Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası26 Oca 2017

22 Ocak 2017 tarihinde Google birçok hizmetinde olduğu gibi web site sahipleri için hizmet verdiği Search Console (Arama Konsolu) hizmetinde de 22 Ocak tarihinde güncelleme gerçekleştirdi.

Google, yapmış olduğu bu güncellemeyi search console hizmetini kullanan kullanıcıların hesaplarında bir sarı duyuru barı ile bilgilendirdi ve Google Search Console kısmında ki verilerin bu güncelleme ile değişmiş olabileceği, daha önce ki verilere göre farklı sonuçlar gösterebileceğini belirtmiştir.

Google Search Console Güncellendi!

Google yaptığı bu güncelleme ile ilgili şurada ki sayfadan kullanıcılara bir bilgilendirme yazısı yayınladı. Bu yazının ne yazık ki Türkçe hali bulunmuyor ben elimden geldiğince oradan yazan bilgileri aşağıda madde madde özetledim.

Google Search Console Güncellemesi Notlarım:


  • Bu güncelleme birkaç hafta sürecek. Bu güncellemeden Google Analitik etkilenmemiştir. Yani,sitelerimizi analiz ettiğimiz Google Analytics hizmeti bu güncellemeden etkilenmedi.
  • Bu güncelleme sırasında son birkaç haftalık Search Console verilerinizde kayıplar ve değişiklikler olabilecek.Bu süreçte Search Console’deki verilerinizi dikkatle takip etmeniz gerekiyor.
  • Bu güncelleme işlemi bittikten sonra Search Console normal günlük olarak verileri raporlamaya ve analiz etmeye devam edecek.
  • Mobil cihazları kullanıp, Google Search Console kullanan website sahipleri için AMP sayfalarını daha iyi analiz etme ve raporlama imkanı sağlandı bu güncelleme ile.

AMP Nedir ?

[alert style=”darkred”]AMP Project olarak adlandırılan ve mobil web sitelerinin genel performanslarını artırmak için bir yol olarak 2015 yılının Ekim ayında Google tarafından başlatılan bir açık kaynak girişimidir. Proje kendi framework’üne (AMP HTML) sahiptir. Google’ın desteklediği bir projedir. Şuan resmen tüm Dünya’da Google servislerinde kullanılmaktadır. Kısaca, hızlandırılmış mobil sayfalar diyebiliriz.[/alert]

  • Google, kendi uygulamaları (Google Apps) için Crawl (Gezinme Servisi) adlı örümcek bot servisinin performansını artırmak için 3 ile 4 günlük verileri tek sefer güncelleme yapabilen algoritmasını kullanıma koydu.
  • Sitelerin mobil kullanılabilirlik durumunu detaylı analiz edebilmek ve rapor edebilmek için geliştirmeler yapıldı.

Bu güncellemerin hepsi tek bir seferde yapılmamıştır öncelikle bunu belirteyim ancak hepsinin etkin hale gelmesi 22 Ocak 2017 tarihinde başlatılan güncelleme ile olmuştur. Şuan yukarıda özetlediğim geliştirmeler,yenilikler ve revizyonlar 22 Ocak 2017 tarihinden itibaren aktif şekilde kullanıma sokulmaktadır. Bu süreçte sitelere etkilerinin az olacağını, çok az bir etkileme olacağını söylemektedir Google dedemiz 🙂 Şu birkaç günde google sıralamalarında dalgalanlamalar görebiliriz dikkat etmekte fayda var.

Kolay gelsin.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir