İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


12 Oca 2017

Selamlar,

Web sitesi sahipleri olarak hep bu soru aklınıza gelmiştir. Google İçin Mi ? Yoksa Kullanıcı İçin Mi Yazmalı ? bu sorunun cevabını kendi tecrübelerime göre değerlendirip anlatmak istiyorum.

Google İçin Mi ? Yoksa Kullanıcı İçin Mi Yazmalı ?

Google Arama Motoru Logosu

İnternet sitesi yönetimi konusunda bilgi sahibi olmayan ya da konuya çokta hakim olmayanlar için biraz bu konuyu açmam lazım sanırım, biz internet sitesi sahipleri sitelerimizi oluşturken belli bir standart düzene göre sitelerimizi oluştururuz ve oluşturduktan sonra ilk hedefimiz Dünya’nın en büyük arama moturu olan ve dahi artık herkesçe kabul gören Google arama motorudur. Google, nasıl bir internet sitesi istiyorsa sitelerimizi ona göre düzenleriz. Buraya kadar herşey okey mi ? 🙂

İsterseniz bunu başkar bir şekilde anlatayım. İnternet’te bir şey bulmak istediniz veyahut okulda size verilen ev ödevi için İnternet’te araştırma yapacaksınız ve ilk yaptığınız şey Google’ı açıp, arama yapmak ve karşınıza listelenen sitelerden ilk sırada ki siteye tıklamak olacaktır. Peki, hiç durup düşündünüz mü ? ilk sırada ki site neden ilk sırada ? Bunun cevabını biz internet sahipleri hergün soruyoruz ve karşımıza onlarca cevap çıkıyor fakat biz bu cevapların hangisini seçmeliyiz ? Hangisi aradığımız cevap ? Bazı internet sahiplerinin içinden seo dediğini duyar gibiyim ama cevap seo değil. Bu sorunun cevabını aslında Google kendisi bize söylüyor.

Peki, Google bizden nasıl bir internet sitesi oluşturmamızı istiyor ?

Madde madde bunu açıklayabilirim ancak bunu Google zaten bizim için şurada ki sayfasında detaylı olarak açıklamış Linke tıklamaya üşenenler için ben kısaca özet geçeyim.

  1. İnternet sitelerinizi kullanıcılarınız için oluşturun, arama motorları için değil.
  2. İnternet sitenizi kullanan kişilere yanıltıcı,aldatıcı bilgiler,içerikler sunmayın.
  3. Hile,hurda işine girişmeyin. (Hacklink, anti-hack seo gibi terimleri araştırın ne demek istediğimi anlarsınız.)
  4. Sitenizi diğer sitelerden ayıran, benzersiz ve ilgi çekici şekilde tasarlayın ve bu doğrultuda içerik girin.

Temel olarak bu 4 maddeyi tüm internet sitesi sahipleri biliyordur ama ne kadarını uyguluyor ? Yazımın başlığı şuydu benim Google İçin Mi ? Yoksa Kullanıcı İçin Mi Yazmalı ? bu sorunun cevabını aslında Google kendisi veriyor benim için site oluşturmayın, benim için içerik hazırlamayın siz kullanıcınızı hedefleyin eğer kullanıcınız sitenizden memnun ayrılırsa bunu zaten ben anlarım ve doğal olarak ta benim istediğim şeyi yapmış olursun. İnsanların beklentilerini,isteklerini karşıla benim için yeterli diyor.

Ben yazılarımı yazarken açıkcası ilk başlarda sırf seo için uygun diye yazılarımı bazen gereksiz uzattığım oldu. Şöyle birşey var bilenler bilir dediğim şeyi yazılarınız en az 300 kelime olsun 😛  Bazen yazdığımız yazı 300 kelimelik olmuyor ya da 300 kelimeden daha fazla olabiliyor ne yapacağız ? yazmayalım mı ? Daha önceleri yazmamayı tercih edenlerin tarafındaydım ama sonra farkettim ki benim için önemli olan yazımı okuyacak kişiler. Yazımı okuyan kişiler 20 kelimede ihtiyacını karşılıyorsa ve mutlu oluyorlarsa 20 kelime olarak yazımı yazarım gerisi teferruattır.

Google İçin Değil Kullanıcılarınız İçin İçerik Üretin!

Google İçin Mi ? Yoksa Kullanıcı İçin Mi Yazmalı ?

Siteniz için içerik üretirken artık arama motorları için değil, kullanıcılarınız için içerik üretin. Daha önce benim yaptığım gibi kendinizi kasmayın,sınırlamayın, yazdığınız her yazı 300 kelime ya da seo için uyumlu olacak diye bir kaide yok. Sitenizin kullanıcıları eğer yazdığınız yazılardan faydalanabiliyor ve ihtiyaçlarını giderebiliyorlarsa kazanan sizsiniz demektir ve otomatik olarak bunu sağladığınız için de Google’ın istediği siteyi oluşturmuşsunuz demektir. Google İçin Mi ? Yoksa Kullanıcı İçin Mi Yazmalı ? sorusununun cevabı elbette kullanıcı için olmalıdır.

İyi çalışmalar.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

2
 Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yazıdaki Yorumlar
0 Yorumlar
1 Takipçi
 
En çok tepki verilen yorum.
En iyi yorum
  Abone Ol  
Bildir
Fakir
Ziyaretçi
Fakir

Evet yazdıklarınıza katılıyorum kullanıcı odaklı çalışırsak zaten google ın kalbini de kazanırız. Dediğiniz gibi bende 300 kelime olayına fazla takılmam istenileni versin kullanıcıya doğru bilgiyi versin önemli olan o…

İnternet sitenizi kullanan kişilere yanıltıcı,aldatıcı bilgiler,içerikler sunmayın.
en çok da yapılan bu 🙂

Mehmet Sanli
Ziyaretçi
Mehmet Sanli

Söylediklerinize katılıyorum, bende uzun uzun makaleler yazarak kendimi yordum ve yazmaktan soğudum.Verimsiz oldu, ve okuyanlar içinde yorucu oluyor, ihtiyaç kadar yazmak daha iyi.