Gizlilik Politikam Güncellendi. Bkz:Gizlilik Politikası24 Eyl 2017

Arama motoru deyince aklımıza ilk gelen Google oluyor. İnternet sitesi sahipleri için ise Google sadece bir arama motoru değil aynı zamanda ziyaretçi ya da bir başka deyiş ile müşteri kaynağı diyebiliriz. Her internet sitesi sahibi kendi sitesinin Google arama sonuçlarında üst sırada olmak için çalışır, bunun için içerikler üretir ve bütün bunları yaparken de Google’ın belirlediği seo kriterlerini dikkate alır.

Bütün bu yapılan çalışmalara genel olarak “SEO” adı verilmektedir. İnternette seo ile ilgili tonlarca yazı, video bulabilirsiniz ancak bu bilgilerin ne kadarı doğru ?  Bu yazımda yanlış bilinen ve yanlış anlatılan meta etiketler ve rel etiketlerini ele alacağım. Önünüze gelen her meta ve rel etiketini siteniz de uygulamamanız gerekiyor. Her etiketin kullanım amaçı ve yeri farklıdır.

Bkz:  Neden AMO Değil de SEO ?

Kısaca meta ve rel etiketlerinin ne olduğunu açıklayarak yazımıza devam edelim.

Meta Etiket Nedir ?

Meta etiketler, internet sitesi sahiplerinin arama motorlarına siteleriyle ilgili bilgiler vermek için kullanılan bir internet ve html terimidir. Meta etiketler, internet sitelerinin html kodu olan <head> tagı arasına eklenirler.

Rel Etiketi Nedir ?

Rel etiketleri, aynı meta etiketler de olduğu gibi arama motorlarına bilgi vermek amacıyla kullanılır. Ancak meta etiketlerin aksine site içerisinde ki iç ve dış bağlantılara uygulanırlar.

Bkz: WordPress rel=”noopener” ve rel=”noreferrer” Etiketleri Nedir ?

Rel ve Meta etiketlerin ne olduğunu ve ne amaçla kullanıldığını öğrendiysek gelin Google tarafından hangi meta etiketler ve rel etiketleri dikkate alınıyor ve bunları nasıl değerlendiriyor onu öğrenelim.

Google’ın Anladığı Meta Etiketler

Meta etiketler birçok istemciye bilgi sağlamak için için kullanılabilir ve her istemci kendisine göre bu meta etiketleri yorumlayabilir veya tamamen yok sayabilir. Örneğin abstract meta etiketini Google yok saymakta veya dikkate almamaktadır.

Google’ın anladığı başlıca meta etiketler:

 • Description (Sayfa açıklaması, site açıklaması)
 • <title> (Sayfanın başlığı, sayfa adı)
 • Robots (Arama motorlarına sitenin taranması ve dizine eklenmesi işlemlerini kontrol etmek için kullanılır.)
 • googlebot (Yukarıda ki robots etiketi tüm botlar için geçerlidir Google’da dahil. Ancak sadece Google’a özel işlemler yapmak istiyorsanız bu etiketi kullanabilirsiniz.)
 • google (nositelinkssearchbox) (Bu etiket ise Google arama sonuçlarında sitenizin altında bir hızlı arama kutusu oluşturmamasını sağlar.)
 • notranslate (Google’a internet sayfasını farklı dillere çevrilmemesini bildirir.)
 • google-site-verification (Search Console mülk sahipliğini doğrulamak için bu etiket kullanılmaktadır. Ve sadece Google tarafından algılanmaktadır.)
 • Content-Type (Bir internet sitesinin içerik türünü ve karakter kodlamasını (UTF-8, ISO vb) tanımlar.)
 • charset (Content-Type ile aynı işlevi gören bir etikettir.)
 • http-equiv=”refresh” (Bir internet sayfasının yenilenmesi veya başka sayfaya yönlendirilmesi için kullanılır ve Google tarafından algılanabilmektedir.)

Bu liste kullanılabilecek olan tüm meta etiketleri kapsamamaktadır. Siteniz için önemli olduğunu düşündüğünüz meta etiketleri kullanabilirsiniz ancak bu etiketlerini Google tarafından yok sayılabileceğini unutmayın!

Google’ın Anladığı Rel Etiketleri

İnternette bir çok rel etiketi mevcut ve bu rel etiketlerinin en popüleri nofollow ve dofollow’dur. Bu etiketlere bir çoğunuz aşinadır. Ancak rel etiketleri bu iki etiketten ibaret değil ve Google’ın anladığı etiketleri de hesaba katarsak liste oldukça kısalıyor diyebiliriz.

Rel etiketleri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Bende verdiğim bağlantıdan faydalanarak ve biraz da Google’ın blog sayfasını ve forumlarını dolaşarak elde ettiğim bilgilere dayanarak Google’ın her rel etiketini anlamadığını ve bazılarını yok saydığını öğrendim. Özellikle bize yarar sağladığını düşündüğümüz, seo için iyidir diye kullandığımız rel etiketlerinin aslında seo’ya hiçbir etkisi olmadığını görüyoruz ve bazen de ters etki yapabiliyor.

Burada sadece Google’ın anladığı ve yorumladığı, dikkate aldığı rel etiketlerinden bahsedeceğim. Başka rel etiketleri de mevcuttur ancak bunlar Google tarafından yok sayılıyor veya dikkate alınmıyor diyebilirim. Ancak zararlı bir yanı bulunmuyor, Google şöyle demiyor “sen bu rel etiketini niye kullanıyon? alsana ceza!” diye bir kuralı yok. Kullan ya da kullanma tercih senin diyor Google.

Google’nın anladığı başlı başlıca rel etiketleri:

 • alternate (İnternet sitesinin başka bir dilde yayın yapan sayfasını belirtmek için kullanılır ya da varolan sayfanın alternatifi olduğunu gösterir.)
 • author (İnternet sitesini oluşturan kişi ve toplukları belirtir.)
 • archives (Verilen bağlantının o internet sitesinin arşiv sayfasına ait olduğunu belirtir.)
 • dofollow (Google’a verilen link bağlantısını takip etmesini söyler.)
 • nofollow (Google’a verilen link bağlantısını takip etmemesini söyler.)
 • index (Verilen linkin sitenin ana dizini ya da anasayfası olduğunu belirtir.)
 • noreferrer (Verilen linke kullanıcı tıkladığında ve takip edilen bu bağlantıda HTTP referer başlığını göndermemesini belirtir.)
 • sitemap (Verilen bağlantının o internet sitesinin site haritası olduğunu Google’a belirtir.)

Bu etiketler dışında bir çok etiket mevcut ancak geri kalan diğer etiketler Google tarafından yok sayılıyorlar. Diğer arama motorları örneğin Yandex gibi kullandığınız diğer rel etiketlerini değerlendiriyor olabilir. Bunlar sadece Google için geçerlidir.

Hem rel hem meta etiketlerin doğru kullanımı seo için en temel adımlardan bir tanesidir. Bu yüzden siteleriniz de kullandığınız etiketleri gözden geçirin. Kurduğunuz eklenti,temalar sitenize yarar sağlamayacak etiketler ekleyebilirler, bunları tespit edip gerekli düzeltmeleri yapmanız sitenizin seo değerleri için iyi olacaktır.


Bu Yazımı Beğendiysen Sosyal Medya Hesaplarında Paylaşarak Bana Destek Olabilirsin!
 Google Plusda Paylaş


 Yazar: Hüseyin Körbalta Hakkında

Blog yazarı, Arayüz geliştiricisi ve Arkaplan geliştiricisi olmak için çalışmalar yapıyor.

 Websitesi
Takip Et:

 Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol  
Bildir