İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


04 Oca 2017

Selamlar,

Google, 2013 yılından bu yana sitelerin güvenilir olması ve güvenli internet ortamının oluşmasını sağlamak için adımlar atıyor ve teşvikler yapıyordu. 2013 yılında çok fazla siber saldırılar, dolandırmalar yaşanmasınada bağlayabiliriz bu durumu. 2014 yılında ise Google, Arama motoru’nun algoritmatik yapısında değişiklik yapmış ve Penguen ve Panda adlı 2 çok önemli algoritma güncellemelerinden sonra SSL kullanan yani https:// protokolünü kullanan siteleri arama sonuçlarında daha iyi bir konuma getirecek çalışmalar yapmıştı.

SSL hakkında hiç bilgisi olmayan arkadaşlarımız için ssl hakkında kısa bir bilgi vereyim.

SSL Nedir ?

[alert style=”dark”]SSL, internet üzerindeki bilgi transferi sırasında bilginin güvenliği ve gizliliğini sağlaması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür.[/alert]

 

Google Chrome SSL Altyapısında Güncelleme Yaptı!

Google, sadece arama motoru hizmetinde değişiklik yapmayıp, kendisinin geliştirdiği web tarayıcısı olan Google Chrome’da da bu yönde güncellemeler yaparak SSL kullanımını internet sitesi sahiplerini teşvik etmeye çalışmaktadır.

Zaten Google, bir süredir hem arama motorunda hemde diğer hizmetlerinde görsel açıdan birçok değişiklik ve yenilik yapıyordu, google arama motorunun tasarımının değiştiğini farketmişsinizdir, aynı şekilde benim gibi internet sitesi sahipleri Google Analitik, Google Webmasters Tools’da ki görsel değişiklikleri farketmiştir. Aynı zamanda Google Chrome tarayıcısında da görsel değişiklikler oldu.

Dün gece Google Chrome yine arkaplanda kendini güncelleyerek SSL altyapısında ya da ssl çekirdeğinde değişiklik yaptı ve daha görsel olarak güvenli siteler ile güvensiz siteleri ayırt edilebilmesini sağladı.

Peki neydi bu değişiklik, Google Chrome’da normal bir siteye girdiğinizde adres satırı kısmında herhangi bir ibare görmüyorsunuz. Yani, şu şekilde bir görüntüye sahip oluyor adres satırı:

Google Chrome SSL Altyapısını Güncelledi!

SSL protokolünü kullanan yani https:// güvenli bağlantısıyla çalışan siteleri nasıl gösteriyor Google Chrome, şuan benim blogumda olduğu gibi aşağıda ki resimde ki şekilde göstermektedir.

Google Chrome SSL Altyapısını Güncelledi!

Sadece görsel açıdan güncelleme olmadı, ayrıca SSL yapısı ile ilgili çok detaylı bilgiler ve kontroller yapacak SSLCrpyto adlı bir çekirdek yapısı ekledi tarayıcıya,sahte ssl protokolü kullananan kişilere karşı daha iyi önlem ve analiz yapabilmek adına.

Bu durum bana ne fayda sağlayacak diyenler için şunu söyleyim. İnternetten bir ürün alırken ve o ürünü aldığınız sitede banka kartınızı, TC Kimlik bilgilerini vb sizi sıkıntıya sokacak,başınıza dertler açabilecek bilgileri girerken güvenli olup olmadığınızı anlamanızı sağlayacak. Adres satırına bakıp, güvenli ibaresini görmediğiniz sitelerden alış veriş yaparken veya üye olup,kişisel bilgilerinizi verirken dikkatli davranmanız gerekmektedir. Google Chrome, tarayıcısını kullanıyorsanız bu görsel güncelleme ile işiniz daha kolay hale geldi diyebiliriz.

Bakarsınız adres satırına güvenli ibaresi var ise rahatlıkla gezinti yapabilirsiniz. Ha yoksa da güvenli değil mi diyenleriniz olacaktır alışveriş sitesi değilse ve sizden çok önemli kişisel bilgilerinizi istemiyor ise önemi bulunmuyor bu özelliğin.

Bu görsel düzenlemeyi yaparken Google, bilinçsiz kullanıcıları için yaptığınıda bilmeniz gerekiyor yani interneti tam olarak kullanamayan, bilemeyen internet kullanıcılarını bu şekilde girdiği site hakkında güvenlik bildirisi yapıyor diyebiliriz.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

4
 Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yazıdaki Yorumlar
2 Yorumlar
0 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Fakir
Ziyaretçi
Fakir

Güzel yazı okudukdan sonra direk hosting sağlayıcım ile görüştüm bu konu hakkında 160 TL SSL sertifikası ve İp için böyle bir fiyat sundu bana. E-ticaret yada alışveriş sayfam olsaydı kullanırdım ancak kişisel bir blog için alış satış olmayan bir site için pekte gereği oldugunu düşünmüyorum. İleride durumum iyi olur para çok olur ssl sertifikası alırım sayfalarım için. Sırf Güvenli yazısı için tabiki 🙂

Saygılar. Fakir Yazar.

harun
Ziyaretçi
harun

Sitelerimi ssl’e tarif edildiği gibi geçirdim. https yeşil oldu. 1 hafta oldu geçeli ve hitlerim neredeyse yarıya düştü. Düşmeye devam ediyor. Herkesin kayıpsız geçtim dediği yerde benim düştü. Normal mi? Toparlanma sürecine girer mi? Herhangi bir problem görünmüyor aslında. Ancak şöyle bir şey kafamı kurcalıyor: Doğru yönlendirme nasıl olmalı ve benimki doğru mu? Yanlışsa hata nerede? Siteme http://www.site.com/ olarak yazıp girince direk https şeklinde yönleniyor. Ancak http://www.site.com/kategori/ şeklinde ana sayfa dışında bir sayfadan girince http olarak kalıyor. Bunun dışında tüm iç linkler https li. Bu yönlendirme hatalı mı? Aşağıya htacces’e eklediğim 301 yönlendirme kodunu yazıyorum. Denemediğim kod kalmadı diyebilirim. Ancak… Devamını oku »