Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Google Analytics Not Provided Sorunu Çözümü

Google Analytics Not Provided Sorunu Çözümü

Google Analytics Not Provided Sorunu Çözümü

Selamlar,

Her web site sahibi sitesinin gelişimini takip etmek için bir takım site analiz araçlarını kullanmaktadır. Bunlardan en bariz ve herkesin kullandığı google amcamızın sunduğu bir hizmet olan Google Analytics (Google Analiz) sistemidir. Yakın bir zamanda google bu servsinde güncelleme yaptı ve bu güncellemeden sonra olan bir sorun olan not provided sorunu ortaya çıktı. Bu sorun daha önce var mıydı bilmiyorum ama ben bu güncellemeden sonra bu sorunla karşı karşıya kaldım.

Biz web site sahipleri insanların sitemizi nasıl bulduklarını, hangi tarayıcıyı, hangi işletim sistemini ve hangi arama motorunu kullanarak yani kısaca sitemizi  hangi kanallar vasıtasıyla bulup, geldiğini öğrenmek, bilmek ve ona göre sitemizi tasarlamak için bu analiz sistemlerini kullanıyoruz. Yukarıda bahsettiğim bu not provided sorunu bizim biraz canımızı sıkmaya başladı çünkü sizlerin nereden geldiğini,ne yaptığını göremez olduk, hangi arama sonucunda benim siteme geldiğini bilemiyor, öğrenemiyorduk. Verilerin %50’sini görebilsekte diğer %50’si bu not provided diye filtrelenip tutuluyor.

Bu yazımda ise bu soruna kismen de olsa bir çözüm göstereceğim. İnternette bu sorunla ilgili çok fazla araştırma yaptım ancak böyle tam çözüm sunanı bulamadım. Yine yabancı bir kaynakta basit bir ama kismen bir çözüm bulmuş olabilirim.

Peki, bu not provided nedir ? diye soracak olursanız açıklayayım…

Not Provided Nedir?

Bildiğiniz üzere, bilmiyorsanız öğrendiğiniz üzer uzun bir süredir Google Chrome Tarayıcı için kullanıcı oturum açma özelliğini kullanıyor ve bu özelliği google hesabımızla oturum açabiliyoruz.Oturum açtığımız gibi onlarca güvenlik önlemi peşimizden gelmeye başlıyor. Bizi ilgilendiren kısmı ise tarayıcısında oturum açan her insanın arama sorgularının kayıt altına geçmemesi. Özellikle bu önlemeye https:// ile başlayan sitelerde daha çok rastlayabiliriz. Bu yüzden insanların hangi arama sorgusundan bizi ziyaret ettiğini öğrenemiyorduk.

[label style=”yellow”]Bilgi:[/label] Aslında insanların hangi arama sorgusunu yapıp sitemizi ziyaret ettiğini Search Console (eski adıyla Google Webmaster Tools) ile öğrenebiliyoruz, fakat son 3 günün verileri gösterilmiyor ve Google Analytics kadar detaylı olduğuna inanmıyorum.

Google Analytics Not Provided Çözümü

Daha önce de söylediğim gibi bahsettiğim çözüm bizi çok yormayacak ve zor bir çözüm değil iki dakika da yapabileceğiniz kismi bir çözümdür. Bu çözümde sadece gelen aramaların hangi sayfayla alakalı olduğunu görebiliyoruz fakat maalesef sorgu yapılan kelimelere ulaşamıyoruz.

Adım adım bu bahsettiğim çözümü uygulayalım.

[badge style=”blue”]#1[/badge] Organik aramaların hangi sayfaya yönlendirildiğini öğreneceğimiz için ilk olarak Google Analitik hesabımızda oturum açıyoruz ve sol tarafta ki menülerden Edinme > Tüm Trafik > Kanallar > Organic Search yolunu takip ediyoruz. Ve İşte karşımızda (not provided) ve gelen binlerce ziyaretçi.
not provided sorunu
not provided sorunu

Gördüğümüz gibi arama sorgularının hangi sayfaya gittiğini göremiyoruz.

[badge style=”blue”]#2[/badge] Şimdi yapacağımız şey ise ‘İkincil boyut’ kısmından Davranış > Açılış Sayfası kısmını açmanız. Tam olarak ne dediğimi anlamadıysanız aşağıdaki resim size yardımcı olacaktır.
Not Provided Sorunu Çözümü #2
Not Provided Sorunu Çözümü #2

Gördüğünüz gibi arama sorgularına ulaşamasak da insanların arama sonuçlarından hangi sayfalara gittiğine ulaşabilmeyi başardık. Aynı zamanda hemen çıkma oranı, oturum süresi gibi istatistikleri sayfaya göre öğrenebiliyoruz.

Google Analitik Not Provided Sorunu Çözümü
Google Analitik Not Provided Sorunu Çözümü

İnternette elbette daha farklı çözümler var filtre ekleme gibi. Benim tercih ettiğim çözüm yolu bu oldu, daha temiz istatistiklere ulaşabiliyoruz. Yine söylemekte fayda var bu çözüm kismen bir çözümdür var ise kesin bir çözüm lütfen yorumda belirterek benim gibi yardım çığlığı atanlara yardımcı olun 🙂

Esen kalın…

esen-kalin

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Google Adsense Mobil Uygulama Desteğini Sonlandırıyor!

  Google Adsense Mobil Uygulama Desteğini Sonlandırıyor!

  İnternet sitelerinde kullanılan teknolojiler gün geçtikçe daha da güçlenmesinden dolayı cep telefonları için oluşturulan mobil uygulamalara olan ihtiyaç azalıyor. Son olarak Google, Adsense hizmeti için mobil kullanıcılarının kullanımına sunduğu Google Adsense Mobil uygulamasını rafa kaldırıyor. Google Adsense Mobil Uygulamasını Kaldırıyor Google, her alanda olduğu gibi Adsense içinde bir takım geliştirmeler…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Bir İnternet Sitesi Nasıl Hızlanır? (Zaman Algısı)

  Geldiğimiz şu noktada her işimizi hızlı bir şekilde yapmaya çalışıyoruz, her şey hızlı olmak zorunda. Ben de dahil olmak üzere tüm geliştirici ve kullanıcı olarak düşünen herkes, hıza "iş" olarak odaklanıyoruz. Sonuçta hepimizi en iyi sonuçlara yönlendirilmeyi severiz, en hızlı şekilde sonuca ulaşmayı hedefleriz lakin izlenmesi gereken net bir yol…
Google Analytics Not Provided Sorunu Çözümü için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor