Hakkımda

Hüseyin Körbalta

Merhaba. Ben Hüseyin Körbalta. Aksaray Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümü mezunuyum. Yaklaşık 10 yıldır İnternet sektöründe bulunmaktayım ve gerekli,gereksiz birçok proje ürettim birçoğuna halen devam ediyorum ancak benim İnternet sektörü serüvenim ortaokulda başladı. Ortaokul öğrenim hayatımda teknoloji ve tasarım dersi hocası her yıl olduğu gibi bize bir dönem ödevi verir ve bu ödevi en iyi şekilde vede farklı şekilde yapmamızı isterdi. Yani, sizden bir ev çizmenizi istiyorsa sizin apartman yapmanızı beklerdi.

Uzun lafın kısası herkese ödevlerini verdi ben en son kaldım bana da en basit ödevi verdi, yaşadığın şehri tanıtacak bir şeyler yap, herhangi bir sınır yoktu. Yaşadığım ve halen yaşamakta olduğum şehir Aksaray’ı tanıtacaktım. Bana verilen ödevin bu kadar basit olduğu için sevinerek, tabirim caizse takla atarak sınıftan çıkıyordum ki öğretmenim arkadan seslendi; “Hüseyin! senden farklı bir şeyler bekliyorum, basite kaçma!”.

Ahanda Hüseyin sıçtık dedim. Slayt yapar geçerim diye düşünürken öğretmen son dakikada verdi coşkuyu. Slayt yoksa broşür tasarlayıp yapayım dedim grafik yeteneği namına o dönemde bende hiçbir şey yok.Videolu tanıtım şeklinde yapayım dedim onun içinde araç,gereç kamera vs gerek. Ödevin teslim süresi 2 aydı bu süre zarfında beynimi yaktım diyebilirim. Çünkü; dersin hocası senden farklı bir şeyler bekliyorum dediği için ekstra bir yük bindi üstüme. İster istemez kasılıyorsun, diğer arkadaşlarıma bir şey demeyen hoca niye bana bunu dedi ki, demek ki bende bir şeyleri fark etti benim o zamanlar anlamadığım bir şey.

Bu ödevin olduğu sıralarda benim kafam başka yerdeydi, sürekli İnternet sitelerinin nasıl oluştuğu ile ilgili araştırmalar yapıyor ve kendimce bir şeyler deniyordum. Dönemin beleş ve halen beleş olan tr.gg adlı ücretsiz site açan siteyle başladı benim İnternet serüvenim. Daha sonra google amcanın blogger’ı ile karşılaştım daha sonra WordPress’in ücretsiz blog servisiyle tanıştım. Bu süre zarfında kendimi HTML ile uğraşırken buldum. Derken ufak tefek bir web sayfası oluşturabilecek kıvama geldiğim zaman ödevi teslim etmeme 1 hafta kalmıştı ve o güne kadar ödeve dair en ufak bir araştırma dahi yapmamıştım. Aklıma bir internet sitesi oluşturmak ve Aksaray‘ı internet sitesi üzerinden tanıtma fikri geldi aklıma ve sonuç öğretmenimin bende istediği “farklı bir şey”i yapmış oldum.

Öğretmenimden aldığım çok güzel tepkiyle daha da coşan ben artık bu işin peşini bırakamazdım. Bırakmadığım için de çok mutluyum bütün eğitim hayatımı bu sektöre yönelik çizdim,buna göre seçimler, tercihler yaptım. Bu seçimlerimden dolayı eğitim hayatım hep sönük geçti. Çok fazla sosyal bir hayatım olmadı, çevremde ki birçok arkadaşımın en büyük hayali evli,mutlu, çocuklu olmak idi. Ben onlardan çok daha farklı düşünmem ve onlardan farklı yönlere bakmamızdan ötürü hep geri planda kaldım. Hepsinin hedefleri basit, istediğin zaman ulaşabileceğin hedeflerdi. Kimisi polis, kimisi doktor klasik meslekler yani. Çocukken ne olacaksın diye sorup verdiğimiz cevapları veriyorlardı. Hiçbirinin vizyonu yoktu, benim dışında.

Lisede okulun ilk günleri tanışma faslı olur o fasıllardan birinde lisede ki hocamız ne tür meslek seçeceğimizi sorduğunda sırayla herkes bu bahsettiğim bilindik meslekleri söylediler bana geldiğinde ise web tasarımcısı ve programlayıcısı olacağım dediğim de birçok “arkadaşım” buna gülmüşlerdi ancak hocamın hoşuna gitmişti farklı bir meslek veya hedef duymak. O gün bugündür bu hedefim için çalışmalar yapıyorum.

Neler Yapıyorum ?

Bu başlığın altına dolu dolu yazacak bir şey yaptığım söylenemez. Günümün çoğunu bilgisayar başında web projelerimi geliştirmek için harcıyorum. Arada birkaç saat mola verip aileme vakit ayırıp, onlarla zaman geçirmeye çalışıyorum. Şuan yaklaşık 5 tane üzerinde çalıştığım internet sitesi projem var ancak sadece kişisel blog sayfamı aktif olarak kullanabiliyorum diğerlerini aktif hale getirmem biraz zaman alıyor. Çünkü; Tasarımından yazılımına kadar her şeyini kendim yapmak istememden kaynaklı bir durum yoksa hazır bir yazılımı kurup, kullanabilirim ancak bunun bana bir katkısı olmayacağı için şimdilik küçük adımlarla bu projelerimi ilerletiyorum.

Son zamanlarda kendimi sanal sunucu kurulumu (vps,vds). Sunucu optimizasyon,güvenlik vb konulara yöneltim. Deneme,yanılma ve biraz da kurcalama ile bir web server sunucusu hakkında kendi çapımda bir şeyler yapıyorum, yaptıkça öğreniyorum ve öğrendiklerimi de blogumda sizlerle paylaşıyorum. Blogumun genel konsepti aslında bu. Ben önce kendim için öğreniyorum daha sonra bir başkasına anlatacak, öğretebilecek seviyeye geldiğim zaman ise blogumda paylaşıyorum.

Projelerim ve yaptıklarım dışında oldukça fazla film ve yabancı dizi izliyorum. Aşırı yabancı dizi izliyorum, gün içerisinde tüm işlerim bitmiş ise hemen bir film ya da yabancı dizi açıp izlemeye başlıyorum. Film çok nadir izliyorum ancak dizi çok fazla. Sevdiğim ve beğendiğim diziler hakkında da bloguma tavsiye yazıları yazıyorum. (Bkz: İzlediklerim)

Dizilerden, site kodlamak, tasarlamaktan sıkıldığım anda ya da ara vermem gerektiğinde her şeye ara verip bilgisayar oyunlarına başlıyorum. Hangi oyunları oynuyorsun diye sormayın oldukça fazla oyun var ve o an hangisi ilgimi çekerse ona giriyorum ama sıklıkla oynadığım oyunlar: PUBG, The Elder Scrolks V: Skyrim, Rome Total War 2: Emperor Edition, Mount and Blade: Warband sanırım bu kadar 🙂

Bütün bunların dışında ise aşırı uzay meraklısı biriyim. Uzay ile ilgili çok fazla film ve dizi izliyorum aynı zamanda uzay ile ilgili kendimce araştırmalar yapıp, fikirler üretiyorum. Bu hobim ile ilgili de yeri geldiği zaman blog yazıları yazıyorum. Bakmak isterseniz yazılarım bu kategoride. (Bkz: Uzay Bilimi)

Ne tür müzikler dinlerim ?

Çalışırken çok fazla müzik dinlemem ama onun dışında bilgisayarımı açtığımda en az 25-30 dakika rap müzik dinlerim. Arabesk, pop benden uzak dursun o müzikleri duyunca kulak zarımı delesim geliyor ki duymamı o saçma sapan müzikleri. Rap müziğii dışında yeri geldiği zaman rock (nu-metal) dinlerim. Bunların dışında başka müzik türü dinlemiyorum ama yeniliklere kapalı değilim.

Hakkımda söyleyebilecek ya da anlatabileceğim çoğu şeyi anlattım diyebilirim. Daha fazlasını öğrenmek ve beni daha iyi tanımak istiyorsanız yazdığım yazıları okuyabilir, sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz. Yazdığım yazıların çoğu teknik blog yazıları oluyor, daha çok İnternet sektörüne yönelik yazılar ama arada sırada kendime ait, hayatıma dair ufak yazılarda yazmayı düşünüyorum.

Son olarak, bu hakkımda sayfaları klişedir bana göre ama bir norm haline gelmiş bize de uymak düşüyor.

Sosyal Medya Hesaplarım:

Twitter:


Facebook:


Google+

Çok daha fazla sosyal medya hesabı var ancak aktif olarak sadece bu üçünü kullanıyorum diğerlerini nadir olarak kullanıyorum.

Hepsi bu kadar. Hoşcakalın efenim.