğini bilmek istemez misiniz ? bu soruya cevabınız evet ise İnternet sitesi sahiplerinin neden Google Analytics servisini kullandığını öğrenmiş oldunuz.

Google Analytics’de Yeni Dönem: GTAG

Google Tag Manager Servisi Özelliği Getirildi!
Google Tag Manager Servisi Özelliği Getirildi!

Google, uzun süredir Tag Manager özelliğini Türkçesi Etiket Yöneticisini belli bir süre Adwords kullanıcılarına yönelik kullanıyordu. Yani, reklam verenler için daha iyi veri analizi sunabilmek adına kullanıyordu. Şöyle düşünmüşler biz bu hizmeti neden herkese ve hatta İnternet sitesi sahiplerine sunmayalım ? Böylelikle Google Tag Manager hizmeti herkes için ücretsiz olarak kullanmaya sundu.

Ayrı bir hizmet olarak kullanılabilen etiket yöneticisi hizmeti, Google Analytics ile birleştirilerek daha etkin ve de doğru bir kullanım alanı oluşturulmuş oldu. Google Analytics ‘de etiket yöneticisinin ismi GTAG olarak geçiyor ve kendisine has bir javascript dosyası bulunuyor gtag.js adında.

Gtag, Global Site Etiketi adı altında kullanıma sunuldu. Böylelikle daha doğru ve tabirim caizse nokta atışı ile veri analizi yapabilir ve pazarlama stratejinizi buna göre belirleyebilirsiniz. Bunun içinde ekstra bir ücret ödemenize gerek bile yok.

Google Analytics İzleme Kodu Güncellendi!
Google Analytics İzleme Kodu Güncellendi!

Eski Google Analytics Kodunuzu Yenisi İle Güncelleyin!

İnternet sitenizde daha önce Google Analytics kullandıysanız eğer ve güncelleme yapmadıysanız eğer eski sürüm izleme kodunu kullanıyorsunuz demektir. Ve Google’nin getirdiği bu yeni özellik sitenizde bulunmuyor ve verilerinizi doğru olarak analiz edemiyorsunuzdur.

Nasıl Güncellerim ?

  1. Google Analitik hesabınızda oturum açın ve güncelleme yapmak istediğiniz mülkü (sitenizi) seçin.
  2. Daha sonra açılan sayfa da sol en alt kısımda ki simgesine tıklayın.
  3. Mülk sekmesi altında bulunan İzleme Bilgileri (Tracking Informations) kısmına tıklayın ve zaten açılan ekranda ne yapmanız gerektiği adım adım anlatılmaktadır.
  4. İzleme bilgilerinde ki kodu kopyalayın ve sitenizde ki eski analitik kodunu silip ,yerine yeni güncel kodu yerleştirin.

Yeni Kodu Kullanmamın Bana Ne Gibi Faydası Var ?

  1. Daha iyi ve doğru trafik verisi analizleri yapabileceksiniz.
  2. Kohort Analizi,Yaşam Boyu Değer ve Kitleler adlı 3 yeni özelliğin nimetlerinden faydalanabileceksiniz.
  3. Eski analitik kodunda async özelliği bulunmadığı için sayfa yüklenme hızınızı etkilemekteydi ve birçok hız analiz sitesinde de düzeltimesi gereken kod diye uyarı almaktaydınız yeni gelen kod ile gtag.js kütüphanesini async olarak kullanabilecek ve böylelikle sayfa yüklenme hızınız artacaktır.
async Nedir ?

HTML5 teknolojisinin geliştirilmesi ile birlikte gelen bir özellik olan async özelliği sayfanızda bulunan javascript (js) dosyalarınızı sitenizin diğer dosyaları yüklendikten sonra yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede javascript dosyalarınızın diğer dosyalar ile asenkron çalıştırarak sayfa yüklenme hızınızı arttırabilirsiniz.

  1. Kullanıcı davranışlarını daha iyi analiz edebileceksiniz.
  2. Google Tag Manager tarayıcı eklentisini kullanarak, tarayıcı üzerinden hızlı bir şekilde veri analizi yapabileceksiniz.

Vakit kaybetmeden İnternet sitenizde ki eski analitik kodunu yenisi ile güncellemeyi unutmayın. Google bu değişikliği duyurmuştu ancak gördüğüm kadarıyla bir çok İnternet sitesi halen eski kodu kullanmakta.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Her internet sitesi sahibi hiç olmazsa en az bir kez karşısına bu tarz bir seo terimi çıkabiliyor. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında belli bir kural çerçevesinde sıralamasına biz seo diyoruz. Türkçesi "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Biz seo yaparken bir takım aşamalar gerçekleştiriyoruz, seo için gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların sonrasında sitemiz bir…
Google Analytics İzleme Kodu Güncellendi! için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor