Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi

Geçtiğimiz yıl Google, site yöneticilerini yakından ilgilendiren bir güncelleme gerçekleştirdi. Ücretsiz olarak internet sitesi sahiplerinin kullanmakta olduğu Google Search Console servisi diğer Google servisleri gibi bir takım arayüz güncellemeleri almıştı. Beta olarak kullanıma sunulan bu yeni search console güncellemesi eski search console’un yerini alması planlandı.

Artık resmi olarak tüm internet sitesi sahipleri yeni search console arayüzüne geçiş yapmış durumlarda ancak halen eski sürümü kullanmaya devam edilebilmekte.Bununla birlikte Google, belli aralıklarla arama motoru algoritmasında güncellemeler yapıyor ve bu güncellemeler sonucunda internet sitelerinin arama sonuçlarında ki sıralamasında değişimler meydana geliyor.

Büyük ve küçük ölçekli yapılan bu arama motoru algoritma güncellemesi bu yılın Mart ayında başladı. 12 Mart 2019 tarihinde başlayan bu algoritma güncellemesi Mayıs ayının sonlarına kadar sürmesi bekleniyor.

Blog yazımda bahsedeceğim konu bu değil, Google sadece algoritma güncellemesi yapmakla kalmadı internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Search Console uygulamasında bir takım yeni düzenlemeler ve değişiklikler yapıldı. Bu blog yazımda bu değişiklerin ne olduğunu,nelerin değiştiğini aktarmaya çalışacağım.

Mart 2019 Yeni Search Console Güncellemesi

Google’ın bu yeni arama konsolu (Search Console) arayüzünde odaklandıkları noktalar genelikle sitelerde karşılaşılan hatalar ve bu hataların nasıl raporlandığı ile ilgili. Eski search console’da Google’ın örümcek botlarının sitenizde karşılaştığı hatalar oldukça basit bir şekilde yalın haliyle bildiriliyordu ve hepsi tek bir yerde toplanıyordu.

İşte, Google bu yeni search console güncellemesi ile artık bu hataları ayrı ayrı yerlerde ve detaylı bir şekilde raporlayacak ve bu hataları nasıl giderilmesi gerektiği ile ilgili site sahiplerini yönlendirecek. Peki, ne gibi hatalar raporlanıyor ve ne tür iyileştirmeler yapıldı?

Dizin Kapsamı Hataları & Raporlama

Google, yeni search console’u aktif olarak kullanıma sunmadan önce beta olarak site sahiplerinin beğenisine sunmuştu bu süreçte site sahiplerinden aldığı geri bildirimlerin yardımı ile yeni search console güncellemesinde odaklandıkları en önemli noktası dizin kapsamı hataları ve bu hataların raporlanması olmuş.

Eski sürüm search console’da dizin kapsamı hataları yani indexleme, internet sitelerini arama sonuçlarına, arama sonuçları dizinine alma işlemi sırasında karşılaşılan hatalar kısıtlı bir şekilde aktarılıyordu ve bu hataların neyden kaynaklandığını veya nasıl çözüleceği konusunda bilgi verilmiyordu.

Mart 2019‘da yapılan bu yeni güncelleme ile artık dizin kapsamı hataları search console’da ayrı bir alanda, detaylı bir şekilde raporlanacak ve hatanın tam olarak nereden kaynaklandığını gösteren yeni bir araç olan site denetleme aracı ile site sahiplerine sunulacak.

Böylelikle site sahipleri internet sitelerinde ki içerikler Google tarafından arama sonuçları dizinine eklenirken karşılaştığı hataları, erişim ve yetkilendirme sorunları search console panelinde çok daha detaylı bir pencereden görebilecek ve site denetleme aracı ile hatalara nokta atışı yapabilecek.

Dizin Kapsamı Hataları & Raporlama

Dizin Kapsamı Hataları & Raporlama

Site Haritası (Sitemap) Hataları & Raporlama

Bir internet sitesinin olmazsa olmazlarından olan site haritaları için Google, yeni search console güncellemesi ile daha ayrıntılı bir alan oluşturmuş. Aynı, dizin kapsamı gibi kendisine özel bir paneli olan ve detaylı raporlamaya sahip bir geliştirme yapıldı. İnternet sitenizin site haritasında oluşan hataları bu ekranda görebilecek ve detaylı analizini yapabileceksin.

Site haritası denetleme aracı’da eklenerek site haritanızı Google botları gözüyle canlı olarak görüntüleyebilecek ve hataları canlı olarak yerinde görme imkanınız olacak. Google resmi blog yazısında bahsedilenlere göre ilerleyen zamanlarda site haritalarından bulunan görsel ve videoların da hatalarını tespit edebilmeyi amaçladıkları yazmakta.

Site Denetleme / Canlı Önizleme Aracı

Google’ın yeni search console ile getirdiği son derece önemli bir araç olan site denetleme aracında, yapılan son güncelleme ile bir takım iyileştirmeler yapıldı. Artık, bu site denetleme aracı ile sitenizde ki tüm hataları canlı olarak görüntüleyebilecek ve mevcut olan hatalar kırmızı renk ile vurgulanarak nerede hata yapıldığını görebileceksiniz ve Google size bu hataları nasıl gidereceğinize dair bir takım yönergeler ve talimatları da beraberinde sunacak.

Yapılandırılmış Veriler / Structured Data

Google’ın eski search console kısmında çok işlevsel olmayan bir yapılandırılmış veri aracı mevcuttu ancak istendiği gibi performans sağlayamıyordu ve sitelerin yapılandırılmış verilerinde oluşan hataları da tespit ve rapor etmekte zorlanıyordu.

Yeni search console ile yapılandırılmış veriler ve bu verilerde oluşan hatalar artık daha işlevsel bir şekilde tespit edilecek ve diğer hatalar ile karışmasının önüne geçilecek. Google, her hata verisi için ayrı bir API üzerinde çalışmış, her bir hata verisi için farklı bir API kullanıyor böylelikle tespit edilen hatalar birbirlerinden ayrıştırılabiliyor ve raporlanabiliyor. Yapısal veriler için de ayrı bir panel oluşturarak diğer hatalar ile karıştırılmaması için çaba sarf edilmiş.

Bu yeni güncelleme eski sürümde mevcut olan yapısal veri test aracı daha da geliştirilerek daha doğru analizler ve sonuçlar vermesi için geliştirmeler yapılmış.

Mobil Kullanılabilirlik / AMP

Hızlandırılmış mobil sayfalar (AMP) ile mobil uyumlu sayfaların birbirinden ayrıştırılması için bir takım değişiklikler getirildi. Bu iki konu birbirinden farklı olduğu için; ikisini de farklı yerlerde, farklı pencerelerde hata raporlaması yapmanın daha doğru olacağını düşünmüşler.

Bir internet sitesi mobil uyumlu sayfalara sahip olabilir ancak amp sayfası olmayabilir, dolayısı ile mobil uyumlu sayfada oluşan bir hata amp ile alakalı olmayabilir. Bu yüzden her iki yapının hatalarını farklı alanlarda raporlamaya başlandı.

Google Search Console Mobil Kullanılabilirlik ve AMP Geliştirmeleri
Google Search Console Mobil Kullanılabilirlik ve AMP Geliştirmeleri

Sadece bu iki veriyi birbirinden ayırmakla kalmayıp, bu iki veriyi daha iyi analiz edebilmek ve daha doğru hata raporlaması yapabilmek için bir dizi iyileştirmeler gerçekleştirilmiş.

Yeni Sürüme Isınamayanlar Halen Eski Sürümü Kullanabilir

Yeni sürümü alışamamış olabilirsiniz. Google, bunun farkında olarak yeni search console geçişin daha az yıpratıcı olması için eski sürümü halen site sahiplerinin kullanıma açık tutmakta ancak kısıtlı bir süre için. İlerleyen zamanda artık bu yeni görünüm ve arayüzü kalıcı olarak kullanıma sunulacak.

Yeni Search Console Güncellemesi İle İlgili Şahsi Düşüncelerim

Güncelleme ve yenilik her zaman iyidir ancak Google bu sefer fena çuvalladı diyebilirim. Yapılan bu güncelleme ile ilgili o kadar sorun yaşadım ki anlatamam size. Bir gece ansızın AMP sayfalarımda Google göre hata sayısında artış olmuş ve bu hataların giderilmesi gerektiğini söylüyor.

Bahsedilen AMP hataları birkaçı hariç, geri kalan tüm hatalar “sallamasyon” hatalar. Sallamasyon hatalar dedim çünkü bahsedilen hatalar yok, sitede öyle bir hata yok. Kendi hata denetleme aracı bile hata olmadığını söylemesine rağmen Google ısrarla hata demeye devam etti ve bununla yetinmeyip hata olan sayfaları arama sonuçlarından yani dizin kapsamından kaldırmaya başladı. Bir gece 750 amp sayfası 58’e düştü.

Bu bana ciddi arama sonuçlarında içeriklerimin sıralama kaybetmesine neden oldu. Bu sorunu tek yaşayan ben değilim, Google bu yeni güncellemesi ile birçok kişi aynı sorundan müzdarip. Tepkimi twitter üzerinden dile getirdim ancak öfkem dinmedi ve bu blog yazısını yazmaya başladım.

Bu yeni güncelleme sonrasında Search Console sayfanızda bulunan hatalarda ani bir yükseliş var ise telaş yapmayın aldığınız hataların büyük bir çoğunluğu özellikle AMP sayfası hataları Google’ın yapmış olduğu boktan güncelleme ile alakalıdır.

Kaynak:

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  Visual Studio Code İçin Kullandığım Eklentiler ve Ayarlar

  İster arayüz geliştiricisi olun ister arkaplan geliştiricisi. Her ne olursanız olun bir kod düzenleme editörüne ihtiyaç duyuyorsunuz. Şuana kadar Notepad++, Sublime Text gibi editörler kullandım ancak yaklaşık 1,5 yıldır Microsoft tarafından geliştirilen ücretsiz kod düzenleme editörü olan Visual Studio Code programını kullanmaktayım. Gerek büyük,karmaşık tüm projeler de oldukça stabil ve…
 • Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Domain Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

  Her internet sitesi sahibi hiç olmazsa en az bir kez karşısına bu tarz bir seo terimi çıkabiliyor. İnternet sitelerinin arama sonuçlarında belli bir kural çerçevesinde sıralamasına biz seo diyoruz. Türkçesi "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelmektedir. Biz seo yaparken bir takım aşamalar gerçekleştiriyoruz, seo için gerçekleştirdiğimiz bu aşamaların sonrasında sitemiz bir…
 • WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  WordPress Eklentisiz Yazı İçi Reklam Alanı Nasıl Oluşturulur?

  Wordpress dünyanın en geniş eklenti kütüphanesine sahip yazılımıdır. Hemen hemen her şey için bir eklentisi mevcut, fakat Wordpress her ne kadar eklenti açısından zengin olsa da her şeyi eklentiyle yapmak sitenizin yayın yaptığı hosting ya da sunucuyu bir süre sonra yormaya başlayacaktır. Bende size bu blog yazımda eklenti kullanmadan yazı…
 • Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Debian 9’a MariaDB Nasıl Kurulur?

  Bu blog yazımda dünyanın en çok tercih edilen, ücretsiz ve açık kaynak kodlu oldukça stabil, hızlı ve çeşitli modüller ile desteklenebilen veri tabanı sunucusu olan MariaDB'yi Debian 9 işletim sistemine nasıl kuracağınızı göstereceğim. MariaDB, oldukça hızlı, kararlı ve ölçeklenebilir bir MySQL veritabanı sunucusunun geliştirilmiş,eskiye dönük yazılımlarla tam uyumlu çalışabilen, drop-in…
Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi için Yorum'da Bulun

Bu yazıya şimdiye kadar 1 Yorum yapılmıştır.

 • Yorum Sahibi
   Yanıtla
  hakanvural01 Ziyaretçi

  Bilgilendirme için teşekkür ederim, birçok gereksiz dizin kapsamı hataları ile karşılaştım ve sorunun google’den kaynaklandığını öğrendim

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.