Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Google Search Console Dizin Kapsamı Hataları

Google Search Console Dizin Kapsamı Hataları

Çok yakın bir tarihte Google, İnternet sitesi sahiplerini ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi.İnternet sitesi sahiplerinin Google Arama motorunda yer alan sitelerini yönetmek için kullandığı Search Console aracında yeniliğe gitti ve bu yenilik ile İnternet sitesi sahiplerine daha basit, kolay ve kullanışlı bir arayüze sahip bir araç hazırladı.

Gelen bu yenilik ile ilgili detaylı bir blog yazısı yazmıştım. Bu yazıya Google Search Console Yenilendi adlı blog yazımda gelen yenilikler ve iyileştirmeleri okuyabilirsiniz.Ancak, durum şu ki yapılan bu yenilik sadece arayüz tasarımının değişmesiyle kalmadı 1 Mart itibari ile yeni bir dizin algoritması devreye sokuldu ve arama motorunun dizininde bulunan tüm siteler bu yeni dizin algoritmasıyla tekrar taranmaya, re-index adı verilen yeniden indexleme süreci başlamış oldu.

Google Search Console Dizin Kapsamı Hataları

Google arama motorunun dizininde bulunan tüm İnternet siteleri tekrar gözden geçirilmeye ve yeni algoritma yapısına göre dizine eklenmeye başlandı ancak gelin görün ki bu algoritma tabirim caizse tüm sitelerin dizinlerini bok etti diyebilirim. Evet, bok etti. Her şey tepe taklak oldu ve Google bu durumla ilgili henüz bir açıklama yapmış değil.

Peki, sorun ne?

Sorun şu; Google, bu yeni dizin algoritması ile siteleri tekrar tararken karşılaştığı en ufak hatadan dolayı o bağlantıyı arama sonuçlarından çıkartmaya başladı yani dizin kapsamından sitelerin içerik bağlantılarını kaldırmaya başladı ve hata diye Search Console hesaplarına ekledi.

Bu durum sadece 1-2 tane kalsa yine iyi ancak tüm indexleri silinen, sitesini tamamının Google arama sonuçlarından silindiğini gören İnternet sitesi sahipleri çoğalmaya başladı. Eğer, köklü bir geçmişe sahip bir siteniz yok ise bu aşamada tekrar dizine girebilmek zorlaştı. Hele ki yeni siteler bu şansı komple kaybediyorlar, yeniden index almaları, arama sonuçlarına girmeleri oldukça zorlaşmaya başladı bu yeni dizin algoritması ile.

Google’ın Search Console kısmında gösterdiği dizin kapsamı hataları aslında hata değil. Hiçbir şekilde hata bulunmayan İnternet sayfalarını hata varmış gibi algılayıp, arama sonuçlarından çıkarmaya başladı. Ve bu süreçte İnternet sitesi sahipleri önemli ve kullanıcıların dikkatini çeken içeriklerinin arama sonuçlarından çıkarılması ile çok büyük kullanıcı kayıplarına ve özellikle e-ticaret siteleri müşteri kaybetmeye başladılar. Yaşanan bu sorun bir çok yerde İnternet sitesi sahipleri tarafından dile getirildi ancak şuan için Google tarafından bu durum ile ilgili bir açıklama gelmedi.

Google Search Console Dizin Kapsamı Hataları
Google Search Console Dizin Kapsamı Hataları

Search Console Hataları Dizin Kapsamı Hataları İle Sınırlı Kalmadı!

Bu yeni dizin algoritması sadece dizin kapsamı ile sınırlı kalmadı. Google‘nin Hızlandırılmış Mobil Sayfalar projesine de yansıdı ve AMP ile çalışan sitelerin AMP indexlerinde de hata varmış gibi bildirimler göndermeye ve bu hatalı olarak gördüğü sayfaları arama sonuçlarından çıkarmaya, dizin kapsamının dışına almaya başladı.

Google Search Console Dizin Kapsamı Hataları
Google Search Console Dizin Kapsamı Hataları

Bütün bu dizin kapsamı hataları tamamen yeni gelen dizin algoritmasından dolayı oluşmakta. Bu algoritma tam olarak rayına oturuncaya kadar bu tarz hataları İnternet sitesi sahipleri dikkate almaları gerekiyor ve dikkatle izlemeleri gerekiyor. Hata olarak gösterilen bağlantıları, sayfaları tek tek inceleyin ve gerçekten hata var ise düzeltin yok ise telaşlanmayın bir süre sonra inanıyorum ki bu durumu Google düzeltecektir.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Her internet sitesi sahibi hiç olmazsa en az bir kez karşısına bu tarz bir seo terimi çıkabiliyor. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında belli bir kural çerçevesinde sıralamasına biz seo diyoruz. Türkçesi "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Biz seo yaparken bir takım aşamalar gerçekleştiriyoruz, seo için gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların sonrasında sitemiz bir…
Google Search Console Dizin Kapsamı Hataları için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 3 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  tuncay Ziyaretçi

  sitemde 1 tane bile index yapamıyorum şuan

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  muzaffer çevik Ziyaretçi

  sayfaları tek tek inceleyin ve gerçekten hata var ise düzeltin” demişsiniz lakin hata nasıldır onu bilmiyoruz hocam. Yardımcı olursanız sevinirim…

  • Yorum Sahibi
    Yanıtla
   Hüseyin Körbalta Yazar 

   Merhaba,

   Search Console’da ki dizin kapsamı hatalarını açtığınızda Google size detaylı bir şekilde hatanın ne olduğunu belirtiyor. Hatanın nereden kaynaklandığını öğrendiğinizde çözüm yoluna da bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor