Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Google Search Console Güncellendi

Google Search Console Güncellendi

22 Ocak 2017 tarihinde Google birçok hizmetinde olduğu gibi web site sahipleri için hizmet verdiği Search Console (Arama Konsolu) hizmetinde de 22 Ocak tarihinde güncelleme gerçekleştirdi.

Google, yapmış olduğu bu güncellemeyi search console hizmetini kullanan kullanıcıların hesaplarında bir sarı duyuru barı ile bilgilendirdi ve Google Search Console kısmında ki verilerin bu güncelleme ile değişmiş olabileceği, daha önce ki verilere göre farklı sonuçlar gösterebileceğini belirtmiştir.

Google Search Console Güncellendi!

Google yaptığı bu güncelleme ile ilgili şurada ki sayfadan kullanıcılara bir bilgilendirme yazısı yayınladı. Bu yazının ne yazık ki Türkçe hali bulunmuyor ben elimden geldiğince oradan yazan bilgileri aşağıda madde madde özetledim.

Google Search Console Güncellemesi Notlarım:


 • Bu güncelleme birkaç hafta sürecek. Bu güncellemeden Google Analitik etkilenmemiştir. Yani,sitelerimizi analiz ettiğimiz Google Analytics hizmeti bu güncellemeden etkilenmedi.
 • Bu güncelleme sırasında son birkaç haftalık Search Console verilerinizde kayıplar ve değişiklikler olabilecek.Bu süreçte Search Console’deki verilerinizi dikkatle takip etmeniz gerekiyor.
 • Bu güncelleme işlemi bittikten sonra Search Console normal günlük olarak verileri raporlamaya ve analiz etmeye devam edecek.
 • Mobil cihazları kullanıp, Google Search Console kullanan website sahipleri için AMP sayfalarını daha iyi analiz etme ve raporlama imkanı sağlandı bu güncelleme ile.

AMP Nedir ?

[alert style=”darkred”]AMP Project olarak adlandırılan ve mobil web sitelerinin genel performanslarını artırmak için bir yol olarak 2015 yılının Ekim ayında Google tarafından başlatılan bir açık kaynak girişimidir. Proje kendi framework’üne (AMP HTML) sahiptir. Google’ın desteklediği bir projedir. Şuan resmen tüm Dünya’da Google servislerinde kullanılmaktadır. Kısaca, hızlandırılmış mobil sayfalar diyebiliriz.[/alert]

 • Google, kendi uygulamaları (Google Apps) için Crawl (Gezinme Servisi) adlı örümcek bot servisinin performansını artırmak için 3 ile 4 günlük verileri tek sefer güncelleme yapabilen algoritmasını kullanıma koydu.
 • Sitelerin mobil kullanılabilirlik durumunu detaylı analiz edebilmek ve rapor edebilmek için geliştirmeler yapıldı.

Bu güncellemerin hepsi tek bir seferde yapılmamıştır öncelikle bunu belirteyim ancak hepsinin etkin hale gelmesi 22 Ocak 2017 tarihinde başlatılan güncelleme ile olmuştur. Şuan yukarıda özetlediğim geliştirmeler,yenilikler ve revizyonlar 22 Ocak 2017 tarihinden itibaren aktif şekilde kullanıma sokulmaktadır. Bu süreçte sitelere etkilerinin az olacağını, çok az bir etkileme olacağını söylemektedir Google dedemiz 🙂 Şu birkaç günde google sıralamalarında dalgalanlamalar görebiliriz dikkat etmekte fayda var.

Kolay gelsin.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Her internet sitesi sahibi hiç olmazsa en az bir kez karşısına bu tarz bir seo terimi çıkabiliyor. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında belli bir kural çerçevesinde sıralamasına biz seo diyoruz. Türkçesi "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Biz seo yaparken bir takım aşamalar gerçekleştiriyoruz, seo için gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların sonrasında sitemiz bir…
Google Search Console Güncellendi için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor