Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Google Search Console Güncellendi

Google Search Console Güncellendi

22 Ocak 2017 tarihinde Google birçok hizmetinde olduğu gibi web site sahipleri için hizmet verdiği Search Console (Arama Konsolu) hizmetinde de 22 Ocak tarihinde güncelleme gerçekleştirdi.

Google, yapmış olduğu bu güncellemeyi search console hizmetini kullanan kullanıcıların hesaplarında bir sarı duyuru barı ile bilgilendirdi ve Google Search Console kısmında ki verilerin bu güncelleme ile değişmiş olabileceği, daha önce ki verilere göre farklı sonuçlar gösterebileceğini belirtmiştir.

Google Search Console Güncellendi!

Google yaptığı bu güncelleme ile ilgili şurada ki sayfadan kullanıcılara bir bilgilendirme yazısı yayınladı. Bu yazının ne yazık ki Türkçe hali bulunmuyor ben elimden geldiğince oradan yazan bilgileri aşağıda madde madde özetledim.

Google Search Console Güncellemesi Notlarım:


 • Bu güncelleme birkaç hafta sürecek. Bu güncellemeden Google Analitik etkilenmemiştir. Yani,sitelerimizi analiz ettiğimiz Google Analytics hizmeti bu güncellemeden etkilenmedi.
 • Bu güncelleme sırasında son birkaç haftalık Search Console verilerinizde kayıplar ve değişiklikler olabilecek.Bu süreçte Search Console’deki verilerinizi dikkatle takip etmeniz gerekiyor.
 • Bu güncelleme işlemi bittikten sonra Search Console normal günlük olarak verileri raporlamaya ve analiz etmeye devam edecek.
 • Mobil cihazları kullanıp, Google Search Console kullanan website sahipleri için AMP sayfalarını daha iyi analiz etme ve raporlama imkanı sağlandı bu güncelleme ile.

AMP Nedir ?

[alert style=”darkred”]AMP Project olarak adlandırılan ve mobil web sitelerinin genel performanslarını artırmak için bir yol olarak 2015 yılının Ekim ayında Google tarafından başlatılan bir açık kaynak girişimidir. Proje kendi framework’üne (AMP HTML) sahiptir. Google’ın desteklediği bir projedir. Şuan resmen tüm Dünya’da Google servislerinde kullanılmaktadır. Kısaca, hızlandırılmış mobil sayfalar diyebiliriz.[/alert]

 • Google, kendi uygulamaları (Google Apps) için Crawl (Gezinme Servisi) adlı örümcek bot servisinin performansını artırmak için 3 ile 4 günlük verileri tek sefer güncelleme yapabilen algoritmasını kullanıma koydu.
 • Sitelerin mobil kullanılabilirlik durumunu detaylı analiz edebilmek ve rapor edebilmek için geliştirmeler yapıldı.

Bu güncellemerin hepsi tek bir seferde yapılmamıştır öncelikle bunu belirteyim ancak hepsinin etkin hale gelmesi 22 Ocak 2017 tarihinde başlatılan güncelleme ile olmuştur. Şuan yukarıda özetlediğim geliştirmeler,yenilikler ve revizyonlar 22 Ocak 2017 tarihinden itibaren aktif şekilde kullanıma sokulmaktadır. Bu süreçte sitelere etkilerinin az olacağını, çok az bir etkileme olacağını söylemektedir Google dedemiz 🙂 Şu birkaç günde google sıralamalarında dalgalanlamalar görebiliriz dikkat etmekte fayda var.

Kolay gelsin.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Her internet sitesi sahibi hiç olmazsa en az bir kez karşısına bu tarz bir seo terimi çıkabiliyor. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında belli bir kural çerçevesinde sıralamasına biz seo diyoruz. Türkçesi "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Biz seo yaparken bir takım aşamalar gerçekleştiriyoruz, seo için gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların sonrasında sitemiz bir…
 • Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Progressive Web App (PWA) Nedir? Ne İşe Yarar?

  Progressive Web App, internete erişimi olan kullanıcıların internet deneyimlerini iyileştirmek ve kolaylaştırmak için Google tarafından geliştirilen bir teknolojidir. Kısaca, PWA olarak adlandırılan bu yeni nesil teknoloji Google'nin daha önce kullanıma sunduğu AMP'nin daha da gelişmiş hali diyebiliriz. PWA Nedir? PWA, Google tarafından geliştirilen, modern teknolojiler ile bir internet sitesinin mobil…
 • Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir? Nasıl Düşürülür?

  Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir? Nasıl Düşürülür?

  İnternet sitesi sahipleri sitelerini ziyaret eden kullanıcıları hakkında detaylı bilgi edinmek ister. Sitede ne yapıyorlar, ne kadar süre boyunca sitede dolaşıyorlar veya en basit bilgi olan ne ile ilgileniyorlar? Bütün bu analiz verilerini elde edebilmek için çeşitli üçüncü taraf uygulamalar kullanıyoruz. Bunlardan en popüler ve en çok tercih edilen ise…
 • CDN Kullanımı Google Sıralamanızı Nasıl Geliştirebilir?

  CDN Kullanımı Google Sıralamanızı Nasıl Geliştirebilir?

  Daha önce CDN hakkında birkaç tane blog yazısı yazmıştım. CDN - Content Delivery Network (İçerik Dağıtım Ağı) en yeni SEO tekniklerinden biridir ancak CDN, Google sıralamanızı nasıl etkilemektedir? CDN, sitenizin önbelleğe alınmış bir kopyasını kullanıcıya en yakın bir noktadan sunar ve bu da ortalama sayfa yüklenme sürelerini önemli ölçüde düşürür.Böylelikle…
Google Search Console Güncellendi için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.