Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Google Search Console Yenilendi

Google Search Console Yenilendi

Google bir çok servisinde yenilemeler, değişiklikler yapmaya devam ediyor. Bu değişiklikler sadece tasarımsal olarak değil özellik olarak ta gelişmeler yapılmakta. Bu yenilenme sürecinin ilk örneğini Google’nin internet sitesi sahipleri için sunduğu bir ücretsiz hizmet olan Google Analytics hizmetinde gördük. Tasarımsal olarak daha kolay kullanılabilir hale gelmesinin yanı sıra getirilen bir çok özellik ile daha fazla veriyi analiz edebilir hale geldik.

Yapılan bu yenilenme sürecinin son hamlesi yine internet sitesi sahiplerine yönelik olarak hizmet veren Google Search Console hizmetinde yenilenme yapıldı. Tasarımsal olarak çok daha modern bir tasarıma sahip olan search console artık daha basit ve kullanışlı oldu diyebiliriz. Google’nin resmi blog sayfasında yayınlanan makaleye göre artık çok daha gelişmiş bir search console deneyimi bizleri bekliyor. (Bkz: Introducing the new Search Console) Beta olarak yayınlanan bu sürümde sadece tasarımsal bir değişiklik olarak algılamayın çok daha detaylı bir yenilenme söz konusu.

Google Search Console Yenilendi - Resim 1
Google Search Console Yenilendi – Resim 1

Google Search Console Yenilendi

Yapılan yenilikte gözüme çarpan nokta oldukça sade bir arayüz olmasıydı. Bir an dedim bir çok aracı kaldırdılar mı nerede onlar diye düşündüm ancak sonra fark ettim ki hepsini paylaştırmışlar. Araçların çoğunu kullanılması gereken yere yerleştirmişler ve bu şekilde sade bir arayüze sahip olunmuş.

Birden fazla İnternet sitesini aynı hesaptan yönetenler için de ayrıca bir güzellik yapılmış ve bütün sitelerinizi tek bir yerden kolaylıkla yönetebilmenizi,siteler arasında rahat geçiş yapmanız sağlanmış.Eski sürümde ki arayüzde tek tek geriye gidip sitelere girmemiz gerekiyordu ancak bu tasarımda sağ üst köşeye konulan site seçici aracı ile  istediğimiz siteyi seçip, anında verilere ulaşabiliyoruz böylelikle birden fazla site yönetimi de oldukça kolaylaşmış durumda.

Yeni Google Search Console ile Verileri Daha İyi Analiz Etme İmkanı

Daha önce ki görünümde verilerimizi oldukça kısıtlı bir şekilde görebiliyorduk. Yani, belli bir limit dahilinde ve karmaşık bir şekilde sunuluyordu artık bu karmakarışıklığı ortadan kaldırıp, bütün verileri daha iyi analiz edebilmemiz için belli bölümlere ayrılmış, böylelikle tam olarak hangi veriyi aradığımızı bu bölümlemeler sayesinde bulabileceğiz.

Google Search Console Yenilendi!
Google Search Console Yenilendi – Resim 2

16 Aylık Search Console Verilerinizi Artık Görebilirsiniz!

Daha önce sadece üç aylık search console verilerimizi görebilirken yapılan bu yenilenme ile artık 16 aylık verilerimizi de görebileceğiz yani yıllık olarak site verilerimize erişebiliyor olacağız. Bu sayede sitemiz için yapacağımız analizleri daha iyi değerlendirme imkanımız olacak.

Özelikle e-ticaret sektöründe bulunan, müşterilerinin ne aradıklarını analiz edebilmek için bir ton para harcayan firmalar Google‘nin yapmış olduğu bu yenilenme ile çok daha az bütçeler harcayarak potansiyel müşterilerini tespit edebilir. Müşterileri için daha doğru, nokta atışı dediğimiz analizler gerçekleştirebilir, pazarlama stratejileri belirleyebilirler.

Yeni Sitemap Aracı

İşte en çok bu dikkatimi çekti. Daha önce sitemap (site haritası) için detaylı bir analiz imkanı yoktu. Site haritamızda ne gibi hatalar var, hangi bağlantılar indexlendi, hangileri arama sonuçlarına alınmadı gibi çok detaylı istatistiki verileri göremiyorduk, çok yüzeysel bir şekilde bu bilgiler bize sunuluyordu. Artık bu yenilenen arayüz sayesinde çok daha detaylı bir site haritası aracına sahip olduk diyebilirim.

Google Search Console Yenilendi!
Google Search Console Yenilendi – Resim 3

Google Gibi Getir, Robots.txt Test Aracı, Arama Sonuçlarında Görüntüle, Dizine gönder gibi bir çok araç eskiden ayrı ayrı sayfalarda bulunuyordu.Yapılan bu güncelleme ile artık hepsi tek bir yerde ve pop-up olarak açılır şekilde tasarlanmış yani ihtiyaç halinde kullanılması için gizlenmiş bir şekilde bulunuyor. Böylelikle daha sade bir kullanım alanı sunulmasına olanak sağlanıyor.

Google Search Console Yenilendi
Google Search Console Yenilendi – Resim 4

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar İçin Yeni Arayüz – AMP

Hiç şüphesiz ki Google’nin en çok üzerinde durduğu  ve internet dünyasına getirdiği hızlandırılmış mobil sayfalar hizmetini daha iyi yapmak için AMP için yeni bir araç arayüzü hazırlamışlar bu sürümde. Çok daha detaylı bir şekilde AMP sayfalarımızı analiz edebilir, hataları daha net görebilir ve bu hataların çözülüp çözülmediğini google üzerinden test edebiliriz.

Google Search Console Yenilendi
Google Search Console Yenilendi – Resim 5

Google’nin yapmış olduğu yenilik benim çok hoşuma gitti ve oldukça da başarılı bir yenilenme olmuş diyebilirim. Tamamen modern bir site yönetim aracına dönüşmesi muhtemele rakiplerini de düşünmeye itmiştir diyebilirim. Şuana kadar gördüğüm en detaylı ve en basit site yönetim aracı Google Search Console oldu diyebilirim. Diğer arama motorlarının sunduğu araçlar karmaşık ve hatta işlevsel değil. Google, bu hareketi ile rakiplerinin bir adım önüne geçti diyebilirim. Her zaman yenilik iyidir, yenilenmek gerek.

Google, beta olarak sunduğu bu yeni arayüzünü sizde denemek istiyorsanız buraya tıklayın ve ne düşündüğünüzü benimle paylaşın.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
 • Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

  Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console'un yerini alması planlandı. Artık resmi olarak tüm internet…
 • Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Her internet sitesi sahibi hiç olmazsa en az bir kez karşısına bu tarz bir seo terimi çıkabiliyor. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında belli bir kural çerçevesinde sıralamasına biz seo diyoruz. Türkçesi "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Biz seo yaparken bir takım aşamalar gerçekleştiriyoruz, seo için gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların sonrasında sitemiz bir…
Google Search Console Yenilendi için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor