Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası27 Eyl 2017

Google, 2013 yılından beridir ‘Güvenli İnternet terimini kullanıyordu. Son 10 yılda internet korsanlarının faaliyetlerini çoğaltması ve birçok insanın maddi ve manevi olarak zarar görmesinden ötürü, internetin devleri hayatımıza yeni bir kavram kattı. Daha önceleri sadece e-ticaret sitelerinde gördüğümüz, sadece internetten online alışveriş yaparken kullanılan SSL teknolojisi’nin yaygınlaştırılmasıyla ‘Güvenli İnternet’ ortamını oluşturmak istendi.

Bütün bu çalışmaların en büyük pay hiç şüphesiz Google’nin üzerine düştüğü için 2013 yılından beridir birçok servisinde SSL için güncellemelere ve SSL’nin kullanımını artırmak için internet sitesi sahiplerine teşviklerde ve öneriler de bulundu. Google’nin en çok kullanılan servis olan Google Chrome web tarayıcısında da yaptığı değişiklikler ile SSL’nin önemini hem normal kullanıcılara hem de internet sitesi sahiplerine göstermişti.

Okumanız İçin Yazar’dan Tavsiye: Google Chrome SSL Altyapısında Güncelleme Yaptı!

 

Google SSL (HTTPS) İçin SEO Algoritma Güncellemesini Başlattı!

Google alttan alttan internet sitesi sahiplerine artık SSL kullanın demeye başladı. Yaptığı değişiklikler ile tüketici taraf olan kullanıcılara güvenli siteler ile güvensiz siteleri gösterirken, üretici tarafa ise kullanıcı kaybı yaşamak istemiyorsan SSL’ye geç dedi. Bütün bu ön uyarılar sonucunda dün gece itibariyle Google artık SSL algoritmasını gerçek zamanlı işlemesi için devreye soktu ve bu algoritma güncellemesinden dolayı bir çok internet sitesi arama sonuçlarında sıralamada gerilikler yaşadı.

SSL Kullanan Siteler İle SSL Kullanmayan Siteler Arama Sonuçlarında Filtrelendi!

 

Okumanız İçin Yazar’dan Tavsiye: Kişisel Blog ya da Bloglar İçin SSL Gerekli Midir?

Tarayıcı tabanında güncelleme yapıp Güvenli veya Güvenli değil ibarelerini açık açık göstermesine rağmen Google istediği gibi internet sitesi sahiplerini SSL alt yapısına geçiş yaptıramamıştı. Çünkü; Bir çok internet sitesi sahibi için SSL hem ekstra bir uğraş hem de ekstra masraf anlamına geliyor ve bir de bunun yanında kurulu düzeni neden bozayım ki ? diye düşünen internet sitesi sahipleri gelince Google’nin yaptığı bu “görsel” güncellemeler sadece kullanıcı taraflı etkili oldu. Bundan dolayı internet site sahiplerini çok yakından bildiği “seo” algoritmasına SSL’yi de dahil ederek artık SSL‘yi bir seo kriteri haline an itibari ile getirmiş bulunmakta.

Google’nin yapmış olduğu bu algoritma güncellemesi sonucunda arama sonuçlarında dalgalanmalar ve sitelerin arama sonuçlarında ki konumları değişmeye başladı. Google, sadece SSL kullanan ile kullanmayan siteleri ayırt etmeyip her zaman ki yaptığı gibi spam siteleri de bu güncelleme ile arama sonuçlarında ya liste de geriye atıyor ya da tamamen arama sonuçlarında çıkartıyor.

Eğer bir internet sitesi sahibiyseniz ve siteniz anahtar kelimeleriniz de sürekli sıralama değiştiriyorsa şu aralar bilin ki Google’nin şu sıralar yaptığı algoritma güncellemesinden kaynaklı diyebiliriz. Gerçekleşen bu seo algoritması güncellemesi tahminime göre en az 2 hafta süreli bir etki yaratacaktır.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir