İlginizi Çekebilir:Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?


12 Mar 2018

Çok yakın bir tarihte Google, İnternet sitesi sahiplerini ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi.İnternet sitesi sahiplerinin Google Arama motorunda yer alan sitelerini yönetmek için kullandığı Search Console aracında yeniliğe gitti ve bu yenilik ile İnternet sitesi sahiplerine daha basit, kolay ve kullanışlı bir arayüze sahip bir araç hazırladı.

Gelen bu yenilik ile ilgili detaylı bir blog yazısı yazmıştım. Bu yazıya Google Search Console Yenilendi adlı blog yazımda gelen yenilikler ve iyileştirmeleri okuyabilirsiniz.Ancak, durum şu ki yapılan bu yenilik sadece arayüz tasarımının değişmesiyle kalmadı 1 Mart itibari ile yeni bir dizin algoritması devreye sokuldu ve arama motorunun dizininde bulunan tüm siteler bu yeni dizin algoritmasıyla tekrar taranmaya, re-index adı verilen yeniden indexleme süreci başlamış oldu.

Google Search Console Dizin Kapsamı Hataları

Google arama motorunun dizininde bulunan tüm İnternet siteleri tekrar gözden geçirilmeye ve yeni algoritma yapısına göre dizine eklenmeye başlandı ancak gelin görün ki bu algoritma tabirim caizse tüm sitelerin dizinlerini bok etti diyebilirim. Evet, bok etti. Her şey tepe taklak oldu ve Google bu durumla ilgili henüz bir açıklama yapmış değil.

Peki, sorun ne?

Sorun şu; Google, bu yeni dizin algoritması ile siteleri tekrar tararken karşılaştığı en ufak hatadan dolayı o bağlantıyı arama sonuçlarından çıkartmaya başladı yani dizin kapsamından sitelerin içerik bağlantılarını kaldırmaya başladı ve hata diye Search Console hesaplarına ekledi.

Bu durum sadece 1-2 tane kalsa yine iyi ancak tüm indexleri silinen, sitesini tamamının Google arama sonuçlarından silindiğini gören İnternet sitesi sahipleri çoğalmaya başladı. Eğer, köklü bir geçmişe sahip bir siteniz yok ise bu aşamada tekrar dizine girebilmek zorlaştı. Hele ki yeni siteler bu şansı komple kaybediyorlar, yeniden index almaları, arama sonuçlarına girmeleri oldukça zorlaşmaya başladı bu yeni dizin algoritması ile.

Google’ın Search Console kısmında gösterdiği dizin kapsamı hataları aslında hata değil. Hiçbir şekilde hata bulunmayan İnternet sayfalarını hata varmış gibi algılayıp, arama sonuçlarından çıkarmaya başladı. Ve bu süreçte İnternet sitesi sahipleri önemli ve kullanıcıların dikkatini çeken içeriklerinin arama sonuçlarından çıkarılması ile çok büyük kullanıcı kayıplarına ve özellikle e-ticaret siteleri müşteri kaybetmeye başladılar. Yaşanan bu sorun bir çok yerde İnternet sitesi sahipleri tarafından dile getirildi ancak şuan için Google tarafından bu durum ile ilgili bir açıklama gelmedi.

Google Search Console Dizin Kapsamı Hataları
Google Search Console Dizin Kapsamı Hataları

Search Console Hataları Dizin Kapsamı Hataları İle Sınırlı Kalmadı!

Bu yeni dizin algoritması sadece dizin kapsamı ile sınırlı kalmadı. Google‘nin Hızlandırılmış Mobil Sayfalar projesine de yansıdı ve AMP ile çalışan sitelerin AMP indexlerinde de hata varmış gibi bildirimler göndermeye ve bu hatalı olarak gördüğü sayfaları arama sonuçlarından çıkarmaya, dizin kapsamının dışına almaya başladı.

Google Search Console Dizin Kapsamı Hataları
Google Search Console Dizin Kapsamı Hataları

Bütün bu dizin kapsamı hataları tamamen yeni gelen dizin algoritmasından dolayı oluşmakta. Bu algoritma tam olarak rayına oturuncaya kadar bu tarz hataları İnternet sitesi sahipleri dikkate almaları gerekiyor ve dikkatle izlemeleri gerekiyor. Hata olarak gösterilen bağlantıları, sayfaları tek tek inceleyin ve gerçekten hata var ise düzeltin yok ise telaşlanmayın bir süre sonra inanıyorum ki bu durumu Google düzeltecektir.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir