Google’dan Yeni İşletim Sistemi “Fuchsia”

Google’den Yeni İşletim Sistemi “Fuchsia”

Google’nin uzun süredir işletim sistemi üzerine çalışmaları olduğunu hepimiz biliyorduk. Android ve Chrome OS gibi işletim sistemleri denemelerinden sonra ve Android’in dünyada önemli yer etmesininin ardından google artık yeni bir işletim sistemi yapmaya başlayacağını herkes öngörmüştür.

Google için birçok önemli teknolojik servis olduğu gibi işletim sistemleri de önemli çalışma alanlarından biri. Chrome OS ile her ne kadar dünya ve ülkemizdeki popülaritesi yüksek olmasa da Android işletim sistemiyle Google tüm dünyanın en iyi işletim sistemi oluşturucularından biri olduğunu ispatlamış durumda.

Google’nin ise şuan “Fuchsia” adlı yeni bir işletim sistemine başladığı söyleniyor.

Fuchsia adlı işletim sistemini Android ve Chrome OS‘tan ayıran en büyük özellik Linux tabanlı olmaması. Bu zamana kadar Linux’tan vazgeçmeyen Google, yeni işletim sisteminde farklı bir yol tercih ediyor. Fuchsia, Magenta isimli kerneli kullanıyor. Bu kernel sayesinde en gelişmiş bilgisayarlardan en küçük nesnelerin interneti cihazına kadar her türlü cihazda Fuchsia’yı kullanmak mümkün oluyor. Google’ın kendi çatısı altında geliştirdiği Dart isimli kodlama diliyle yazılan işletim sisteminin kullanıcı arayüzünün ise Flutter ile yapıldığı ifade ediliyor. Açık kaynaklı olacak işletim sisteminin Android veya Chrome OS’un yerini alma gibi bir amacının olmadığı da söylenenler arasında. Fuchsia’nın yakın zamanda Google tarafından resmen duyurulması bekleniyor.

Sizce Google yeni çıkaracağı bu işletim sistemiyle Microsoft’un Windows’unu geride bırakabilir mi ? Fikirlerinizi yorumlarda belirtiniz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir