Popüler Aramalar:  TLS Nedir?  MyBB SSL Ayarları  MyBB 1.8 Linkleri Gizleme Eklentisi  Wordpress LiteSpeed Cache Ayarları  Wordpress Eklentisiz Breadcrumb  Yandex Webmaster
Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir? Nasıl Düşürülür?

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir? Nasıl Düşürülür?

İnternet sitesi sahipleri sitelerini ziyaret eden kullanıcıları hakkında detaylı bilgi edinmek ister. Sitede ne yapıyorlar, ne kadar süre boyunca sitede dolaşıyorlar veya en basit bilgi olan ne ile ilgileniyorlar? Bütün bu analiz verilerini elde edebilmek için çeşitli üçüncü taraf uygulamalar kullanıyoruz. Bunlardan en popüler ve en çok tercih edilen ise Google tarafından sunulan Google Analytics servisidir. Bu servisin içerisinde unutulan bir veri var, o veri bütün seo çalışmalarını etkileyebilecek bir veridir. Neyden mi bahsediyorum? hemen çıkma oranı verisinden.

Google Analytics’te çok fazla dikkat edilmeyen veyahut dikkate alınmayan bir veri analizi mevcut. İngilizce olarak bounce rate adı verilen bu veri şekli Türkçe’ye hemen çıkma oranı olarak çevirilmektedir. Bu değer bize neyi anlatıyor? hemen çıkma oranı nasıl olmalıdır? gibi bir takım sorulara bu blog yazımda bulabilirsiniz.

Hemen çıkma oranı nedir?

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir? Nasıl Düşürülür?
Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir? Nasıl Düşürülür?

Sitenize giriş yapan kullanıcıların tek sayfalık bir oturum açmalarına hemen çıkma oranı adı verilir. Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı sadece tek bir sayfanızı ziyaret ediyor, alt sayfalarınız da gezinme yapmıyor ise oturum açtığı sayfadan çıkıncaya kadar geçen sürenin hesaplanması ve 100% üzerinden bir değerde raporlanması anlamına gelmektedir.

Hemen çıkma oranı (bounce rate) ile ne yapabilirim?

Google Analytics aracında hesaplanan bu değer ile ne yapabilirsiniz. Oldukça basit aslında; Kullanıcılarınızın hangi sayfanızda daha çok vakit geçirdiğini ve o sayfadan başka hangi alt sayfanıza geçiş yaptığını tespit edip, ona göre sitenize içerikler yayınlayabilir, ürünler oluşturabilir ve dahi site yapınızı ona göre dizayn edebilirsiniz.

Hemen çıkma oranı ile müşteri profilinizi dahi oluşturabilirsiniz. Bu veriyi çok iyi analiz ederek reklam çalışmaları yaparak hemen çıkma oranınızı çok daha iyi konumlara getirebilir, kullanıcılarınızın sitenizde daha fazla vakit geçirmesine, içerikleriniz ile veyahut ürünlerinizle daha fazla etkileşime girmesini sağlayabilirsiniz. Önemli olan hemen çıkma oranı verisini iyi analiz edebilmekte.

Hemen çıkma oranının yüksek olması, siteyi olumsuz etkiler mi?

Bu sorunun yanıtı duruma göre değişebilir ancak sitenizin başarılı sayılabilmesi için kullanıcılarınızın sadece bir sayfanızı değil diğer sayfalarınızı da ziyaret etmesi gerekir. Sitenizde daha fazla vakit geçiren kullanıcı sitenizin arama motorlarında ki sıralamasının da yükselmesini sağlayacaktır. Böylelikle hemen çıkma oranınız ne kadar düşük olursa sitenizin seo otoritesi güçlü olacaktır. Yani, sonuç olarak hemen çıkma oranınız yüksek olursa bu olumsuz bir durumdur ve sitenizin arama sonuçlarında sıralamasına etki edecektir.

 İlgini Çekebilir:  En İyi SEO Zamanla Yapılandır!

Hemen çıkma oranı (bounce rate) nasıl düşürülür?

Hemen çıkma oranının değişmesine sebep olabilecek birden fazla neden var.  En temel nedenleri madde madde sıralayacak olursak;

Site tasarımından kaynaklı sorunlar.

Site tasarımınız kolay kullanılabilir ve anlaşılır olmalıdır.Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı rahatlık sitenizin diğer içeriklerine ve alt sayfalarına erişebilmelidir, kafa karıştıran, yanıltıcı bilgi veren içeriklerden uzak durmanız gerekmektedir. Ve mümkünse pop-up reklam ve pop-up pencereler kullanmaktan vazgeçin, şahsen siteye girer girmez pop-up pencere açan siteden saniyesine kaçmaktayım haberiniz olsun.

Site açılış hızının düşük olması.

Artık devir hız devri. Hızlı olan kazanır prensibi işliyor, yavaş çalışan bir akıllı cep telefonu istemezsiniz öyle değil mi? veya yavaş çalışan bir bilgisayar… İşte, internet siteleri de böyle olmak zorunda ,yavaş açılan bir internet sitesini kimse istemez o yüzden sitenizin hız optimizasyonunu iyi yapmalı ve sitenizin sayfa açılış hızını yükselmeniz gerekiyor.

Yanıltıcı içerik, eksik – hatalı bilgi ve özgün olmayan içerik.

İnternet sitelerinden en nefret ettiğim durum bu başlıkta bahsettiğim durumlardır. İnternet’te çok acil bulmanız gereken bir bilgi için araştırma yapıyorsanız ve karşınıza on binlerce site çıkıyor ve bu sitelere giriş yapıyor, aradığınız bilgiyi bulmaya çalışıyorsunuz ancak bazıları sırf tıklama olsun diye click-bait adı verilerin yanıltıcı içerikler ile sizin vaktinizi çalıyor ya da tam tersi size eksik, hatalı bilgiler veriyor, bilginin doğruluğunu kontrol etmeden. Kopyala- yapıştır misali. İşte, bir sitenin hemen çıkma oranını yükseltecek olan sorunlardan bir tanesi de budur özgün olmayan içerik.

Bu üç temel neden aslında seo kavramının da temelini oluşturan nedenlerdir. Eğer, siteniz için bir seo optimizasyonu yapıyorsanız bu üç temel maddeyi mutlaka dikkate alıp, sitenizde uygulamanızı tavsiye ederim. Bunlar seo optimizasyonu için vazgeçilmez yapı taşlarından birisidir.

Hemen çıkma oranı yüzde kaç olmalıdır?

Bunu söylemek zor, çünkü net bir yüzde verilmez. Sitenizin yapısına göre bu değerler değişebilir ancak göreceli olarak ve benim kendi tecrübelerime dayanarak %60’ın altında olmasıdır. Hemen çıkma oranınızı olabildiğince düşürün, düşebildiği yere kadar düşürün ondan sonrası onu o değerde sabit tutmaya odaklanın ve bu doğrultuda sitenizin yapısını oluşturun, içerikler girin, çalışmalar yapın.

 Yazı Bağlantısını Kopyala & Paylaş

Benzer Yazılar

 • XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  XML Sitemap Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

  Hiç bilmediğiniz bir yeri harita olmadan bulmanız oldukça zordur. Aynı durum siteniz içinde geçerli, Google'ın sitenizde ki tüm sayfaları bulabilmesi için bir site haritasına ihtiyaç duyar. Neyse ki, Google için bir XML site haritası oluşturmak, göndermek hızlı ve kolaydır. Aşağıda adım adım bir XML site haritası nasıl oluşturulur, Google'a nasıl…
 • VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  VDS ve VPS Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Yaklaşık 5-6 ay önce kişisel blog sitemi bir cloud vps sunucuda barındırıyordum ancak doların bir hayli yükselmesiyle daha uygun fiyatlı bir sunucuya geçiş yapmam gerekti. 1-2 yıllık sunucu tecrübemden dolayı bu işlemleri rahatlıkla yapabildim ancak bu yazımda sanal sunucular hakkında bilgisi olmayan ya da tecrübesi olmayanlar için VPS (Virtual Private…
 • En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  En Popüler 5 CSS Kütüphanesi 2019

  Web geliştiricileri olarak işimizi büyük ölçüde kolaylaştıran CSS kütüphaneleri mevcut. CSS3 teknolojisinin ortaya çıkmasıyla kazanılan kolaylıklar bu CSS kütüphanelerinin artmasını sağladı. Kütüphanelerin çeşidi ve sayısı artıkça arayüz ya da bir değiş ile ön yüz geliştiricilerin işi bir hayli kolaylaştı. Projelerinizi çok daha etkin ve kolay yönetebilmenizi, efekt verebilmenizi sağlayan bu…
 • Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Google Search Console’da Yeni Veriler ve Yapılar Eklendi

  Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru Google, internet sitesi sahiplerinin sıklıkla kullandığı Google Search Console uygulamasında bir takım iyileştirmelere ve yeniliklere gitmişti. Yapılan bu geliştirmeler ve yenilikler bir takım sorunları da beraberinde getirmişti. Bu sorunları ve yapılan değişiklikleri Google’ın Yeni Search Console Güncellemesi adlı blog yazımda anlatmıştım. Blog yazımda anlattığım sorunları…
Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir? Nasıl Düşürülür? için Yorum'da Bulun

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Lütfen, en az 15 karakterli bir yorum belirtiniz.

 Lütfen,isminizi belirtiniz.
 Lütfen, kullanmakta olduğunuz bir e-mail adresi giriniz.
 Yukarıda ki alanı işaretlemeniz zorunludur.Aksi takdirde yorumunuz gönderilemeyecektir.


kızlar soruyor